Władca pierścieni

John Ronald Reuel Tolkien

Streszczenie szczegółowe

Do Shire'u na urodziny hobbita Bilba Bagginsa przybywa czarodziej Gandalf. Interesuje go pierścień, który Bilbo przywiózł z wyprawy po skarb. Okazuje się, że jest to Pierścień Jedyny, który pozwoli władcy zła, Sauronowi, odzyskać władzę nad światem. Jedynym ratunkiem jest zniszczenie Pierścienia. Gandalf prosi siostrzeńca Bilba, hobbita Frodo, by wyniósł Pierścień z Shire'u. Tymczasem Sauron wysyła na poszukiwanie klejnotu Nazgule - Dziewięć Upiorów Pierścienia. Ścigani przez nie Frodo i jego sługa, towarzysz i przyjaciel, Sam Gamgee, docierają na pole Magota. Tam spotykają Mery'ego i Pippina, dwóch hobbitów, którzy pomagają im przedostać się do Bree. W gospodzie Pod Rozbrykanym Kucykiem miał tam na nich czekać czarodziej Gandalf. Zamiast niego pojawia się tajemniczy Obieżyświat. Dzięki niemu udaje im się przeżyć atak Nazguli na Bree. Pod wodzą Obieżyświata cała czwórka hobbitów wyrusza do Riwendell, do domu Elronda.

W drodze zostają zaatakowani przez Upiory Pierścienia. Frodo jest ciężko ranny. Udaje mu się przeżyć tylko dzięki pomocy Glorfindela - elfa, który bardzo szybko dociera z potrzebującym pilnie pomocy hobbitem do Riwendell. Tu Frodo spotyka Gandalfa i Bilba (który na zawsze opuścił Shire w trakcie przyjęcia urodzinowego). Odbywa się rada, na której zapadnie decyzja, co zrobić z Pierścieniem. Wiadomo, że trzeba go zniszczyć, ale dotarcie do Góry Przeznaczenia jest prawie niemożliwe - Mordor jest pilnie strzeżony. Rozpoczyna się kłótnia między przedstawicielami różnych plemion. Misji zniszczenia Pierścienia podejmuje się Frodo. Będą mu towarzyszyć: Obieżyświat, który okazał się Aragornem, potomkiem Isildura (w przeszłości pokonał zło i odebrał Sauronowi Pierścień Jedyny); Legolas - elf; Gimli - krasnolud, Boromir - człowiek, syn Denetora, namiestnika Gondoru; Gandalf - czarodziej oraz hobbici: Sam, Merry i Pipin. Powstaje Drużyna Pierścienia.

Drużyna wyrusza z Riwendell, próbują pokonać szczyt, Karadras, ale z powodu zaklęć czarodzieja Sarumana Białego, który służy Sauronowi, nie udaje im się to. Pod wpływem Froda Gandalf decyduje się przebyć Góry Mgliste pokonując kopalnie Morii - dawnego królestwa krasnoludów. Czarodziej ginie tam, walcząc z demonem Balrogiem, ale reszta wychodzi z kopalni i dociera do Lotalorii, gdzie włada piękna Galadriela. Elfy opłakują Gandalfa, uczestnicy Drużyny odpoczywają. Frodo dowiaduje się od Galadrieli, że wkrótce musi zacząć realizować trudne przedsięwzięcie na własną rękę, bo pozostali uczestnicy wyprawy nie są tak odporni na złe oddziaływanie Pierścienia jak on. Po kilku dniach wyruszają.

Drużyna dociera do wodospadów Rauros. Tam Frodo i Sam, który w ostatniej chwili go dogonił, opuszczają pozostałych. W walce z orkami ginie Boromir, a Merry i Pipin zostają porwani. Aragorn, Legolas i Gimli wyruszają im na ratunek.

Frodo i Sam pokonują labirynt ostrych skał i Trupie Trzęsawiska dzięki pomocy Golluma, stwora, którym Pierścień całkowicie owładnął. Pragnie go posiąść lub chociaż być w jego pobliżu. Docierają do lasu Fangorn. Tam spotykają Faramira, brata Boromira, i jego żołnierzy, którzy bohatersko bronią ziem bezpośrednio sąsiadujących z Mordorem. Faramir dowiaduje się z ust Froda o śmierci brata i pozwala mu wyruszyć do Mordoru.

Tymczasem Merry i Pipin uciekają orkom, docierają do lasu Fangorn i spotykają Drzewca (Enta) - pasterza drzew. Namawiają go, aby wraz z innymi potężnymi drzewami zemścił się na Sarumanie za uśmiercanie drzew (Saruman hodował w Orhanku potężną armię orków, ścinał wielkie ilości drzew). Aragorn, Gimli i Legolas spotykają natomiast w lesie Gandalfa Białego, w którego przemienił się Gandalf Szary. Czarodziej jest potężniejszy i mówi im, że nadszedł czas ostatecznej rozprawy ze złem. Wszyscy udają się do Rohanu, na dwór króla Theodena w Edoras (Dom o Złotych Dachach). Udaje im się obudzić w królu zapał do walki, który skutecznie usypiał jego sługa (w rzeczywistości będący na usługach Sarumana), Żmijowy Język. W Aragornie zakochuje się księżniczka Eowina, ale ten kocha córkę Elronda, Arvenę, i pozostaje jej wierny. Księżniczka wraz z kobietami i dziećmi Rohanu udaje się do Skalnego Gniazda - niedostępnej twierdzy w górach, a mężczyźni pod wodzą króla idą do twierdzy Helmowy Jar, by powstrzymać wrogie wojska od natarcia na Gondor. Odbywa się bitwa w Helmowym Jarze - wojska Rohanu zwyciężają.

Gandalf, Aragorn, Legolas, Gimli oraz król z częścią wojska wyruszają do siedziby Sarumana. Okazuje się, że Ortank został zdobyty przez Enty, orkowie zginęli, a Saruman wraz ze Żmijowym Językiem jest uwięziony na wieży. Gandalf łamie różczkę zdradzieckiego czarodzieja i odbiera mu władzę. Udaje mu się także zdobyć jeden z palantirów, „kamień widzenia”, przez który Saruman kontaktował się z Sauronem. Kiedy Pippin nieopatrznie patrzy w palantir, Gandalf postanawia zabrać ze sobą hobbita i wcześniej wyruszyć do Gondoru na swoim niezwykle szybkim koniu, Szarogrzywym.

Gandalf przynosi namiestnikowi Gondoru, Denetorowi, wieści o zwycięskiej bitwie w Helmowym Jarze. Namawia do przygotowywania się do rozstrzygającej bitwy. Denetor jest załamany śmiercią syna, Boromira. Budzi w Pipinie taki szacunek, że hobbit zostaje jego rycerzem. Gondor przygotowuje się do obrony, ale wszyscy wiedzą, że jeśli nie nadejdzie pomoc, Sauron ich pokona.

Tymczasem Aragorn, Gimli i Legolas wyruszają do Skalnego Gniazda. W drodze Aragorn patrzy w palantir i znajduje w sobie siłę przeciwstawienia się złu, które nie potrafi opanować jego umysłu. Przybywają także elfowie z wyhaftowanym przez Aruenę czarnym sztandarem. Aragorn rozumie, co musi zrobić. Wraz z elfem i krasnoludem dociera do Skalnego Gniazda, informuje Eowinę o wydarzeniach, a następnie udaje się przez Bramę Śmierci do Doliny Umarłych, budzi ich (kiedyś zawiedli, więc w myśl przepowiedni muszą stoczyć walkę ze złem, bo nie odzyskają spokoju) i prowadzi do walki na pola Pellenoru. Tam udaje się także ze swoim wojskiem król Theoden wraz ze swoim rycerzem, Merrym (nie chciał go zabrać, ale hobbit pojechał na koniu tajemniczego rycerza, którym okazała się być Eowina). W męskim przebraniu jedzie tam również księżniczka Eowina.

Wszyscy spotykają się w Gondorze. Tu Denetor popada w szaleństwo (okazuje się, że był w posiadaniu palantiru i Sauron zatruł złem jego umysł) i chce spalić ciało ranionego w bitwie Faramira. Zapobiega temu Gandalf. Wszyscy bohatersko walczą z siłami zła, Gandalf zwycięża Upiory Pierścienia. Jeden z nich zabija króla Rohanu, Theodena, i ciężko rani Eowinę. Zwycięska bitwa niemal rujnuje siły Gondoru. Gondorczycy wiedzą, że następne natarcie przyniesie im klęskę, a siły Saurona są niespożyte. Wszyscy mają nadzieję, że powiernik Pierścienia, Frodo, jest już w pobliżu Orodruiny, Góry Przeznaczenia, i lada chwila zniszczy Pierścień. Aby odciągnąć uwagę Saurona od Góry Przeznaczenia, Aragorn i Gandalf zbierają ochotników i wyruszają do Mordoru. Liczą się ze śmiercią, bo nikt nie wie, czy Frodo jeszcze żyje i czy dotrze do celu.

Tymczasem Frodo i Sam zbliżają się do Orodruiny. Udaje im się pokonać straszliwą Szelobę, Pajęczycę oraz orków. Sam dowodzi, że jest gotów oddać życie za swojego pana. Wynosi go na Orodruinę na własnych plecach. Wciąż towarzyszy im Gollum. Frodo nie ma sił, by zniszczyć Pierścień, Gollum okazuje się niezastąpiony - odgryza palec hobbita z Pierścieniem i spada razem z nim w Szczeliny Zagłady.

Zło zostaje pokonane. W Gondorze wszyscy oczekują króla - Aragorna, potomka Isildura. Król leczy swoim dotykiem rannych Faramira i Eowinę. Przybywają elfy: Galadriel i Elrond wraz z córką. Odbywa się uroczysta koronacja i ślub Aragorna z Arveną. Szczęśliwa czuje się także Eowina, którą pokochał syn Denetora, Faramir. Potem każdy wraca do domu. Hobbici muszą jeszcze „zrobić porządki” w Hobbitonie, który został zniszczony przez Sarumana. Przychodzi im to bez trudu - są odważni i konsekwentni w działaniu. Po wielu latach Frodo wraz z Gandalfem udają się na Szarej Przystani, by odejść na zawsze.

Potrzebujesz pomocy?

Współczesność (Język polski)

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A. Sabak, D. Stopka, A. Szóstak, D. Pietrzyk, A. Popławska
redaktorzy: Agnieszka Nawrot, Anna Grzesik
korektorzy: Ludmiła Piątkowska, Paweł Habat

Zgodnie z regulaminem serwisu www.bryk.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.

Polityka Cookies. Prywatność. Copyright: INTERIA.PL 1999-2022 Wszystkie prawa zastrzeżone.