Przejdź na stronę główną Interia.pl

Biały mustang

Sat-Okh (Stanisław Supłatowicz)

Synowie Słońca

Gatunek utworu:

legenda indiańska

 

Bohaterowie:

Tananakh – matka synów Słońca, piękna Indianka

Synowie Słońca – dwaj bliźniacy, zrodzeni z deszczu i promieni Słońca, od ojca dostali imiona Naiyeiezgani i Tabotoistcini.

Towarzyszka Słońca – kobieta zmieniająca wygląd w zależności od pory roku.

 

Streszczenie:

Tananakh była bardzo piękna, ale nie chciała wychodzić za mąż. Marzyła o tym, by urodzić synów Słońca. Pewnego dnia uciekła ze swojego plemienia i zamieszkała sama na preriach. Codziennie modliła się do Wielkiego Ducha o spełnienie jej marzenia. W końcu pewnego dnia w odpowiedzi na jej modlitwę nadeszła ogromna burza i deszcz całkiem przemoczył dziewczynę, która zrozumiała, że bóg jej wysłuchał. Gdy przyszedł czas, urodziła dwóch chłopców o okrągłych uszach i błonach między palcami. Wychowała ich troskliwie, a gdy mieli dziewięć lat, wysłała ich na spotkanie z ojcem. W uchu jednego z nich ukryła brązową Muchę, zwierzę, które było totemem ich wioski i miało im doradzać w potrzebie.

Chłopcy dostali się do namiotu Słońca, położonego wysoko na skałach, przy pomocy ptaków. Najpierw lecieli na kruku, potem na orle, którym odwdzięczyli się za pomoc kawałkami mięsa. Przywitała ich dziwna kobieta, ciągle zmieniająca wygląd, i radziła im szybko odejść, zanim Słońce wróci, ale oni nie posłuchali. Gdy Słońce wrócił, zażądał, by chłopcy udowodnili, że są jego synami, i wystawił ich na próbę – posadził ich na błyskawicy i rzucił przed siebie. Każdy człowiek by zginął, ale chłopcy przeżyli nie tylko tę jedną, ale i kilka kolejnych prób, ponieważ Mucha dała im miękkie ptasie pióra i spadali na nie zamiast na twardą ziemię. Słońce zrozumiał wtedy, że faktycznie są to jego synowie. Kazał swojej towarzyszce postawić dla nich specjalny namiot, w którym było tak gorąco od żaru rozgrzanych kamieni, że chłopcy rozmiękli i nie mogli się ruszać, a wtedy Słońce ulepił ich ponownie, tworząc bosko piękne kształty, i nadał im imiona: Naiyeiezgani i Tabotoistcini. Zapytał, czy mają do niego jakąś prośbę, a oni poprosili o konie. Słońce nie chciał oddać im swoich najlepszych koni, więc najpierw pokazał im niedźwiedzie, jelenie i kozy górskie, ale za namową Muchy obaj upierali się, że chcą takie konie, na jakich jeżdżą ludzie. Słońce poddał się więc i zaprowadził ich do swoich stad. Każdy z nich mógł złapać sobie dowolnego rumaka, więc poszli za wskazówkami Muchy i jeden złapał czarnego mustanga z białą grzywą, a drugi brązowego z czarną. Były to najlepsze konie Słońca. Chłopcy powrócili z nimi na Ziemię, a konie rozmnożyły się i dały początek ogromnym tabunom mustangów na preriach.

 

Problematyka:

Legenda opowiada o tym, skąd pochodzą stada mustangów, które kiedyś żyły w setkach tysięcy na amerykańskich preriach. Są one potomkami najlepszych koni Słońca, które sprowadzili na Ziemię jego synowie.

 

Plan wydarzeń:

 1. Tananakh i jej pragnienie urodzenia dzieci Słońca.
 2. Spełnienie się modlitw Tananakh i narodziny dwóch chłopców.
 3. Wysłanie synów na spotkanie ze Słońcem, brązowa Mucha jako doradczyni.
 4. Pomoc ptaków w dostaniu się chłopców do domu Słońca na szczycie wysokiej góry.
 5. Chłopcy u Słońca:
  1. próba Słońca – rzucanie błyskawicą z chłopcami siedzącymi na niej,
  2. uwierzenie Słońca w swoje ojcostwo,
  3. specjalny namiot i przemiana chłopców w bosko piękne postaci,
  4. nadanie chłopcom imion – Naiyeiezgani i Tabotoistcini,
  5. wybranie sobie przez chłopców mustangów ze stad Słońca.
 6. Powrót chłopców z końmi na ziemię.
 7. Stada dzikich mustangów na preriach – potomków koni Słońca.

Potrzebujesz pomocy?

Współczesność (Język polski)

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A. Sabak, D. Stopka, A. Szóstak, D. Pietrzyk, A. Popławska
redaktorzy: Agnieszka Nawrot, Anna Grzesik
korektorzy: Ludmiła Piątkowska, Paweł Habat

Zgodnie z regulaminem serwisu www.bryk.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności.


Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.

Polityka Cookies. Prywatność. Copyright: INTERIA.PL 1999-2020 Wszystkie prawa zastrzeżone.