Przejdź na stronę główną Interia.pl

Biały mustang

Sat-Okh (Stanisław Supłatowicz)

Wielki czyn Eucheta – Szalonego Rumaka

Gatunek utworu:

legenda indiańska

 

Bohaterowie:

Eucheta (Szalony Rumak) – wojownik z plemienia Cree, zostaje schwytany przez białych, którzy każą mu zaprowadzić się do jego wioski, ale zamiast tego wiedzie ich na śmierć

Przyjaciel Szalonego Rumaka – drugi z Indian schwytanych przez białych, udaje mu się uciec, ale zamiast odejść, czeka na przyjaciela niedaleko rzeki

Biali – grupa białych, która planuje napaść na wioskę plemienia Cree

 

Streszczenie:

Rzeką płynęło w canoe dwóch wojowników z plemienia Cree. W górnej części rzeki znaleźli ślady białych ludzi i chcieli ostrzec swoich, że grozi im niebezpieczeństwo. Jednak sami wpadli w pułapkę i zostali schwytani. Jednemu z nich udało się uciec, drugi – Szalony Rumak – pozostał. Zażądano od niego, by pokazał drogę do swojej wioski, na co pozornie się zgodził. Zasiadł za sterami łodzi białych i zaprowadził ją prosto do wodospadu. Sam wyskoczył w ostatniej chwili na skalną półkę, a biali zginęli, spadając z wodospadu. Od tej pory to miejsce nazwano Wodospadem Bladych Twarzy.

 

Problematyka:

Legenda opisuje przede wszystkim, jak biali ludzie traktowali Indian. Opisani biali biją swoich jeńców, kopią ich i szturchają, kpią sobie z nich. Planują zaatakować indiańską wioskę (w domyśle w celu obrabowania jej i zabicia wszystkich mieszkańców), ale traktują to zaplanowane z premedytacją morderstwo niemal jak zabawę. Na ich tle dumni i milczący Indianie budzą szacunek. Przyjaciel Szalonego Rumaka nie ucieka po odzyskaniu wolności, lecz zostaje niedaleko i imitując głosy ptaków, daje znać o swojej obecności. Sam Szalony Rumak bez wahania ryzykuje swoje życie, by uratować wioskę – wystarczyłby jeden błąd i zginąłby w wodospadzie razem z białymi, on jednak wie, że tak należy postąpić. Indianie są odważni i honorowi, natomiast biali to tchórzliwi mordercy.

 

Plan wydarzeń:

  1. Dwaj wojownicy z plemienia Cree w canoe na rzece (próba ostrzeżenia plemienia o zbliżaniu się białych).
  2. Złapanie wojowników w pułapkę przez białych.
  3. Ucieczka jednego z wojowników i pozostanie w pobliżu uwięzionego przyjaciela.
  4. Pozorna zgoda Szalonego Rumaka na zaprowadzenie białych do wioski.
  5. Wypłynięcie Szalonego Rumaka z białymi wprost na wodospad i jego ucieczka w ostatniej chwili.
  6. Śmierć białych w wodospadzie.
  7. Nazwanie tego miejsca Wodospadem Bladych Twarzy.

Potrzebujesz pomocy?

Współczesność (Język polski)

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A. Sabak, D. Stopka, A. Szóstak, D. Pietrzyk, A. Popławska
redaktorzy: Agnieszka Nawrot, Anna Grzesik
korektorzy: Ludmiła Piątkowska, Paweł Habat

Zgodnie z regulaminem serwisu www.bryk.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności.


Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.

Polityka Cookies. Prywatność. Copyright: INTERIA.PL 1999-2020 Wszystkie prawa zastrzeżone.