Przejdź na stronę główną Interia.pl

Biały mustang

Sat-Okh (Stanisław Supłatowicz)

Hanuaute

Gatunek utworu:

legenda indiańska

 

Bohaterowie:

Owases (Dziki Zwierz) – nauczyciel i wychowawca grupy indiańskich chłopców

Narrator – około dziesięcioletni indiański chłopiec

Soomakh – wódz plemienia Iwaho, mądry i dobry, ojciec Hanuaute

Hanuaute – córka wodza Soomakha, niezwykle piękna, ale dumna i zarozumiała

 

Streszczenie:

Owases zabiera grupkę chłopców, pomiędzy którymi znajduje się także narrator, na polowanie na górskie kozy. Pewnego wieczoru zatrzymują się na noc w dolinie, na skraju której jest spokojne jezioro. Zmęczeni chłopcy chcą się w nim wykąpać, ale Dziki Zwierz zabrania im, mówiąc, że umrą, jeśli to zrobią. Potem opowiada im historię jeziora.

Dawno temu w tym miejscu mieszkało plemię Iwaho, którego wodzem był mądry Soomakh. Jego żoną była Ujanoh. Mieli jedną córkę, Hanuaute, tak piękną, że z dalekich stron przyjeżdżali indiańscy wojownicy, by się o nią starać. Ona jednak gardziła wszystkimi, a letnie wieczory spędzała, podziwiając swoją urodę w tafli jeziora. Zimą była smutna, ponieważ jezioro skuwał lód i nie mogła tego robić. W końcu Soomakh rozgniewał się na córkę i zwołał naradę starych wodzów plemienia. Wezwano Hanuaute i czarownik plemienia nakazał jej poślubić pierwszego wojownika, który o to poprosi. Dziewczyna odmówiła, twierdząc, że jest tak piękna, że może zostać jedynie żoną Nanabosho – Ducha Lasów. Wtedy z nieba spadł ogromny czarny sęp, złapał ją i uniósł nad jezioro. Wszyscy mieszkańcy wioski pobiegli zobaczyć, co się dzieje, a gdy stali nad jeziorem, rozległ się głos Wielkiego Ducha, który powiedział, że Hanuaute została ukarana i od tej pory będzie spoczywać na dnie jeziora. Jej dusza zazna spokoju w Krainie Spokoju dopiero, gdy pojawią się biali ludzie i spuszczą wody jeziora. Jednocześnie ludzie nie powinni zbliżać się do wody, gdyż Hanuaute jako jego zła władczyni będzie zabijać każdego, kto spróbuje. Gdy to oznajmił, sęp upuścił ciało dziewczyny do wody. Po tych wydarzeniach czarownik zdecydował, że plemię powinno na zawsze opuścić te strony, i tak się stało. Jezioro na pamiątkę nazwano imieniem dziewczyny.

Po skończonej opowieści Owases powiedział chłopcom, że jeśli chcą, mogą obejrzeć kości ofiar Hanuaute, które leżą na brzegu jeziora.

 

Problematyka:

Legenda pokazuje, że pycha i duma są bardzo złymi cechami. Hanuaute była niezwykle piękna, ale przez swoją urodę stała się zarozumiała i twierdziła, że może zostać jedynie żoną boga, bo zwykli ludzie na nią nie zasługują. Taką postawą rozgniewała najwyższego boga Indian, Wielkiego Ducha, który zesłał wielkiego sępa. Ptak zabił Hanuaute i wrzucił jej ciało do jeziora, gdzie jej dusza miała pokutować do czasów osuszenia jeziora przez białych ludzi. Brak pokory i pycha zawsze zostaną ukarane.

 

Plan wydarzeń:

 1. Wyprawa Owasesa z chłopcami na polowanie i noc w dolinie koło jeziora.
 2. Opowieść Owasesa o jeziorze:
  1. plemię Iwaho, mądry wódz Soomakh i jego piękna córka Hanuaute,
  2. duma i pycha Hanuaute z powodu swojej urody, odmowa wyjścia za mąż,
  3. narada wodzów plemienia i nakaz poślubienia przez Hanuaute pierwszego wojownika wyrażającego takie życzenie,
  4. odmowa Hanuaute i jej deklaracja o możliwości poślubienia jedynie Nanabosho – Ducha Lasów,
  5. pojawienie się czarnego sępa, zabicie Hanuaute i wrzucenie jej do jeziora,
  6. głos Wielkiego Ducha oznajmiający karę dla Hanuaute i zabraniający zbliżania się do jeziora,​
  7. odejście plemienia.

Potrzebujesz pomocy?

Współczesność (Język polski)

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A. Sabak, D. Stopka, A. Szóstak, D. Pietrzyk, A. Popławska
redaktorzy: Agnieszka Nawrot, Anna Grzesik
korektorzy: Ludmiła Piątkowska, Paweł Habat

Zgodnie z regulaminem serwisu www.bryk.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności.


Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.

Polityka Cookies. Prywatność. Copyright: INTERIA.PL 1999-2020 Wszystkie prawa zastrzeżone.