Jacek Dukaj

Streszczenie szczegółowe

Opowiadanie „Katedra” Jacka Dukaja prowadzi ksiądz Pierre Lavone. Jest on w trakcie podróży. Dociera właśnie na planetoidę „Róg”, na której pochowano świętego Izmira Predú. Narrator przybywa do tego grobu na statku „Rozmaryn”, ponieważ wokół grobu dzieją się dziwne rzeczy, a celem narratora jest ich udokumentowanie i spisanie. Jego kościelni przełożeni chcą dowiedzieć się z pewnego źródła, co się właściwie dzieje, by na tej podstawie podjąć jakieś decyzje. Jeśli zeznania Lavone potwierdzą autentyczność cudownych wydarzeń, władze są gotowe podjąć działania zmierzające do utrzymania asteroidy w zasięgu ludzkości tak, by można było odwiedzać grób.
 
Celem podróży bohatera-narratora jest tytułowa katedra, a więc sam grób Predú. O ile bohatera interesuje konkretna planetoida, to do przemierzenia ma on cały rój planetoid, które na cześć świętego zostały określone Izmiraidami. Cały zbiór mieści się zaś w układzie gwiazdy Lévie.
 
Nasz święty był dowódcą załogi holownika kosmicznego. Statek wylądował na tej konkretnej planetoidzie awaryjnie. Izmir czekał na pomoc, jednocześnie z pełną świadomością dowódcy, że ilość tlenu jest ograniczona. Aby zapewnić swoim współtowarzyszom szansę na przetrwanie, popełnił samobójstwo, dając im tym samym więcej tlenu. Jego decyzja była bardzo szeroko komentowana w świecie. Dość szybko pojawił się kult tej postaci, co spowodowało, że coraz więcej osób zaczęło planować udanie się na tę konkretną asteroidę. Wszystkiemu towarzyszyły zastanawiające zmiany. Pielgrzymki te stały się jeszcze bardziej popularne, kiedy w pobliżu grobu Izmira Predú uzdrowiony został Kotter Ugerzo. Był to bratanek Stefana Ugerzo, bardzo ważnego biznesmena. Jako szef korporacji mógł on sobie pozwolić na to, by w geście wdzięczności zlecić zaprojektowanie przy grobie ogromnej katedry. Jej podstawą miały stać się nanozarodniki, które sprawiają, że nie jest to do końca ani budynek, ani roślina, tylko coś pośrodku.
 
Towarzyszem narratora jest doktor Wasojfemgus. O ile narratora zajmuje przede wszystkim sama katedra, o tyle dla doktora istotne jest życie polityczne i ekonomiczne na planetoidzie. Miasto wydaje się opuszczone, ale ksiądz w hotelu poznaje recepcjonistę, a potem spotyka się z młodym księdzem. Następnego dnia poznaje Magdalenę Kleinert, reprezentującą korporację CFG Co, i następnie odwiedza ją w laboratorium.

Ksiądz podziwia strukturę katery, jednocześnie jednak czuje przytłoczenie jej majestatycznością i tajemniczością. Okazuje się, że w trakcie odwiertów na planetoidzie znaleziono dziwną substancję, którą określono Czarną Watą. Część naukowców uważa, że może to być ślad obecności cywilizacji obcych. Ksiądz poznaje również Gazę, czyli chorego na schizofrenię człowieka, który na planetoidzie odzyskał zdrowie, ale gdy tylko próbuje się od niej oddalić, objawy wracają. Dlatego też właściwie cały czas trwa przy grobie Izmira.
 
Kościół ostatecznie decyduje się nie podejmować interwencji. Nie chce wpływać na ruch planetoid, a tym samym zamierza pozwolić na oddalenie się planetoidy od Ziemi. Ksiądz z czasem orientuje się, że ma podobne objawy jak Gazma, który na dobrą sprawę jest już uzależniony od obecności w pobliżu grobu. Ksiądz decyduje się więc na pozostanie na planecie. Planuje jednak wykorzystać twórczo ten czas i przeprowadzić badania nad Katedrą i jej szczególnymi właściwościami. To właśnie on dochodzi do wniosku, że materiał, jakim jest żywokryst, stale się rozrasta i zaraża innych. Zarażeni zaś nie potrzebują już atmosfery i tlenu do przeżycia. Rozpoznaje u siebie te same objawy. Podejrzenia księdza potwierdza zniknięcie Gamzy. Zakłada on, że bohater zniknął, ponieważ zamienił się w końcu w kamień i stał się częścią budowli. Ksiądz dochodzi do wniosku, że jego także niedługo czeka ten sam los.

Potrzebujesz pomocy?

Współczesność (Język polski)

Teksty dostarczone przez Grupę Interia. © Copyright by Grupa Interia.pl Sp. z o.o. sp. k.

Opracowania lektur zostały przygotowane przez nauczycieli i specjalistów.

Materiały są opracowane z najwyższą starannością pod kątem przygotowania uczniów do egzaminów.

Zgodnie z regulaminem serwisu www.bryk.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.

Polityka Cookies. Prywatność. Copyright: INTERIA.PL 1999-2023 Wszystkie prawa zastrzeżone.