Władca pierścieni - biografia autora
John Ronald Reuel Tolkien (1892-1973) był angielskim pisarzem, poetą i profesorem uniwersyteckim, znanym głównie jako autor klasycznych dzieł literatury fantasy takich jak „Hobbit” oraz trylogia „Władca Pierścieni”.
Tolkien urodził się 3 stycznia 1892 roku w Bloemfontein w Oranii, czyli dzisiejszym RPA. Jego ojciec, Arthur Reuel Tolkien, był bankierem, a matka Mabel zajmowała się domem. Po śmierci jego ojca w 1896 roku, matka przeniosła się z dwójką synów (Johnem i jego młodszym bratem Hilarym) do Anglii. Tolkien uczęszczał więc do King Edward's School w Birmingham oraz Exeter College w Oksfordzie, gdzie studiował filologię klasyczną i języki germańskie. W 1915 roku ukończył studia z wyróżnieniem. Podczas I Wojny Światowej, służył w Lancashire Fusiliers, walcząc na froncie zachodnim. Przeżycia te silnie wpłynęły na jego późniejszą twórczość. Nie brał jednak udziału w walkach do samego końca, ponieważ zachorował na gorączkę okopową.
Tolkien ożenił się z Edith Bratt w 1916 roku, a para miała czworo dzieci: Johna, Michaela, Christophera i Priscillę. Edith była jego muzą, a ich związek inspirował wiele wątków w jego twórczości.
Po wojnie Tolkien rozpoczął pracę jako lektor w University of Leeds. W 1925 roku mianowano go profesorem na Uniwersytecie Oksfordzkim. Należał już wtedy do grupy literackiej „Inklings”, w której byli między innymi C.S. Lewis i Charles Williams.
Tolkien „Hobbita” napisał z myślą o swoich dzieciach. Jednak opublikowana w 1937 roku powieść przygodowa high fantasy bardzo szybko zyskała popularność. Potem przyszedł czas na trylogię „Władca Pierścieni”, nad którą Tolkien pracował przez ponad dekadę, opublikował natomiast między 1954 a 1955 rokem. Składają się na nią: Drużyna Pierścienia, Dwie Wieże, Powrót Króla. Mimo że znany przede wszystkim z „Hobbita” i „Władcy pierścieni” Tolkien ma na koncie także inne utwory takie jak „Silmarillion” – zbiór mitów i legend opisujących historię Śródziemia. Pisał także wiele esejów, wydawał poezję. Co ciekawe, stworzył także swoje własne języki – quenya i sindarin.
Tolkien zmarł 2 września 1973 roku w Bournemouth w Anglii. Pochowany został obok żony Edith na cmentarzu Wolvercote w Oksfordzie.
