Harry Potter i przeklęte dziecko

Joanne K. Rowling

Streszczenie szczegółowe

Akt I

Trzydziestosiedmioletni Harry Potter wraz ze swoją żoną, Ginny, odprowadzają dzieci na pociąg do Hogwartu. James, najstarszy syn, starszy młodszego brata. Sugeruje Albusowi, że może zostać przydzielony do Slytherinu. Rodzice instruują dzieci, jak dostać się na pociąg. Muszą iść prosto na ścianę, między peronami dziewiątym i dziesiątym, nie zatrzymując się. Po przejściu rodzina znajduje się w tłumie innych czarodziejów oraz ich pociech. Córka Potterów, Lily, rozgląda się za swoim ulubionym wujkiem — Ronem. Mężczyzna pokazuje dziewczynce sztuczkę ze swojego sklepu „Magiczne Sztuczki Weasleyów”, wywołując tym zakłopotanie córki, Rose. Przed wejściem do pociągu Albus pyta Harry’ego, o to, co o nim pomyśli, jeśli zostanie przydzielony do Slytherinu. Ojciec odpowiada chłopcu, że ten dom został nazwany tak na cześć dwóch dyrektorów Hogwartu, Albusa Dumbledore'a i Severusa Snape'a, najodważniejszych ludzi, jakich kiedykolwiek znał, a jeden z nich był Ślizgonem. Jeśli jednak tak się tym przejmuje, zawsze może poprosić Tiarę Przydziału, aby umieściła go w Gryffindorze, tak jak zrobiła to dla niego. Albus czuje ulgę i wsiada do pociągu. Harry i Hermiona rozmawiają o zmartwieniach swoich dzieci. Rose obawia się, że nie zdoła zebrać tylu punktów w Quidditchu, żeby pobić rekord już na pierwszym albo drugim roku; oraz tym kiedy najwcześniej będzie mogła podejść do sumów.

 W drodze do Hogwartu Pani na Wózku pyta Albusa i Rose, czy chcą spróbować czekoladowej żaby albo pasztetu z dyni. Albusowi cieknie ślinka, ale Rose mówi mu, że podczas ich pierwszej podróży pociągiem do Hogwartu, woli skoncentrować się na zawieraniu znajomości. W ten sposób poznali się przecież ich rodzice. Albus otwiera drzwi i okazuje się, że w przedziale już ktoś siedzi. Jest to Scorpius Malfoy. Chłopiec zaprasza ich do środka i częstuje słodyczami. Albus chętnie się zgadza, ale Rose chce opuścić przedział, ponieważ ojciec Scorpiusa był śmierciożercą. Chodzą słuchy, że prawdziwym ojcem Scorpiusa był Voldemort. Plotka głosi, że rodzice Scorpiusa nie mogli począć dziecka, więc Draco i Lucjusz Malfoy użyli Zmieniacza Czasu, by wysłać żonę Draco, Astorię, w przeszłość, gdzie zaszła w ciążę z synem Voldemorta. Nie zraża to jednak Albusa, który zostaje w przedziale. Scorpius jest mu wdzięczny, ale syn Harry’ego wyznaje, że zrobił to tylko ze względu na słodycze, które chłopiec ma ze sobą. 

Uczniowie pierwszego roku wchodzą do Wielkiej Sali, gdzie ma się rozpocząć Ceremonia Przydziału. Wszyscy patrzą na Albusa. Cieszą się, że mają na swoim roku Pottera. Rose podsłuchuje uczniów i mówi im, że Albus jest jej kuzynem. Tiara Przydziału wzywa Rose Granger-Weasley. Przydziela dziewczynę do Gryffindoru, podobnie jak resztę jej rodziny. Następnie zostaje wezwany Scorpius Malfoy, który trafia do Slytherinu; tak jak jego poprzednicy. Na koniec, Tiara Przydziału wzywa Albusa Pottera, ale nie może się zdecydować. Wreszcie umieszcza go w Slytherinie. Pozostali uczniowie są zszokowani. Albus dołącza do swojej grupy; Scorpius jest podekscytowany, że ma w Slytherinie kogoś, kogo zna. Kolejna scena przedstawia lekcję latania pani Hooch. Uczniowie mają wypowiedzieć odpowiednie zaklęcie, aby podnieść miotły. Przy pierwszej próbie Rose i Yann Fredericks z powodzeniem je unoszą. Albusowi się to nie udaje. Reszta kolegów z klasy mówi, że Albus przynosi wstyd Harry’emu Potterowi. 

Mija rok. Harry Potter z synem czekają na Hogwart Express. Albus mówi ojcu, żeby stał z daleka, ponieważ nie chce być z nim porównywany. Harry pyta, czy dzieci mu dokuczają. Radzi synowi, by znalazł paru przyjaciół, takich jak on niegdyś. Albus odpowiada ojcu, że ma już przyjaciela, Scorpiusa, i odchodzi. Pojawia się Draco Malfoy i prosi Harry’ego, aby wydał oświadczenie w imieniu Ministerstwa Magii, że wszystkie Zmieniacze Czasu zostały zniszczone w czasie Bitwy w Departamencie Tajemnic. Dzięki temu plotki na temat pochodzenia Scorpiusa ucichną. Harry stwierdza, że lepiej będzie, gdy plotka umrze „śmiercią naturalną”, ponieważ chłopiec nie jest pierwszą osobą oskarżoną o bycie synem Voldemorta.

Rose Granger-Weasley zostaje nową ścigającą Quidditch’a. Na lekcji eliksirów Albus i Scorpius popełniają błąd. Eliksir wybucha im prosto w twarz. Pozostali uczniowie śmieją się z nich. 

Rozpoczyna się trzeci rok nauki Albusa w Hogwarcie. Ojciec wręcza chłopcu pozwolenie na wejście do Hogsmeade. Syn już nienawidzi tego miejsca, ponieważ będą tam wszyscy uczniowie. Harry próbuje „przekupić” syna wizytą w Miodowym Królestwie, ale Albus magicznym zaklęciem podpala przepustkę. Harry wie, że syn się izoluje. Albus ironicznie prosi ojca, by rzucił zaklęcie, które uczyni chłopca popularnym i dobrym uczniem, a później wskakuje do pociągu. Matka Scorpiusa umiera i chłopiec prosi Albusa, żeby przybył na jej pogrzeb. Lily Potter zostaje przydzielona do Gryffindoru. 

Ministerstwo Magii, gabinet Harry’ego. Hermiona pyta o sprawę Teodora Notta i odnalezionego Zmieniacza Czasu. Dzięki niemu można przenieść w przeszłość nawet na godzinę. W gabinecie panuje bałagan. Czarodziej żali się Hermionie, że jest tak samo dobry w byciu ojcem, jak w utrzymywaniu porządku. Przyjaciółka radzi mu, by wrócił do domu, bo niebawem odjeżdża Hogwart Express. 

Do domu Harry’ego przychodzi Amos Diggory. Jego wizyta ma związek z nielegalnym Zmieniaczem Czasu. Diggory chce, aby Potter użył go i uratował jego syna. Cedrik został zabity przez Voldemorta, chociaż jego celem był Potter. Harry mówi, że igranie z czasem jest niebezpieczne i że wszystko, co słyszał, jest fikcją. Tymczasem obok Albusa pojawia się dziewczyna, która podsłuchuje rozmowę. Przedstawia się jako Delphi Diggory, siostrzenica Amosa. Delphi opiekuje się swoim wujkiem w Domu św. Oswalda dla starych czarownic i czarodziejów. Harry Potter ofiarowuje swoim dzieciom prezenty — James otrzymuje Pelerynę-Niewidkę, a Lily Skrzydła Wróżki. Albus dostaje natomiast stary zniszczony koc, w który Harry był owinięty jako niemowlę. Chłopiec nie rozumie, jak cenną pamiątkę ofiarował mu ojciec. Między Harrym i jego synem dochodzi do ostrej wymiany zdań. Potter mówi, że wolałby, aby Albus nie był jego synem, ale za chwile tego żałuje. Chłopiec ciska ze złością koc i przewraca eliksir miłości, który dostał od Rona. Harry’emu śni się koszmar. Zwierza się żonie, że chciałby, żeby Albus był podobny do swojego rodzeństwa. Czarodziej odczuwa ból na czole, pierwszy raz od dwudziestu dwóch lat. 

Albus i Rose rozpoczynają czwarty rok nauki. Dziewczyna prosi młodego Pottera, by znów zostali przyjaciółmi. Chłopak stwierdza, że są kuzynami, a nie przyjaciółmi. Rose pyta o nielegalny Zmieniacz Czasu. Albus wreszcie odnajduje Scorpiusa, który w dość niezręczny sposób komplementuje Rose. Kiedy dziewczyna wychodzi, Albus chce wyskoczyć z pociągu, ale jest już za późno, bo pojazd wyjechał ze stacji. Scorpius opowiada kompanowi o Turnieju Trójmagicznym. W poprzednim brali udział Harry Potter i Cedrik Diggory, który został zabity przez Voldemorta. Albus chce użyć Zmieniacza Czasu i uratować Cedrika. Przyjaciel uważa to za szaleństwo, ale zgadza się. 

Albus i Scorpius są na dachu pociągu, który jedzie z pełną prędkością. Albus wpada na pomysł, by wyskoczyć z pojazdu na wiadukt, dzięki zaklęciu amortyzującemu. Uciekinierzy zauważają Panią z Wózkiem. Wiedźma grozi, że zamieni słodycze w granaty i nie dopuści do ich ucieczki. Jej dłonie zmieniają się w ostre kolce. Młodzi czarodzieje decydują się na skok. 

Odbywa się posiedzenie Ministerstwa Magii. Harry zawiadamia, że sojusznicy Voldemorta uaktywnili się ostatnio. Hermina mówi, że jako Minister Magii musi potraktować te doniesienia poważnie, ponieważ Harry’ego zaczęła boleć blizna. Draco stwierdza, że czarodziejka otrzymała tę posadę ze względu na znajomość z Potterem. 

Scorpius i Albus przybywają do Świętego Oswalda na spotkanie z Amosem. Wyznają mu, że Harry okłamał mężczyznę co do Zmieniacza Czasu i że Albus przybył, żeby ocalić jego syna — Cedrika. Amos jest sceptyczny, ale Delphi przekonuje wuja. Czarodzieje w towarzystwie Delphi udają się do Ministerstwa Magii, aby odzyskać Zmieniacz Czasu. Harry dowiaduje się, że Albus i Scorpius nie dotarli do Hogwartu. Dzięki eliksirowi, który przygotowała czarodziejka, Albus zmienia się w Rona, Scorpius w Harry’ego, a Delphi — w Hermionę. W Ministerstwie Magii zauważają prawdziwą Hermionę. Delphi i Scorpius chowają się w gabinecie czarodziejki, a Albus jako Ron, próbuje odwrócić jej uwagę — proponuje jej kolejne dziecko, wakacje, a nawet całuje. Zmieniacz Czasu ukryty jest w biurze Hermiony, a dokładnie, w jednej z ksiąg. By go zdobyć, czarodzieje rozwiązują kilka zagadek, podczas gdy księga próbuje ich pożreć. 

 

Akt II

 

Harry’ego Pottera męczą koszmary. Najpierw widzi siebie w dawnej komórce pod schodami, a później Albusa. Syn wpatruje się w młodszą „wersję” swojego ojca, a Harry słyszy syk Voldemorta, który szepcze: „Harry Potter”. Czarodziej budzi się i opowiada żonie sen. Kiedy ta stwierdza, że nie ma wieści o Albusie, Harry odpowiada, że syn w jego śnie nosił szaty Drumstanga i że domyśla się, gdzie może być Albus. Potter mówi McGonagall, że śniło mu się, że jego syn był gdzieś w Zakazanym Lesie. Przez komin wpadają kolejno: Hermiona, Ron i Draco. Ten ostatni chce odzyskać syna.

Cała trójka faktycznie przebywa w Zakazanym Lesie. Delphi uczy Albusa zaklęcia rozbrajającego „Expelliarmus”. Czarodziejka chwali Albusa, a Scorpius patrzy na to z zazdrością. Albus chce sprawić, żeby Cedrik przegrał pierwsze zadanie, dzięki czemu nie zostanie zabity przez Voldemorta w trzecim. Delphi chce im towarzyszyć, ale uspokaja się i całuje Albusa na pożegnanie, życząc mu powodzenia.

Harry Potter udaje się do Zakazanego Lasu w poszukiwaniu syna. Centaur Bane ostrzega, że widział Albusa w otoczeniu czarnej chmury, która zagraża jemu i wszystkim czarodziejom. 

Scorpius wyznaje Albusowi, że zawsze chciał uczyć się w Hogwarcie i przeżyć takie przygody jak Harry Potter. Albus przypomina towarzyszowi, że nie jest taki jak jego sławny ojciec. Scorpius odpowiada, że jest nawet lepszy, bo jest jego przyjacielem. 

Młodzi czarodzieje cofają się do roku 1994, na Turniej Trójmagiczny. Cedrik jest o krok od schwytania smoczego jaja. Scorpius myli młodą Hermionę z Rose, na szczęście Albus ratuje sytuację. Zmieniacz Czasu zaczyna drgać. Albus rozbija smocze jajo i chłopcy niespodziewanie powracają do teraźniejszości. Albus krzyczy z bólu. Scorpius stwierdza, że Zmieniacz ma limit czasu. Albus zastanawia się, czy im się udało. Pojawiają się jego rodzice i wuj. Chłopiec pyta, czy zrobił coś złego i upada na podłogę. 

Kiedy Albus śpi, Harry zwraca się do portretu Albusa Dumbledore'a. Potter pyta, jak może chronić syna. Dumbledore' radzi mu, by zobaczył Albusa takim, jakim jest, bo teraz zaślepia go ojcowska miłość. Albus wyznaje ojcu, że on i Scorpius chcą żyć w mugolskim świecie. Harry nakazuje synowi, by trzymał się z daleka od Scorpiusa Malfoy’a, bo to on może być czarną chmurą z wizji centaura. Od tego momentu Harry Potter śledzi syna. W czasie przerwy Albus ma przebywać w pokoju Gryffindoru. Chłopiec buntuje się, ponieważ jest Ślizgonem. Harry mówi, że to Gryffindor jest jego domem i że trzeba dokładnie sprawdzić prawdziwe pochodzenie Scorpiusa. 

Albus wpada na wuja Rona. Prosi go o jakąś sztuczkę, ale mężczyzna żadnej nie zna. Przynosi chłopcu zestaw piór, zamiast słodyczy. Usprawiedliwia się, że to pomysł jego żony — Padmy. Albus wyjaśnia mu, że przecież jego żoną jest Hermiona. Chłopiec dostrzega konsekwencje zmian w przeszłości. Spotyka Scorpiusa i mówi mu, że nie powinni się widywać. 

Harry Potter wręcza McGonagall mapę, która pozwala zlokalizować syna. Chce mieć pewność, że Albus nie widuje się ze Scorpiusem. Potter mówi nauczycielce o rozmowie z obrazem Albusa Dumbledore'a. Ona przypomina mu, że czarodziej zmarł wiele lat temu. Potter wykorzystuje swoją władzę, a profesor McGonagall niechętnie zgadza się spełnić jego prośbę. Na lekcji czarnej magii, Albus spotyka swoją ciotkę — Hermionę. Musi się jednak do niej zwracać „profesor Granger”. Hermiona tłumaczy Zaklęcie Patronusa i jest bardzo nieprzyjemna. Albus nie uważa. Hermiona odejmuje punkty Gryffindorowi. Albus unika Scorpiusa. Draco przychodzi do Potterów i żąda, by Albus mógł znów przyjaźnić się Scorpiusem. Harry pyta, czyim synem jest Scorpius. Draco obraża się, dochodzi niemalże do pojedynku. 

Scorpius spotyka Delphi w Hogwarcie. Dziewczyna jest oczarowana szkołą. Wyznaje, że jako dziecko chorowała i nie mogła się tu uczyć. Mówi przyjacielowi, że po przegraniu pierwszego zadania, Cedrik jest jeszcze bardziej zmotywowany, by wygrać kolejne. Muszą więc wrócić do przeszłości. 

Draco przeprasza Ginny za zniszczenie kuchni. Wyznaje, że od zawsze zazdrościł Harry’emu przyjaźni z Hermioną i Ronem. Ginny czuła to samo. Draco sądzi, że czarna chmura wyczuwa osamotnienie Albusa, tak, jak niegdyś Toma Riddle’a (Voldemorta). Pani Potter nalega, by udali się do Hogwartu. 

Scorpius spotyka Albusa. Wyjaśnia mu, że ich wizyta w przeszłości zmieniła teraźniejszość. Hermiona i Ron nie zostali małżeństwem, przez co na świat nie przyszły ich dzieci — Rose i Hugo. Profesor McGonagall widzi chłopców razem i bez większego przekonania mówi im, żeby się rozstali. Albus używa Peleryny-Niewidki, pod którą chowa się razem z przyjacielem. Uprzedza Scorpiusa, że Ministerstwo Magii bada sprawę jego pochodzenia. Albus przypomina kompanowi, że muszą wrócić do przeszłości, by ocalić Cedrika. Ron spotyka się z Hermioną, ponieważ jego syn nie radzi sobie na lekcji eliksirów. Ron opowiada czarodziejce o tym, co usłyszał od Albusa. Obojgu wydaje się niedorzeczne, że mogliby być małżeństwem. Łączy ich przecież tylko przyjaźń.

Harry przeprasza profesor McGonagal za to, że zmusił ją szantażem do śledzenia Albusa. Pojawia się Draco i mówi, że chce zobaczyć syna. Nauczycielka korzysta z mapy. Czarodzieje widzą, że chłopcy są w damskiej toalecie. Albus i Scorpius wtajemniczają w swoje plany Jęczącą Martę, która mówi im, że przez rury dostaną się wprost do jeziora. Młodzi czarodzieje cofają się w czasie. Specjalnym zaklęciem powiększają Cedrikowi głowę i chłopiec przegrywa drugie zadanie. W łazience zjawiają się dorośli. Scorpius wraca do teraźniejszości sam. Okazuje się, że dyrektorką szkoły jest Dolores Umbridge, a Harry Potter zginął dwadzieścia lat temu w walce z Lordem Voldemortem. Dyrektorka nakazuje Scorpiusowi wyjść z jeziora, żeby nie złościł dementorów, rujnując Dzień Voldemorta. 

 

Akt III

 

Nowa dyrektorka rozmawia ze Scorpusem. Uważa go za naturalnego lidera i świetnego gracza Quidditch’a. Od kiedy znaleziono chłopca nad jeziorem, zaszła w nim pewna zmiana. Ma obsesję na punkcie Harry’ego Pottera, Cedrika Diggory'ego i Bitwy o Hogwart. Scorpius obiecuje poprawę. Dolores Umbridge pozdrawia ucznia słowami „Za Voldemorta i męstwo”. Scorpius zwiedza odmieniony Hogwart, dowiaduje się, że jest umówiony na torturowanie szlamów, czyli mugoli i że był to jego pomysł. Nazwisko Pottera jest tu używane jako przekleństwo, a jego ojciec piastuje kierownicze stanowisko w Departamencie Przestrzegania Prawa Czarodziejów. Draco Malfoy uważa za osobistą zniewagę to, że syn rozpytuje o Pottera. Scorpius pyta, czy ojciec ma coś wspólnego z obozami dla mugolskich dzieci, ale ten zaprzecza. Wyjaśnia, że jego żona sympatyzowała z nie-czarodziejami. Chłopiec stwierdza, że chce być podobny do matki. Draco prosi syna, żeby uważał, ponieważ nie chce go stracić. 

Scorpius spotyka w bibliotece Creiga, który przeprasza, że nie odrobił jeszcze jego pracy domowej. W ręce Scorpiusa wpada kopia „Historii magii”. Chłopiec uświadamia sobie, że Snape wciąż żyje. Spotyka go w sali eliksirów. Opowiada Snape’owi o Zmieniaczu Czasu i o tym, że przybył z rzeczywistości, w której Potter zwyciężył Voldemorta. Snape nie wierzy mu, dopóki Malfoy nie ujawnia sekretu, który znał tylko Dumbledore. Chodzi o uczucie, którym Snape darzył Lily Potter. Scorpus wyznaje mu, że Potter uważa go za najodważniejszego człowieka, jakiego kiedykolwiek znał i że nazwał swojego syna jego imieniem. Snape jest wzruszony i zabiera chłopaka do kryjówki przeciwników Voldemorta. Hermiona początkowo jest nieufna wobec przybysza. Ron i Hermiona wypytują Malfoy’a o alternatywną rzeczywistość. Ostatecznie, wszyscy cofają się do czasów pierwszego zadania Cedrika. Bohaterowie udają się na skraj Zakazanego Lasu, by zablokować zaklęcie Albusa. Dzięki temu Cedrik wygrywa zadanie i wszystko wraca do normy. Jedynie Ron jest ranny w nogę. Czarodzieje zostają zauważeni przez dementorów. Hermiona wie, że przyszli po nią. Chce, by reszta uciekła. Ron zostaje. Bohaterowie wyznają sobie miłość i całują się, gdy dementorzy wysysają z nich dusze. Snape i Scorpius uciekają przed dementorami. Mistrz eliksirów prosi, aby chłopiec pomyślał o kimś, kogo najbardziej kocha. Scorpius słyszy głos umierającej matki i wie, że nie pokona dementorów. Pojawia się dyrektorka, która informuje o schwytaniu Hermiony. Snape i jego towarzysz udają zadowolonych, ale Dolores Umbridge zna prawdę. Mistrz chce wyjść pod byle pretekstem, ale dyrektorka go demaskuje. 

Snape próbuje zatrzymać dyrektorkę zaklęciem. Prosi Scorpiusa, żeby uciekał i przekazał Albusowi, że jest dumny, że chłopiec nosi jego imię. Młody Malfoy wskakuje do jeziora i uruchamia Zmieniacz Czasu. Wynurza się i ku swojej radości widzi Albusa. Nabiegają rodzice, a Scorpius zdaje sobie sprawę, że zgubił Zmieniacz Czasu. Profesor McGonagall grozi chłopcom usunięciem ze szkoły, ale ostatecznie daje im szlaban do końca roku. Przez zamknięte drzwi wchodzi Hermiona i także dostaje naganę za przechowanie nielegalnego Zmieniacza Czasu w bibliotece. Dyrektorka wie, że intencje chłopców były dobre i chce, by odnaleźli Zmieniacz Czasu, zanim trafi w niepowołane ręce. 

Harry przeprasza syna za to, co mówił o Scorpiusie. Przyznaje się także, jak bardzo martwił się o syna. Pottera dręczą kolejne koszmary. Widzi młodszą wersję siebie. Stoi nad grobem rodziców z ciotką Petunią, następnie widzi Albusa koło Voldemorta i próbuje do niego dotrzeć. Scorpius budzi Albusa w swoim łóżku w dormitorium Slytherinu. Mówi, że Rose kopnęła go w nogę, ale i tak cieszy się, że wrócił do tej wersji rzeczywistości. Albus stwierdza, że to, co zrobił, było głupie. Przyjaciele zgadzają się, że nie będą już podróżować w czasie. Scorpius wyjmuje z kieszeni Zmieniacz Czasu i prosi Albusa, żeby pomógł mu go zniszczyć. Chłopiec obawia się, że ktoś z Ministerstwa Czarów ponownie przywłaszczyłby sobie urządzenie. Harry z żoną przechodzą do pokoju Albusa, ale go nie zastają. Potter opowiada Ginny, o czym rozmawiał z synem. 

Albus, Scorpius i Delphi spotykają się w Sowialni Hogwartu. Chłopcy mówią, że chcą zniszczyć Zmieniacz Czasu, ponieważ uratowanie Cedrika przyniesie zwycięstwo Voldemortowi. Delphi chce najpierw wyjaśnić wszystko wujowi. Kiedy Albus wręcza jej Zmieniacz Czasu, na plecach dziewczyny zauważa czarny tatuaż, przedstawiający czarnego ptaka. Jest to Augury. Jego płacz zapowiada deszcz, ale czarodzieje wierzą, że może zwiastować śmierć. Delphi opowiada, że jej opiekunka, Eugenia Rowle trzymała takiego ptaka w klatce. Albus przypomina sobie, że Rowle’owie należą do śmierciożerców. Przestaje ufać Delphi i każe jej oddać Zmieniacz Czasu. Dziewczyna związuje chłopców magicznym zaklęciem i łamie ich różdżki na pół. 

Hermiona i Ron rozmawiają o alternatywnej rzeczywistości, w której nie są małżeństwem. Chcą, ponownie, w obecności dzieci złożyć sobie przysięgę. Zjawia się Harry z żoną. Mówi przyjaciołom o swoim śnie i o tym, że chłopcy znowu zniknęli. Ron przypomina sobie, że widział ich, kiedy pił drinka z profesorem Nevillem Longbottomem. Z opisu Potter domyśla się, że chłopcom towarzyszyła siostrzenica Amosa Diggory'ego — Delphi.

Harry i Draco wchodzą do Świętego Oswalda z różdżkami wycelowanymi w Amosa Diggory'ego. Chcą wiedzieć, gdzie są ich synowie. Harry oskarża go o wykorzystanie Albusa. Amos stwierdza, że Potter tak samo wykorzystał Cedrika i że nie wie, gdzie są chłopcy. Kiedy Potter mówi, że widziano ich z siostrzenicą Amosa, mężczyzna wyznaje, że nie ma siostrzenicy, ponieważ ani on, ani jego żona nie mają rodzeństwa. Wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że młodzi czarodzieje są w niebezpieczeństwie. Delphi zabiera chłopców na stadion Qudditch’a. Chce cofnąć się w czasie i sprawić, że Cedrik przegra zadanie. Dzięki temu alternatywna rzeczywistość, w której wygrał Voldemort stanie się faktem. Może to uczynić jedynie Albus, ale ten nie zgadza się. Delphi torturuje Scorpiusa, by Albus zmienił zdanie. Przybiega Craig Bowker i mówi chłopcom, że wszyscy ich szukają. Albus woła, by uciekał, ale Delphi go zabija. Czarodziejka zna słabość Albusa — jest nią przyjaźń. Mówi chłopcom o przepowiedni. Wynika z niej, że Voldemort powróci, kiedy „niepotrzebny” (Cedrik) ocaleje, czas się zmieni, a niewidoczne dzieci zamordują swoich ojców (nawiązanie do Albusa, Harry'ego i Zmieniacza Czasu). Bohaterowie wracają do przeszłości. Scorpius jest gotowy umrzeć, aby przepowiednia się nie spełniła. Albus przypomina mu, że Zmieniacz Czasu działa tylko przez pięć minut, więc muszą grać na zwłokę. Delphi torturuje Scorpiusa. Od tyłu uderza ją jednak Cedrik Diggory, który uznaje ich obecność to jedno z wyzwań Turnieju Trójmagicznego. Uwalnia chłopców, a Albus mówi mu, że jego ojciec bardzo go kocha. Delphi zaczyna kręcić Zmieniaczem Czasu, ale czarodzieje przechwytują urządzenie. Znajdują się teraz w nieokreślonym czasie. Delphi Zamierza uwięzić tutaj chłopców. Niszczy więc Zmieniacz Czasu, a sama odlatuje. 

Harry i Ron z żonami, razem z Draco, przeszukują pokój Delphi. Potter odkrywa, że czarodziejka użyła czaru, dzięki któremu mogła udawać siostrzenicę Amosa. W Ministerstwie Magii nie ma bowiem o niej żadnych informacji. Ginny odkręca lampkę, pod którą kryje się komin. Z jego wnętrza wydobywają się słowa w wężowym języku. Po śmierci Voldemorta Harry przestał władać tym językiem, ale teraz znów go rozumie. Czarodzieje poznają treść przepowiedni. Wychodzi na jaw, że Delphi jest córką Voldemorta. 

 

Akt IV

 

W Wielkiej Sali Konferencyjnej trwa zebranie, któremu przewodniczy Hermiona. Ogłasza, że w Hogwarcie znaleziono zwłoki Craiga Bowkera i że odkryto nową przepowiednię, związaną z córką Voldemorta. Czarodzieje dopytują się, czy dziewczyna trafiła do aresztu. Hermiona zaprzecza, mówiąc, że ukrywa się, dzięki Zmieniaczowi Czasu, wykradzionemu z jej biura. Profesor McGonagal ma pretensję do Minister Magii, ale Harry staje w obronie przyjaciółki. Potter stwierdza, że muszą zrobić wszystko, aby alternatywna rzeczywistość, w której rządzi Voldemort, nie stała się faktem. 

Albus i Scorpius znajdują się na stacji kolejowej Aviemore, 30 października 1981 roku; dokładnie dzień przed zabójstwem Jamesa i Lily Potterów. Chłopcy podejrzewają, że Delphi chce zabić małego Pottera. Dzięki temu przepowiednia o wybrańcu się nie spełni. Czarodzieje docierają na miejsce, a Albus po raz pierwszy widzi swoich dziadków. 

Harry’ego odwiedza portret Dumbledore’a. Potter ma pretensje, że zawodzi syna, tak, jak były dyrektor Hogwartu, jego. Do gabinetu wchodzi Draco. Okazuje się, że jego rodzina posiada własne Zmieniacze Czasu. Bał się powiedzieć o tym wcześniej, żeby ludzie nie pomyśleli, że ma coś wspólnego z Voldemortem. Urządzenia pozwalają przebywać w przeszłości dłużej niż pięć minut.

Albus i Scorpius z przeszłości wykorzystują koc Harry’ego, by przekazać mu wiadomość. Przez to, że syn wylał na koc eliksir miłości, napis musi stworzyć przy pomocy nalewki. Harry siedzi na łóżku. Dopadają go wyrzuty sumienia. Nagle dostrzega napis na kocu i uświadamia sobie, że to wiadomość od syna. Cała piątka udaje się do Doliny Godryka. Wracają wspomnienia i czarodzieje zaczynają się kłócić. Hermiona uspokaja ich, mówiąc, że teraz mają wspólny cel. Draco wyjmuje Zmieniacz Czasu. Bohaterowie przenoszą się do Doliny Godryka z 1981 roku. Chłopcy cieszą się, widząc rodziców. Wszyscy ukrywają się w kościele Św. Hieronima i postanawiają poczekać na Delphi. Harry czuje się winny. Sądzi, że jego syn czuje ciężar odpowiedzialności przez niego i że dlatego chce ocalić świat. Ginny odpowiada, że ich syn naprawdę ocalił świat. Wyjaśnia mężowi, że Albus nigdy nie czuł, że Harry go kocha. Pani Potter uświadamia sobie, że Delphi nie chce dopuścić do śmierci rodziców Harry’ego, bo dzięki temu zmieni bieg historii. Voldemort nie zginie z rąk czarodzieja. 

Bohaterowie muszą się upewnić, że Voldemort zabije Jamesa i Lily Potterów. Nie wiedzą, kiedy dokładnie to nastąpi. Postanawiają, że Harry zmieni się w Voldemorta, dzięki zaklęciu trans mutującemu. Delphi spotyka się z Harrym, który wygląda jak Voldemort. Początkowo sądzi, że to jej ojciec, ale zaklęcie przestaje działać. Córka Czarnego Pana próbuje zabić Harry’ego, ale powstrzymuje ją Albus. Chłopiec otwiera również drzwi kościoła, które zamknęła Delphi. Córka Voldemorta zostaje pokonana, a jej prawdziwy ojciec zjawia się w Dolinie Godryka. Delphi trafia do Azkabanu, czyli magicznego więzienia. Bohaterowie widzą na własne oczy śmierć Jamesa i Lily Potterów. Harry pragnie zmienić przeszłość, ale wie, że wpłynąłby tym samym na teraźniejszość.

Cała piątka wraca do teraźniejszości. Scorpius zaprasza Rose na bal. Albus odgrywa ważną rozmowę z ojcem. Dowiaduje się, że Harry boi się wielu rzeczy, np. ojcostwa i że często odwiedza grób Cedrika. Nie może sobie wybaczyć, że czarodziej zginął przez niego. Na koniec Harry Potter obiecuje, że postara się być lepszym ojcem dla Albusa. 

Potrzebujesz pomocy?

Współczesność (Język polski)

Teksty dostarczone przez Grupę Interia. © Copyright by Grupa Interia.pl Sp. z o.o. sp. k.

Opracowania lektur zostały przygotowane przez nauczycieli i specjalistów.

Materiały są opracowane z najwyższą starannością pod kątem przygotowania uczniów do egzaminów.

Zgodnie z regulaminem serwisu www.bryk.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.

Polityka Cookies. Prywatność. Copyright: INTERIA.PL 1999-2023 Wszystkie prawa zastrzeżone.