Sat-Okh (Stanisław Supłatowicz)

Biały Mustang - synowie Słońca

Marzeniem Tananakh było posiadanie dwóch synów, którzy staną się dzielnymi wojownikami. Nie chciała jednak męża, choć wielu kandydatów zostawiało skóry pod jej tipi (był to rodzaj oświadczyn). Kobieta jednak nie była zainteresowana. Kiedy zniknęła, myślano, że pożarł ją niedźwiedź. Tymczasem ona dotarła do podnóża góry, zbudowała sobie tipi i modliła się do Słońca, by uczynił ją matką. Pewnego dnia, podczas ulewy Słońce spełniło jej prośbę. Przywitała na świecie dwóch synów. Kiedy chłopcy dorośli i osiągnęli wiek Dziewięciu Wielkich Słońc, namalowała im na ciele plemienne symbole i nakazała odwiedzić ich ojca. Tananakh wiedziała, jak wiele niebezpieczeństw czyhało na chłopców, dlatego podarowała im brązową Muchę, która uczyła mądrości członków jej plemienia i zdobiła ich tomy. Kobieta poprosiła chłopców, by ukryli Muchę w uchu. Synowie Słońca dotarli do siedziby ojca, korzystając z pomocy ptaków – kruka i orła, odwdzięczając się kawałkami mięsa. Kiedy wędrowcy dotarli na miejsce, przywitała ich dziwna kobieta, która zmieniła wygląd. Raz ukazywała się jako piękna, młoda kobieta, by za chwilę przypominać staruszkę. Na początku nie wierzyła chłopcom, lecz w końcu uznała, że mówią prawdę i kazała im się schować pod zwierzęcymi skórami. Kiedy nadeszło Słońce, także nie uwierzyło, że chłopcy są jego synami. Dlatego postanowiło poddać ich próbie. Kobieta radziła przybyłym, żeby uciekali, lecz ci zostali. Słońce wrzuciło chłopców w płonące od błyskawic niebo, lecz dzięki pomocy Muchy, która ofiarowała im pierzaste skrzydła, przeżyli. Słońce poddawało ich próbie kilkakrotnie i za każdym razem wychodzili z niej zwycięsko. Kiedy Słońce zrozumiało, że chłopcy są jego synami, kazało dziwnej kobiecie zbudować dla nich tipi. Ponadto, Słońce, korzystając z żaru gorących kamieni, nadało im nową postać. Wyglądali teraz jak prawdziwi Synowie Słońca i otrzymali od ojca nowe imiona: Naiyeiezgani i Tabotoistcini. Zapowiedział im, że będą sławnymi wojownikami i dokonają wielkich czynów. Kobieta o zmiennym obliczu martwiła się, że Słońce ją opuści i zamieszka z matką chłopców, lecz Słońce ją uspokoiło. Tymczasem synowie poprosili, by Słońce podarowało im swoje dwa sławne konie. Było to życzenie matki. Tananakh chciała bowiem, by rumaki rozmnożyły się na ziemi i stały się własnością każdego wojownika z jej plemienia. Słońce odparło, że nic nie posiada, ale Mucha ostrzegła chłopców, że Słońce kłamie. Pokazywano im kolejno: niedźwiedzie, jelenie i kozy górskie, ale synowie obstawiali przy swoim. Pragnęli takich rumaków, na jakich jeżdżą ludzie. W końcu Słońce się poddało. Pozwoliło złapać synom po jednym koniu. Zgodnie z radą Muchy, pierwszy chłopiec pochwycił czarnego mustanga z białą grzywą, a drugi – brązowego z czarną grzywą. Były to niezwykłe konie. Zgodnie z zapowiedzią matki rumaki rozmnożyły się na ziemi i tak oto na prerii pojawiły się mustangi.

„Synowie Słońca” – plan wydarzeń

  1. Tananakh pragnie mieć synów i odrzuca kandydatów na męża.
  2. Tananakh modli się do Słońca i jej modlitwy zostają wysłuchane.
  3. Tananakh wysyła synów na spotkanie z ojcem i daje im brązową Muchę.
  4. Ptaki pomagają chłopcom odnaleźć siedzibę Słońca.
  5. Słońce poddaje chłopców próbom.
  6. Słońce wierzy, że przybysze są jego synami.
  7. Słońce nadaje chłopcom imiona i zmienia ich wygląd.
  8. Chłopcy proszą ojca o mustangi.
  9. Słońce szuka wymówek, by nie dać im koni.
  10. Słońce pozwala wybrać chłopcom rumaki.
  11. Synowie Słońca wracają na ziemię.
  12. Mustangi rozmnażają się na preriach.

„Synowie Słońca” – charakterystyka bohaterów

Tananakh – piękna matka Synów Słońca, która odrzucała wszystkich kandydatów do jej ręki; modliła się do Słońca o dzielnych synów i jej modlitwy zostały wysłuchane; ofiarowuje synom brązową Muchę, która pomaga im pomyślnie przejść wszystkie próby i zdobyć mustangi.

Synowie Słońca – Naiyeiezgani i Tabotoistcin, dzieci Tananakh i Słońca; wyruszają na poszukiwania ojca; przechodząc liczne próby, dzięki pomocy brązowej Muchy, udowadniają, że są potomkami Słońca i otrzymują od niego mustangi.

Towarzyszka Słońca – dziwna istota, która zmienia postać, raz jest piękną, młodą kobietą, by za chwilę ukazać się jako staruszka.

Potrzebujesz pomocy?

Współczesność (Język polski)

Teksty dostarczone przez Interia.pl. © Copyright by Interia.pl Sp. z o.o.

Opracowania lektur zostały przygotowane przez nauczycieli i specjalistów.

Materiały są opracowane z najwyższą starannością pod kątem przygotowania uczniów do egzaminów.

Zgodnie z regulaminem serwisu www.bryk.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności.

Prywatność. Polityka prywatności. Ustawienia preferencji. Copyright: INTERIA.PL 1999-2025 Wszystkie prawa zastrzeżone.