Przejdź na stronę główną Interia.pl

Biały mustang

Sat-Okh (Stanisław Supłatowicz)

Stworzenie Słońca

Gatunek utworu:

legenda indiańska

 

Bohaterowie:

Chicovaneg – młody i dzielny wojownik, poświęca swoje osobiste szczęście, by dać ludziom Słońce

 

Streszczenie:

Złe duchy nie lubiły ludzi, ponieważ zostali stworzeni przez dobre duchy, i chciały ich zniszczyć. Dobre duchy sprzeciwiły się temu i wybuchła walka, którą złe duchy wygrały i zniszczyły Słońce, by pogrążyć Ziemię w ciemnościach. Ludziom było teraz trudno żyć, ciągle było ciemno, rośliny nie kwitły i nie owocowały, zwierzęta umierały. Jedyne światło dawały gwiazdy, na których mieszkały dusze zmarłych, ponieważ im udało się obronić przed złymi duchami. W końcu zwołano naradę indiańskich wodzów, na której radzono, co dalej zrobić. Pewien bardzo mądry, trzystuletni czarownik powiedział, że trzeba obejść wszystkie gwiazdy i poprosić duchy zmarłych, by oddały po kawałku swoich gwiazd, a z nich stworzyć nowe Słońce. Jednak ten, kto tego dokona, będzie musiał już na zawsze pozostać na niebie i nosić po nim Słońce, pilnując, by złe duchy znowu go nie zniszczyły. Do tego zadania zgłosił się młody wojownik Chicovaneg. Miał on rodzinę, którą bardzo kochał, ale zgodził się ją porzucić, gdyż nie mógł patrzeć na cierpienie całej ludzkości.

Najpierw Chicovaneg pokonał złego czarownika pilnującego Skrzydlatego Węża Olbrzyma, który miał mu pomagać w wykonaniu zadania, a potem wyruszył w drogę do gwiazd. Wszystkie duchy zmarłych (czarne, białe, żółte i czerwone) chętnie oddawały mu kawałki gwiazd, on zaś naklejał je na swojej tarczy, która świeciła coraz jaśniej. Złe duchy zorientowały się, co się dzieje, i rzuciły się na Chicovanega, ale nie zdołały go pokonać. Wściekłe, zsyłały na Ziemię powodzie, trzęsienia Ziemi i straszliwe burze, próbując mimo to zabić ludzi, ale nie udało im się, bo w międzyczasie Indianin złożył z kawałków gwiazd całe słońce i na Ziemi znowu rozkwitło życie. Czasem nadal rzucają się na niego, ale on zawsze zwycięża, a po walce rozpina na niebie tęczę, by pokazać ludziom, że Słońcu nic nie grozi.

 

Problematyka:

Legenda opowiada o tym, skąd się wzięło Słońce, dlaczego na Ziemi od czasu do czasu pojawiają się burze – to znak, że złe duchy znowu próbują zniszczyć Słońce i pogrążyć Ziemię w ciemnościach. Tęcza zaś jest znakiem od wojownika niosącego Słońce po niebie, że znowu im się nie udało.

 

Plan wydarzeń:

 1. Walka dobrych duchów ze złymi:
  1. zwycięstwo złych duchów i zniszczenie Słońca celem zabicia ludzi,
  2. trudne życie ludzi w ciemnościach,
  3. przetrwanie gwiazd i żyjących na nich duchów zmarłych.
 2. Narada indiańskich wodzów nad sposobami odzyskania Słońca:
  1. sposób starego czarownika – kawałki gwiazd naklejone na tarczę jako nowe Słońce,
  2. konieczność poświęcenia się wojownika mającego nosić je po niebie,
  3. zgłoszenie się Chicovanega.
 3. Wyprawa Chicovanega do gwiazd i chętna pomoc duchów zmarłych.
 4. Pojawienie się nowego Słońca.
 5. Wściekłość złych duchów i nieskuteczne próby zrzucenia Chicovanega z nieba:
  1. burze, trzęsienia ziemi i powodzie jako znaki walki z Chicovanegiem,
  2. tęcza po burzy jako znak od Chicovanega, że Słońce jest bezpieczne.

Potrzebujesz pomocy?

Współczesność (Język polski)

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A. Sabak, D. Stopka, A. Szóstak, D. Pietrzyk, A. Popławska
redaktorzy: Agnieszka Nawrot, Anna Grzesik
korektorzy: Ludmiła Piątkowska, Paweł Habat

Zgodnie z regulaminem serwisu www.bryk.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności.


Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.

Polityka Cookies. Prywatność. Copyright: INTERIA.PL 1999-2020 Wszystkie prawa zastrzeżone.