Przejdź na stronę główną Interia.pl

Władca pierścieni

John Ronald Reuel Tolkien

Biografia autora

John Ronald Reuel Tolkien urodził się w 1892 r., w Kapsztadzie. Wraz z matką jako kilkuletnie dziecko powrócił do Anglii, gdzie już pozostał. Fascynowały go stare mity i legendy, studiował filologię klasyczną i angielską. Pracował na uczelni jako wykładowca. Jego pierwszą książką był „Silmarillion”, pierwotnie zatytułowany „Księga Zaginionych Opowieści”. Sławę przyniósł mu jednak „Hobbit, czyli tam i z powrotem”, książka, którą napisał dla swoich dzieci. Zachęcony jej sukcesem, napisał ciąg dalszy i swoje największe dzieło, czyli trylogię „Władca Pierścieni”. Powieść ta stała się niedoścignionym wzorem dla autorów fantasy po dziś dzień. Tłumaczona na wiele języków na całym świecie, ekranizowana.

W 1959 r. pisarz przeszedł na emeryturę i rzadziej pojawiał się na uczelni. Porządkował jeszcze swoje sprawy naukowe i edytorskie. Zmarł w 1973 r.

Potrzebujesz pomocy?

Współczesność (Język polski)

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A. Sabak, D. Stopka, A. Szóstak, D. Pietrzyk, A. Popławska
redaktorzy: Agnieszka Nawrot, Anna Grzesik
korektorzy: Ludmiła Piątkowska, Paweł Habat

Zgodnie z regulaminem serwisu www.bryk.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.

Polityka Cookies. Prywatność. Copyright: INTERIA.PL 1999-2020 Wszystkie prawa zastrzeżone.