Przejdź na stronę główną Interia.pl

Biały mustang

Sat-Okh (Stanisław Supłatowicz)

Biały Mustang

Gatunek utworu:

legenda indiańska

 

Bohaterowie:

Niedźwiedzi Kieł – czarownik plemienia Dakotów, wychowawca Utiego

Ostry Wiatr – potężny wojownik, jako chłopiec nosił imię Uti

Pahajo – córka Ducha Górskich Wodospadów, bardzo piękna i dobra, mieszkająca na tęczy, władająca dzikim ptactwem

Złe duchy strzegące drogi do siedziby Ducha Górskich Wodospadów – Kabinoka (władca północy), Ken Manitou (duch śmierci), Duch Górskich Lawin, Czarne Duchy

Isoka – bardzo stary zły duch, oszczędzony przez Ostry Wiatr, potem próbuje mu zaszkodzić

Kabeyun – władca wiatrów, właściciel Białego Mustanga

Gakaskch – Duch Górskich Wodospadów, ojciec Pahajo, stawia warunek, że odda córkę tylko temu, kto złapie Białego Mustanga i przyprowadzi do niego

 

Streszczenie:

Ostry Wiatr był potężnym wojownikiem, silnym, mądrym i przystojnym. Wychował go czarownik Niedźwiedzi Kieł, który przewidział, że chłopiec wyrośnie na kogoś sławnego i znanego. Gdy Ostry Wiatr dorósł, postanowił się ożenić. Na żonę wybrał sobie Pahajo, córkę Ducha Górskich Wodospadów, która mieszkała na tęczy i opiekowała się dzikim ptactwem. Jednak dostanie się do siedziby Ducha Górskich Wodospadów nie było prostym zadaniem – należało wcześniej pokonać Złe Duchy, które pilnowały trasy. Ostry Wiatr zmusił do posłuszeństwa wilka pilnującego ich obozu, wszedł do środka i zaśpiewał duchom swoją pieśń wojenną. Każdy czyn opisany w tej pieśni jak kamień przygniatał nogi duchów i nie pozwalał im uciec. Gdy Ostry Wiatr skończył pieśń, rozpędził wszystkie duchy, zostawił w spokoju jedynie bardzo starego Isokę, bo uznał, że ten nie może mu zaszkodzić. Potem powędrował dalej i dotarł do siedziby Ducha Górskich Wodospadów, gdzie dowiedział się, że aby dostać Pahajo za żonę, musi schwytać Białego Mustanga, który należy do Kabeyuna, ojca wiatrów. Słysząc to, Kabeyun wypuścił konia, który pędził przed siebie przez świat, a Ostry Wiatr podążał za nim. W pewnej chwili wpadł w dół, który wykopał na jego drodze Isoka, ale nie przejął się, tylko wyszedł z niego i pojechał dalej. Kiedy Biały Mustang wszedł do ogromnej puszczy, Ostry Wiatr pomodlił się o pomoc do władcy lasów, który postanowił mu pomóc i kazał swoim zwierzętom wypłoszyć konia spomiędzy drzew. Biały Mustang wpadł prosto na wojownika, który złapał go i zaprowadził do Ducha Górskich Wodospadów. Gakaskch oddał mu córkę oraz konia w nagrodę i pochwalił jego męstwo, ale ostrzegł go też, że jeżeli kiedykolwiek popełni jakiś zły czyn, wszystko, co zdobył, zniknie.

 

Problematyka:

Bohater legendy, Ostry Wiatr, to wspaniały wojownik – odważny, silny, zwinny i szlachetny. Zakochuje się w córce Ducha Górskich Wodospadów, pięknej Pahajo, i postanawia pojąć ją za żonę. Nie boi się wyzwań, jest wytrwały, więc pokonuje przeciwności i zdobywa ukochaną.

Legenda pokazuje, że ludzie wytrwali i mający dobre serca są w stanie wiele w życiu osiągnąć i potrafią realizować nawet takie cele, z którymi inni nie daliby sobie rady. Te cechy pomagają w życiu. Jednak należy pamiętać, że jeśli człowiek staje się zły i niegodziwy, może utracić wszystko, co zdobył.

 

Plan wydarzeń:

 1. Wychowanie Ostrego Wiatru przez Niedźwiedziego Kła, przewidywania sławy chłopca.
 2. Decyzja Ostrego Wiatru o poślubieniu Pahajo – córki Gakaskcha, Ducha Górskich Wodospadów.
 3. Wyprawa Ostrego Wiatru do siedziby Ducha Górskich Wodospadów:
  1. pokonanie Złych Duchów, zostawienie w spokoju jedynie Isoki,
  2. warunek Ducha Górskich Wodospadów – schwytanie przez Ostrego Wiatra białego mustanga należącego do Kabeyuna, ojca wiatrów.
 4. Pościg Ostrego Wiatra za białym mustangiem.
 5. Pułapka Isoki i uwolnienie się Ostrego Wiatra.
 6. Pomoc władcy lasów i wypłoszenie białego mustanga z lasów prosto na Ostrego Wiatra.
 7. Oddanie ręki Pahajo Ostremu Wiatrowi i ostrzeżenie Gakaskcha o możliwości utraty wszystkiego w efekcie popełnienia jakiegokolwiek złego czynu.

Potrzebujesz pomocy?

Współczesność (Język polski)

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A. Sabak, D. Stopka, A. Szóstak, D. Pietrzyk, A. Popławska
redaktorzy: Agnieszka Nawrot, Anna Grzesik
korektorzy: Ludmiła Piątkowska, Paweł Habat

Zgodnie z regulaminem serwisu www.bryk.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności.


Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.

Polityka Cookies. Prywatność. Copyright: INTERIA.PL 1999-2020 Wszystkie prawa zastrzeżone.