Przejdź na stronę główną Interia.pl

Władca pierścieni

John Ronald Reuel Tolkien

Streszczenie krótkie

Bilbo Baggins planuje swoje urodziny, jest już bardzo stary i zmęczony. Niespodziewanie pojawia się Gandalf z niepokojącymi wieściami. Podczas rozmowy z Bilbem zdradza mu, że pierścień, który posiada jest Pierścieniem Jedynym, najważniejszym spośród wszystkich, posiadającym niesłychaną moc. W Mordorze odrodziły się siły zła i Sauron chce pozyskać pierścień, by przejąć władzę nad całym światem. Gandalf nie może do tego dopuścić. Pierścień trzeba zniszczyć szybko, ponieważ Sauron wysłał już Upiory Pierścienia, stwory - Nazgule, przeraźliwe i złe, potrafiące z wielkiej oddali wyczuć moc pierścienia.

Bilbo powierza pierścień swojemu krewnemu - Frodowi, by ten wyruszył do Mordoru zniszczyć pierścień. Frodo wraz z Samem wyruszają niezwłocznie w pełną niebezpieczeństw podróż. W wyruszają z nimi również przyjaciele Froda - Merry i Pippin. Miejscem spotkania z Gandalfem ma być oberża w Bree, spotykają tam Obieżyświata, który od tego momentu będzie ich chronił. W nocy następuje atak na oberżę, co zmusza podróżnych do ucieczki. W drodze Nazgule znów atakują, tym razem Frodo zostaje ranny. Docierają do Riwendell, gdzie jest już Gandalf. Kształtuje się Drużyna Pierścienia, która będzie odpowiedzialna za zniszczenie Pierścienia w Szczelinie Zagłady w Mordorze. Udają się w pełną przygód i niebezpieczeństw podróż. Przemierzają Góry Mgliste, kopalnie Morii, docierają do królestwa Garadieli. Przy wodospadach Rauros Drużyna Pierścienia się rozdziela, Sam i Frodo wyruszają samodzielnie. Towarzyszy im Gollum, który nie może żyć bez Pierścienia. W międzyczasie Merry i Pippin zostają porwani przez orków, reszta Drużyny rusza im na ratunek. Spotykają Gandalfa, który stał się Białym, potężniejszym czarodziejem. Udają się do Gondoru, by zebrać siły przed ostateczną walką ze złem. Rozpoczyna się wielka bitwa u bram Mordoru, od której wszystko zależy.

Tymczasem w Mordorze Sam niesie na własnych plecach Froda, cały czas towarzyszy im Gollum. Docierają do Szczeliny Przeznaczenia, tam Gollum odgryza Frodowi palec i spada w ogień. Zło zostaje pokonane. Wracają do Drużyny, poczym wszyscy wracają do domu.

Potrzebujesz pomocy?

Współczesność (Język polski)

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A. Sabak, D. Stopka, A. Szóstak, D. Pietrzyk, A. Popławska
redaktorzy: Agnieszka Nawrot, Anna Grzesik
korektorzy: Ludmiła Piątkowska, Paweł Habat

Zgodnie z regulaminem serwisu www.bryk.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.

Polityka Cookies. Prywatność. Copyright: INTERIA.PL 1999-2019 Wszystkie prawa zastrzeżone.