Przejdź na stronę główną Interia.pl

Biały mustang

Sat-Okh (Stanisław Supłatowicz)

Cztery wiatry

Gatunek utworu:

legenda indiańska

 

Bohaterowie:

Mudjekeewis – wódz pogardzanego indiańskiego plemienia, potem został Kabeyunem – Zachodnim Wiatrem

Wabassobiały królik

Gichy Mokwe – wielki niedźwiedź, który ukradł plemieniu Mudjekeewisa świętą opaskę

Unto Wabun – Wiatr Wschodni, młody i piękny, syn Kabeyuna

Shoondasi – Wiatr Południowy, leniwy i łatwowierny, syn Kabeyuna

Kabinoka – Wiatr Północny, dziki i okrutny, syn Kabeyuna

Szindżebis – nurek mieszkający na północy, Kabinoka nie jest w stanie go pokonać

 

Streszczenie:

Mudjekeewis był wodzem plemienia, którym pogardzali wszyscy inni Indianie. Stało się tak dlatego, że w biały dzień ze środka wioski wielki niedźwiedź, Gichy Mokwe, ukradł świętą opaskę Wampuni. Opaska ta należała kiedyś do Sachen, pierwszego człowieka z rodu, i dawała władzę nad naturą. Utrata jej była hańbą. Mudjekeewis, choć już stary, był odważny i honorowy, postanowił więc wybrać się do krainy wiecznych lodów i odebrać ją niedźwiedziowi.

Po drodze spotkał Wabasso, białego królika, który złapał się w sidła, i uwolnił go. Królik wskazał mu za to kryjówkę niedźwiedzia. Gichy Mokwe akurat spał, więc wódz podkradł się do niego i zabrał mu opaskę, a potem obudził go pieśnią wojenną. Niedźwiedź chciał z nim walczyć, ale jeden cios Indianina posłał go na ziemię, gdzie zaczął jęczeć i płakać. Mudjekeewis wyśmiał go i zabił.

Indianie cieszyli się i radowali dniami i nocami. Wszystkie plemiona zebrały się i wybrały Mudjekeewisa wodzem wszystkich wiatrów, więc od tej pory nazywano go Kabeyunem – Zachodnim Wiatrem. Władanie nad pozostałymi wiatrami Kabyeun oddał swoim synom.

Wabun, Wiatr Wschodni, był piękny i młody, ale nieszczęśliwy, ponieważ nie miał towarzyszki. Pewnego dnia spostrzegł na prerii piękną dziewczynę i zakochał się w niej. Długo się starał zdobyć jej przychylność, a gdy i ona go pokochała, zabrał ją ze sobą na niebo i zamienił w gwiazdę Wabun Anung – Gwiazdę Poranną. Od tej pory są nierozłączni.

Kabinoka, Wiatr Północny, mieszkał w krainie wiecznych lodów. Wszyscy się go bali i uciekali przed nim, ale pewnego dnia napotkał nurka Szindżebisa, który nic sobie z niego nie robił. W namiocie miał opał na zimę, śpiewał wesołe pieśni i był tak silny, że Kabinoka nie był w stanie pokonać go w walce.

Shoondasi, Wiatr Południowy, był niesamowicie leniwy – do tego stopnia, że gdy pewnego dnia zakochał się w pięknej dziewczynie, stojącej samotnie na prerii, nie chciało mu się do niej iść, więc jedynie wzdychał, patrząc na nią. Po jakimś czasie dziewczyna się zmieniła, miała teraz siwe włosy. Shoondasi oskarżył Kabinokę, że to jego wina, i tak wzdychał, patrząc na ukochaną, że ta całkiem się rozwiała. Okazało się, że nie była kobietą, lecz mleczem, który zmienił się w dmuchawiec, a potem rozwiał pod jego oddechem.

 

Problematyka:

Legenda opowiada, skąd wzięły się wiatry i dlaczego każdy z nich jest inny. Można się też z niej dowiedzieć, jak powstała Gwiazda Polarna. Należy ona do grupy legend wyjaśniających zjawiska przyrodnicze i atmosferyczne. Jednocześnie mówi o potędze człowieka i jego władzy nad naturą – przed siłą i odwagą Szindżebisa ustępuje nawet Wiatr Północny.

 

Plan wydarzeń:

 1. Wykradzenie świętej opaski Wampuni z wioski plemienia wodza Mudjekeewisa przez niedźwiedzia Gichy Mokwe i pogarda wszystkich Indian dla całego plemienia.
 2. Wyprawa Mudjekeewisa do krainy wiecznych lodów po ukradzioną opaskę:
  1. uwolnienie z sideł Wabasso, białego królika, i wskazanie przez królika kryjówki niedźwiedzia,
  2. odebranie śpiącemu niedźwiedziowi opaski,
  3. obudzenie niedźwiedzia, nieudana próba walki z Indianinem i śmierć niedźwiedzia.
 3. Powrót Mudjekeewisa z opaską i radość plemienia.
 4. Zebranie indiańskich plemion i mianowanie Mudjekeewisa ojcem wiatrów, nowe imię – Kabeyun, Zachodni Wiatr.
 5. Synowie Kabeyuna:
  1. Wabun, Wiatr Wschodni, i jego ukochana Wabun Anung – Gwiazda Polarna,
  2. Kabinoka, Wiatr Północny, i jego nieudana walka z nurkiem Szindżebisem,
  3. Shoondasi, Wiatr Południowy, i jego miłość do dmuchawca wziętego przez pomyłkę za dziewczynę.

Potrzebujesz pomocy?

Współczesność (Język polski)

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A. Sabak, D. Stopka, A. Szóstak, D. Pietrzyk, A. Popławska
redaktorzy: Agnieszka Nawrot, Anna Grzesik
korektorzy: Ludmiła Piątkowska, Paweł Habat

Zgodnie z regulaminem serwisu www.bryk.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności.


Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.

Polityka Cookies. Prywatność. Copyright: INTERIA.PL 1999-2020 Wszystkie prawa zastrzeżone.