Nieznany

Wygnanie z raju

Streszczenie

Wąż, który był najbardziej przebiegłym ze zwierząt, zaczął kusić kobietę, mówiąc jej, że zjedzenie owoców z drzewa rosnącego w środku ogrodu da im wiedzę taką, jaką posiada Bóg Jahwe. Pod wpływem tych słów kobieta dostrzegła, że owoce tego drzewa są dorodne i nadają się do zjedzenia. Zerwała jeden z nich i skosztowała go oraz poczęstowała swego męża. Wtedy uświadomili sobie swą nagość i z gałązek figowych sporządzili przepaski, żeby ją osłonić.

Kiedy usłyszeli kroki Boga Jahwe, skryli się wśród krzewów. Na wołanie Boga mężczyzna odpowiedział, że się przestraszyli, ponieważ są nadzy i ukryli się. Bóg zapytał więc, czy zjedli zakazane owoce, a mężczyzna odparł, że dała mu ten owoc kobieta. Wówczas Bóg zwrócił się z pytaniem do kobiety, ona zaś wyjaśniła, że skusił ją do tego czynu wąż.

Bóg Jahwe przeklął węża, kobiecie rzekł, że będzie w bólach rodziła swe dzieci, a mąż będzie nad nią panował. Mężczyzna zaś w trudzie i znoju będzie uprawiał ziemię, zdobywając w ten sposób pożywienie. A ziemia, przeklęta po złamaniu zakazu, owocować będzie cierniem i ostem. Takie życie czeka go, dopóki nie powróci do ziemi, z której powstał, bo prochem jest i w proch się obróci.

Mężczyzna nadał swej żonie imię Ewa, co oznacza matkę wszystkich żyjących. Bóg Jahwe okrył ich odzieniem ze skór i nakazał opuścić Eden, by człowiek, który posiadł świadomość dobrego i złego, nie zerwał owoców z drzewa życia, zapewniając sobie w ten sposób nieśmiertelność. Przed ogrodem postawił na straży cherubinów zbrojnych w miecze, aby strzegli doń dostępu.

PROBLEMATYKA

Symboliczne znaczenie tekstu

Opowieść o upadku pierwszych ludzi, Adama i Ewy, ma znaczenie symboliczne. Dowodzą tego zawarte w tekście słowa - znaki (wyrażenia, zwroty), np.:

owoce z drzewa poznania dobra i zła - oznaka pożądania, by decydować, co dobre, a co złe, upodobnić się do Boga;

zakaz zrywania owoców - Bóg tworzy zakazy i ograniczenia w trosce o dobro ludzi;

kuszenie Ewy przez węża - człowiek z natury jest dobry, ale szatan prowokuje go, by szukał potęgi poza Bogiem, budzi jego wątpliwości i niechęć wobec Stwórcy;

złamanie zakazu - wystąpienie ludzi przeciwko Bogu uzmysłowi im ograniczenia, jakim podlega ich natura, zrodzi strach, lęk przed światem;

„prochem jesteś i w proch się obrócisz” - człowiek stworzony został z ziemi, prochu, ożywiony boskim tchnieniem (dusza), jego niedoskonałe ciało po śmierci na powrót zostanie złożone w ziemi;

wygnanie z Raju - ludzie sami są winni cierpieniom i trudom swej ziemskiej egzystencji, ale miłosierny Bóg nie pozbawił ich jednak swej opieki;

wrota Raju strzeżone przez anioła cherubina z mieczem - człowiek bezpowrotnie utracił krainę szczęśliwości, teraz będzie mu w życiu towarzyszyć wieczne pragnienie powrotu.

Sens opowieści

Raj dawał pierwszym ludziom życie pełne radości, w miłości, zdrowiu i harmonii z naturą oraz możliwość nieustannego oglądania Boga. Lecz oni, idąc za podszeptem szatana, zbuntowali się przeciw Stwórcy. Zapragnęli odrzucić wszelkie ograniczenia, zyskać boską wiedzę i władzę. Właśnie to obiecał im wąż słowami: „I tak jak Bóg będziecie znali dobro i zło”. To był podstęp - szatan wykorzystał fakt, że ludzie nie wiedzą co oznacza wyraz „zło”, bo zła nie znali. Kusił nowością, czymś nieznanym, a Ewa myślała, że obietnice węża dotyczą dobra, bo tylko dobro znała. Po słowach węża dostrzegła, że owoce nadają się do jedzenia. Wcześniej nie patrzyła na nie pod tym kątem, wcale jej nie interesowały.

Pierwsi ludzie nie rozumieli, że Bóg wydał zakaz spożywania owoców z drzewa dla dobra człowieka. Postanowili uwierzyć wężowi, a obietnice szatana spełniły się błyskawicznie. Ludzie poznali dobro i zło, ale nie tak jak Bóg. On, jako Istota Pierwotna i doskonała, pozostał czysty i nieskażony. Ludzie zostali splamieni złem, którego znakiem było już nieposłuszeństwo wobec Boga. Mimo to Stwórca poszukuje Adama, by porozmawiać z nim o nieposłuszeństwie, bo zawsze jest gotowy przyjąć i wysłuchać człowieka.

Karą za czyn pierwszych ludzi stało się życie na ziemi, „padole łez”, gdzie człowiek doświadczać musi cierpień i trudów oraz tęsknoty za rajem, krainą szczęśliwości. Po popełnieniu grzechu ludzie stracili nieśmiertelność i niewinność.

Raj, Eden - kraina szczęśliwości, miejsce wymarzone, wytęsknione.

Zakazany owoc - rzecz kusząca, ale niedostępna.

Wąż - o człowieku chytrym, podstępnym, zdradliwym.

Potrzebujesz pomocy?

Antyk i Biblia (Język polski)

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A. Sabak, D. Stopka, A. Szóstak, D. Pietrzyk, A. Popławska
redaktorzy: Agnieszka Nawrot, Anna Grzesik
korektorzy: Ludmiła Piątkowska, Paweł Habat

Zgodnie z regulaminem serwisu www.bryk.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.

Polityka Cookies. Prywatność. Copyright: INTERIA.PL 1999-2019 Wszystkie prawa zastrzeżone.