Przejdź na stronę główną Interia.pl

Biały mustang

Sat-Okh (Stanisław Supłatowicz)

Kwiat Antylopy

Gatunek utworu:

legenda indiańska

 

Bohaterowie:

Śnieżny Płatek – bardzo piękna, ale zarozumiała dziewczyna, córka Czarnego Sępa

Biała Antylopa – dumny i zuchwały wojownik, zakochany w Śnieżnym Płatku

 

Streszczenie:

W plemieniu Arapahów żył stary wojownik, Czarny Sęp, który miał niezwykle piękną córkę, Śnieżny Płatek. Starało się o nią wielu wojowników, ale ojciec pozwolił jej samej wybrać męża. Dziewczyna powiedziała, że wyjdzie tylko za tego, który dokona takiego czynu, jakiego nie dokonałby nikt inny. Mnóstwo mężczyzn rozjechało się po puszczach i preriach oraz popłynęło rzekami, aby dokonać bohaterskich uczynków i przynieść jej ich dowody. Zdziwiona dziewczyna odkryła jednak, że w wiosce został Biała Antylopa, wojownik, który również wyznał jej miłość. Zapytany, odpowiedział, że nie musi nigdzie iść, ponieważ dokonałby wszystkiego tego, czego dokonają inni.

Gdy wojownicy wrócili z trofeami z polowań, Śnieżny Płatek wyśmiała ich, mówiąc, że Biała Antylopa zrobiłby sam jeden wszystko to, co oni zrobili razem. Była to prawda. Jednak Indianka nie chciała za niego wyjść i powiedziała, że zostanie żoną tylko tego, kto dokona czegoś, czego nie mógłby zrobić żaden żywy człowiek. Wówczas Biała Antylopa zadeklarował, że w najbliższą pełnię księżyca zestrzeli dla niej gwiazdę z nieba.

Wieść o tym rozeszła się szeroko i członkowie innych plemion zaczęli się zjeżdżać, by to zobaczyć. W noc pełni księżyca Biała Antylopa wziął swój łuk i na oczach zgromadzonych zestrzelił gwiazdę. Jednak wtedy rozległ się głos Wielkiego Ducha, który powiedział, że wojownik i jego ukochana rozgniewali go swoim zachowaniem, i zamienił ich w kolczasty krzak i pod nim mały biały kwiatek. Od tego czasu na preriach często można spotkać białe kwiatki rosnące we wnętrzu kolczastych krzaków, które Indianie nazywają Kwiatami Antylopy.

 

Problematyka:

Legenda ta opowiada historię dumnej dziewczyny i zuchwałego wojownika. Śnieżny Płatek jest tak przekonana o swojej wyjątkowości, że prowokuje zakochanego w niej Białą Antylopę, by dokonał czegoś, czego człowiek robić nie powinien. On zaś jest tak pewny siebie, że decyduje się strzelać do gwiazd (według indiańskich wierzeń na gwiazdach zamieszkują dusze zmarłych). Takie zachowanie nie podoba się Wielkiemu Duchowi, który każe ich, zamieniając w rośliny. Zarozumiałość i łamanie boskich praw muszą się zawsze źle kończyć, człowiek powinien pozostać skromny i świadom swoich ograniczeń.

Legenda ta jest także wyjaśnieniem, dlaczego pewien gatunek kwiatów rośnie zawsze we wnętrzu kolczastych krzaków.

 

Plan wydarzeń:

  1. Śnieżny Płatek – bardzo piękna córka Czarnego Sępa.
  2. Próżność Śnieżnego Płatka i stawianie przez nią wymagań wojownikom pragnącym ją poślubić.
  3. Biała Antylopa, najlepszy wojownik plemienia, i jego miłość do Śnieżnego Płatka.
  4. Odmowa Białej Antylopy brania udziału w rywalizacji wojowników o Śnieżny Płatek.
  5. Powrót wojowników z łupami, wyśmianie ich przez Śnieżny Płatek i deklaracja Białej Antylopy o zestrzeleniu dla niej gwiazdy z nieba.
  6. Noc pełni księżyca – strzał Białej Antylopy w niebo i zestrzelenie gwiazdy.
  7. Gniew Wielkiego Ducha i zamienienie wojownika w ciernisty krzew, a kobiety w rosnący w jego wnętrzu kwiatek zwany Kwiatem Antylopy.

Potrzebujesz pomocy?

Współczesność (Język polski)

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A. Sabak, D. Stopka, A. Szóstak, D. Pietrzyk, A. Popławska
redaktorzy: Agnieszka Nawrot, Anna Grzesik
korektorzy: Ludmiła Piątkowska, Paweł Habat

Zgodnie z regulaminem serwisu www.bryk.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności.


Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.

Polityka Cookies. Prywatność. Copyright: INTERIA.PL 1999-2020 Wszystkie prawa zastrzeżone.