Przejdź na stronę główną Interia.pl

Biały mustang

Sat-Okh (Stanisław Supłatowicz)

Władca wilków

Gatunek utworu:

legenda indiańska

 

Bohaterowie:

Spadająca Gwiazda – indiański wojownik i wielki wódz szczepu Winnebagów, silny i mądry, obdarzony zdolnością rozmawiania z wilkami

Złamany Bełt – wódz szczepu Unela, przyłącza się do Spadającej Gwiazdy

Czarny Kruk – wódz szczepu Sahanasanów, przyłącza się do Spadającej Gwiazdy

 

Streszczenie:

Spadająca Gwiazda urodził się w noc, gdy z nieba spadła wielka gwiazda i uderzyła w ziemię – na pamiątkę tego wydarzenia dostał swoje imię. Należał do bogatego plemienia Winnebagów, które żyło na ziemiach obfitujących w zwierzynę i niczego mu nie brakowało. Gdy skończył czternaście lat, był już silny, zwinny i mądry. Do tego miał cenny dar – umiał rozmawiać z wilkami, a ich sfora zawsze mu towarzyszyła. Jednak w tym czasie na indiańskich ziemiach pojawiły się rzesze białych ludzi i zaczęły mordować Indian i palić całe wioski. Pewnego dnia, gdy Spadająca Gwiazda wracał z polowania ze swoimi wilkami, spotkał niedobitki swojego plemienia uciekające na zachód i dowiedział się, że biali zniszczyli jego wioskę, a jego rodzice nie żyją. Młody wojownik poprzysiągł zemstę i wyruszył na ziemie białych, gdzie razem ze swoimi wilkami zabijał białych, a oni nie mogli go złapać i opowiadali sobie straszne historie o nieuchwytnym człowieku z głową wilka. Minęło wiele czasu, nim udało się go schwytać. Wtedy głodzili go, nie dawali mu pić, pobili go i wychłostali, a potem chcieli powiesić. Na szczęście wybrali powieszenie go z siodła jego własnego konia, a wierne wilki czekały ukryte obok i zaatakowały w odpowiedniej chwili. Spadająca Gwiazda uciekł i powrócił do swojego plemienia. Biali gonili go, podpalili nawet prerię, aby uniemożliwić mu ucieczkę, ale on uratował się, również podpalając roślinność przed sobą – goniący go ogień nie mógł się więc dalej rozprzestrzeniać.

Gdy powrócił do plemienia, Spadająca Gwiazda zwołał naradę. Będąc między białymi, zrozumiał, że jest ich o wiele za dużo, aby Indianie mogli ich pokonać, i że w jednym są mądrzejsi od Indian – choć pochodzą z różnych krajów, walczą razem, zaś Indianie ciągle się kłócą zamiast się zjednoczyć przeciwko wspólnemu wrogowi. Wiedział, że nie da się już uratować Indian i że pisana jest im całkowita zagłada, bo nie ma nikogo, kto potrafiłby ich zjednoczyć. Zaproponował zebranym wodzom, by podążyli razem z nim w wysokie góry, gdzie nie ma jeszcze białych i można żyć spokojnie, ale nawet teraz jedynie dwaj wodzowie zdecydowali się przyłączyć, a pozostali mieli inne zdanie. Rano Spadająca Gwiazda ze swoimi ludźmi odszedł na zawsze w góry.

 

Problematyka:

Legenda pokazuje, jak nierówna jest walka Indian z białymi. Białych jest o wiele więcej, są bezlitośni, palą całe wioski i mordują wszystkich, także kobiety i dzieci. Indian jest dużo mniej, mają gorszą broń, a ich wielką słabością jest fakt, że ciągle są skłóceni między sobą i nie umieją działać razem. Spadająca Gwiazda rozumie to i wie, że Indianie skazani są na porażkę i zagładę z rąk białych. Nie chce jednak sam ginąć w walce, lecz postanawia zapewnić spokojne życie tylu Indianom, ilu zechce się do niego przyłączyć, i odchodzi w wysokie, niezdobyte jeszcze przez białych góry. Ta decyzja jest rozsądna i szlachetna, lecz jednocześnie pokazuje bezsilność Indianina.

 

Plan wydarzeń:

  1. Spadająca Gwiazda – chłopiec urodzony w dzień upadku meteorytu na Ziemię.
  2. Spadająca Gwiazda jako dzielny wojownik umiejący rozmawiać z wilkami.
  3. Zniszczenie wioski Spadającej Gwiazdy przez białych podczas jego pobytu na polowaniu i poprzysięgnięcie białym zemsty.
  4. Spadająca Gwiazda na ziemiach białych – wielokrotne morderstwa białych.
  5. Schwytanie Spadającej Gwiazdy i męczenie go przez białych.
  6. Ucieczka Spadającej Gwiazdy dzięki pomocy wilków i powrót do swojego plemienia.
  7. Narada wodzów – świadomość Spadającej Gwiazdy o niemożności pokonania białych i słabości Indian w postaci ciągłych sporów.
  8. Odejście plemienia Spadającej Gwiazdy wraz z dwoma innymi plemionami w góry niezdobyte jeszcze przez białych.

Potrzebujesz pomocy?

Współczesność (Język polski)

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A. Sabak, D. Stopka, A. Szóstak, D. Pietrzyk, A. Popławska
redaktorzy: Agnieszka Nawrot, Anna Grzesik
korektorzy: Ludmiła Piątkowska, Paweł Habat

Zgodnie z regulaminem serwisu www.bryk.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności.


Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.

Polityka Cookies. Prywatność. Copyright: INTERIA.PL 1999-2020 Wszystkie prawa zastrzeżone.