Knyps z Czubkiem

Charles Perrault

Streszczenie szczegółowe

Dawno temu w pewnym królestwie urodził się długo oczekiwany królewicz. Niestety był bardzo brzydki. Obecna przy jego narodzinach wróżka nazwała go Knypsem z Czubkiem, ponieważ zapowiedziała, że zawsze będzie niski, a włosy na czubku głowy będą mu zawsze sterczeć. Pocieszyła jednak królewską parę, że chłopiec będzie bardzo mądry. Obdarzyła go także niezwykłym darem. Kobieta, którą pokocha Knyps, także stanie się mądra. Mały królewicz był kochany przez wszystkich, ponieważ rzeczywiście był mądry, a także grzeczny i uprzejmy.

W tym czasie w sąsiednim królestwie na świat przyszły dwie królewny. Jedna z nich była prześliczna, a druga bardzo brzydka. Przy ich narodzinach była ta sama wróżka, która wcześniej pojawiła się na dworze rodziców Knypsa z Czubkiem. Wróżka pocieszała królewską parę, że mądrość młodszej córki sprawi, iż jej wygląd nie będzie miał znaczenia. Starsza królewna będzie za to coraz piękniejsza, ale bardzo głupia. Królowa była zrozpaczona. Wróżka stwierdziła, że nie może mądrej królewnie podarować urody, ale może sprawić, że jeśli starsza kogoś pokocha, obdarzy go swoją urodą. Królewny dorastały. Młodsza była coraz mądrzejsza i brzydsza, a starsza coraz piękniejsza i głupsza. Początkowo wszyscy zachwycali się urodą starszej siostry, ale gdy zauważali, że nie ma ona nic mądrego do powiedzenia, zaczynali się interesować jej młodszą, niezwykle inteligentną siostrą. Wkrótce młodsza królewna wyszła za mąż, a starsza coraz bardziej cierpiała z powodu swojej głupoty. Nie potrafiła sensownie odpowiedzieć na żadne pytanie i przynosiła wstyd królewskiej parze.

Pewnego razu, gdy siedziała smutna w magicznym lesie rozciągającym się koło zamku, spotkała niezwykle brzydkiego młodzieńca. Był to Knyps z Czubkiem. Królewna zauważyła, że jest bardzo miły i dobrze wychowany. Knyps z kolei był zachwycony urodą dziewczyny i nie mógł zrozumieć, dlaczego jest zmartwiona, będąc tak piękną. Pocieszał ją, że uroda jest tak cennym darem, że wszystkie wady przestają być ważne. Piękna dziewczyna jednak nie dała się przekonać i powiedziała, że wolałaby być mądra. Knyps opowiedział jej o swoim darze od wróżki. Stwierdził też, że to ona może być tą osobą, którą uczyni mądrą. Królewna miała wątpliwości, ale obiecała, że za rok zostanie jego żoną.

Od tej pory królewna stała się dowcipna i inteligentna. Wkrótce na dwór zaczęli przybywać książęta i królewicze, którzy starali się o jej rękę. Rodzicom i jej samej podobał się niezwykle bogaty i przystojny książę. Królewna udała się do zaczarowanego lasu, aby zastanowić się, co zrobić. W lesie spotkała krasnoludki, które poinformowały ją, że przygotowują ucztę weselną dla Knypsa. Królewna uświadomiła sobie, że właśnie mija rok od czasu, gdy obiecała swoją rękę Knypsowi. Po chwili pojawił się Knyps, ale piękna królewna próbowała dać mu do zrozumienia, że nie chce zostać jego żoną. Ona była piękna i mądra, a królewicz pozostał brzydki. Wówczas Knyps opowiedział jej o darze, który otrzymała od wróżki, a królewna zrozumiała, że Knyps ma mnóstwo zalet, za które mogłaby go pokochać. Wtedy zauważyła, że Knyps wcale nie jest brzydki. Oboje byli przekonani, że swoje przemiany zawdzięczają wróżce, i nie mogli zrozumieć, dlaczego wróżka twierdzi, że jest inaczej. Wkrótce Knyps poprosił o rękę królewny i pod wielkim drzewem w zaczarowanym lesie odbyła się uczta weselna.

Potrzebujesz pomocy?

Barok (Język polski)

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG
autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A. Sabak, D. Stopka, A. Szóstak, D. Pietrzyk, A. Popławska
redaktorzy: Agnieszka Nawrot, Anna Grzesik
korektorzy: Ludmiła Piątkowska, Paweł Habat

Zgodnie z regulaminem serwisu www.bryk.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.

Polityka Cookies. Prywatność. Copyright: INTERIA.PL 1999-2022 Wszystkie prawa zastrzeżone.