Przejdź na stronę główną Interia.pl

Władca pierścieni

John Ronald Reuel Tolkien

Problematyka

Trylogia Władca Pierścieni powstawała w latach 1936 - 1949. Można tu odnaleźć bezpośrednie nawiązania zarówno do czasów II wojny światowej (walczył w niej syn Tolkiena, Christopher), jak i do wszelkiego rodzaju totalitaryzmów, jak faszyzm, komunizm. To one kryją się pod maską tolkienowskiego Morgotha i jego najwierniejszego i najpotężniejszego sługi, Saurona. Przeciwko złu występują wszystkie istoty ze świata dobra: od najniepozorniejszych hobbitów do ludzi i doskonałych elfów. Wspierają ich czarodzieje. Fascynujący świat Tolkiena ma swoją geografię, mitologię, historię, języki, przyrodę, mieszkańców podzielonych na plemiona, gatunki, odmiany - jest to świat powieści fantasy, niezwykle sugestywny, pobudzający wyobraźnię. Stąd powodzenie trylogii, która ma czytelników na całym świecie.

Najogólniej mówiąc jest to powieść o odwiecznej walce dobra ze złem, o solidarności koniecznej w celu pokonania zła, bohaterstwie. Tolkien pokazuje ważną prawdę: nawet istoty niepozorne, nieliczące się w świecie wielkiej polityki mogą wpływać na oblicze rzeczywistości. Zachęca tym samym do podejmowania działań w imię dobra.

Potrzebujesz pomocy?

Współczesność (Język polski)

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A. Sabak, D. Stopka, A. Szóstak, D. Pietrzyk, A. Popławska
redaktorzy: Agnieszka Nawrot, Anna Grzesik
korektorzy: Ludmiła Piątkowska, Paweł Habat

Zgodnie z regulaminem serwisu www.bryk.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.

Polityka Cookies. Prywatność. Copyright: INTERIA.PL 1999-2020 Wszystkie prawa zastrzeżone.