Aby udowodnić prawdziwość (lub fałszywość) podanej tezy należy najpierw dowiedzieć się kim był Prometeusz oraz jakie cechy ma bohater romantyczny.
Według mitu, twórcą rodu ludzkiego jest jeden z tytanów imieniem Prometeusz. Ulepił on człowieka gliny pomieszanej ze łzami. Stworzony w ten sposób człowiek był słaby i bezbronny wobec potęgi przyrody, której nie rozumiał. Prometeusz, widząc to, zakradł się po ogień będący własnością bogów, następnie przyniósł go na ziemię i nauczył ludzi jak go używać. Bardzo się to nie spodobało Zeusowi, który wysłał do Prometeusza piękną kobietę - Pandorę wraz z jej puszką. Prometeusz przewidując podstęp, odprawił ją, przyjął ją niestety do swojego domu jego brat który otworzył puszkę. W ten sposób wydostały się na świat wszystkie smutki, troski i choroby, które odtąd trapią ludzkość. Prometeusz odpłacił bogom podstępem za podstęp. Zabił wołu i podzielił na części. Jedną stanowiło mięso owinięte skórą, drugą-kości okryte tłuszczem. Zeus myśląc że pod tłuszczem będzie delikatne mięsa tę właśnie część wybrał i odtąd składano bogom w ofierze tylko tłuszcz i kości. Zdenerwowany bóg Olimpu zemścił się okrutnie na Prometeuszu: kazał przykuć go do skały Kaukazu gdzie codziennie za dnia zgłodniały sęp wyjadał mu wątrobę, która w nocy odrastała odrastała.
Cechy które łączą Konrada z Prometeuszem to po pierwsze sprzeciwienie się bogom tak jak Prometeusz wykradający bogom ogień i tym samym postępujący wbrew ich woli, tak też Konrad w swych myślach kłuci się z bogiem uważając, że nie dba on wystarczająco o los Polaków. Zarzuca Bogu, że jest tyranem, że nie jest miłością tylko mądrością.
Drugą ważną cechą wspólną jest bycie twórcą : Prometeusz według mitu stworzył gatunek ludzki ale także Konrad uważa się za stwórcę
"Jam się twórcą urodził"
"Ja bym mój naród jak pieśń żywą stworzył,
i większe niźli ty zrobiłbym dziwo"
Ostatnia już łączącą ich cecha ale równie ważną jest poświęcenie się dla ludzi zarówno Prometeusz poświecił swe życie dla ludzi, jak i Konrad który cierpi za cały naród.
"Nazywam się Milijon - bo za milijony
Kocham i cierpię katusze"
Co do Konrada jako bohatera romantycznego.
Przemiana samotnika Gustawa w Konrada walczącego o wolność jest znamienną cechą bohatera romantycznego. Konrad również jak przystało na romantyka jest patriotą chcącym wolności dla swej ojczyzny i ludu oraz buntownikiem się przeciw bogu (poruszone przy Prometeizmie). W swych działaniach szedł za głosem serca a nie rozumu.
Jako poeta romantyczny czuje się osamotniony ponieważ uważa że nikt go nie rozumie
"Samotność - cóż po ludziach, czym śpiewak dla ludzi ?"
Pomimo że cierpi to dzięki żądzy władzy nie poddaje się i czuje ze ma moc która może go doprowadzić do upragnionego celu, do zwycięstwa :
"Dziś mój zenit, moc moja dzisiaj się przesili"
Według mnie Konrada można nazwać zarówno bohaterem romantycznym jak i współczesnym Prometeuszem, posiada on bowiem cechy obu tych postaci.
Komentarze (0)