Stefan Żeromski

drukuj

66

Dodaj do listy

Streszczenie krótkie

Doktor Doktor J. Słowacki Kordian, bohater epizodyczny; odwiedza Kordiana w szpitalu dla obłąkanych, jego zachowanie wskazuje, że to szatan. Udowadnia Kordianowi bezsensowność jego poświęcenia, pokazuje mu ... Czytaj dalej Słownik bohaterów literackich - liceum Paweł Obarecki spędza swój wolny czas Czas jedna z podstawowych (obok przestrzeni) kategorii organizujących świat przedstawiony w dziele literackim. Porządkuje ona zdarzenia pod względem chronologicznym na różnych poziomach utworu, np. ... Czytaj dalej Słownik terminów literackich grając w wista. Do karcianego stolika zasiada wraz z księdzem, aptekarzem, poczmistrzem oraz sędzią. Tego dnia gra w karty nie wprawiła go w dobry nastrój. W swym gabinecie pogrążył się w pesymistycznych rozmyślaniach.

Obarecki bardzo przeżywa, że atmosfera Atmosfera powłoka gazowa otaczająca planety lub księżyce. Atmosfera ziemska to powłoka gazowa otaczająca Ziemię będąca najbardziej zewnętrzną częścią powłoki ziemskiej. Za dolną granicę ... Czytaj dalej Słownik geograficzny małego miasteczka, jakim jest Obrzydłówek, wpłynęła niekorzystnie na jego styl życia i normy postępowania. Stał się leniwym i wiecznie niezadowolonym z życia człowiekiem. Praca w Obrzydłówku, którą rozpoczął przed sześciu laty, była jego pierwszym zajęciem po ukończeniu studiów. Do tego małego miasteczka przybył z głową pełną ideałów i sercem skłonnym do największych poświęceń. Jego metody leczenia doprowadziły do konfliktu z miejscowym aptekarzem i felczerem. Reakcja mieszkańców Obrzydłówka na nowe metody Obareckiego była dlań zaskoczeniem: wybito mu szyby i nie dawano spokoju, posądzając o konszachty z diabłem. Presja opinii publicznej była tak silna, że zrezygnował ze swych ideałów i nowatorskich metod w leczeniu. Z przygotowanych wcześniej leków korzystał już tylko on sam.

Nudę jednego z zimowych wieczorów przerwało przybycie chłopca, który otrzymał od sołtysa pobliskiej wioski polecenie sprowadzenia lekarza do chorej nauczycielki. Okazało się, że jest to wielka młodzieńcza miłość Pawła Obareckiego, Stasia Bozowska. I ona miała szczytne ideały, o których mówiła już na studiach. Dziewczyna Dziewczyna T. Różewicz Kartoteka, bohaterka epizodyczna; młoda, ładna Niemka. Pomyliła pokój Bohatera z kawiarnią. Nie jest skażona wojną, nie rozumie cierpienia Bohatera. Bohater opowiada jej o sobie, ... Czytaj dalej Słownik bohaterów literackich - liceum była ciężko chora na tyfus. Lekarz nie potrafił jej już pomóc. Dowiedział się jednak, że prowadziła piękną pracę oświatową wśród ubogich mieszkańców, uczyła ich dzieci, wspierała starszych, a nawet zdołała napisać książkę „Fizyka dla ludu”. Paweł miał nadzieję, że Stasię uda się uratować, niestety zmarła. To wywołało u lekarza olbrzymi wstrząs. Niestety na krótko. W jakiś czas potem powrócił do starych przyzwyczajeń.

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A. Sabak, D. Stopka, A. Szóstak, D. Pietrzyk, A. Popławska
redaktorzy: Agnieszka Nawrot, Anna Grzesik
korektorzy: Ludmiła Piątkowska, Paweł Habat

Zgodnie z regulaminem serwisu www.bryk.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.

Polityka Cookies. Copyright: INTERIA.PL 1999-2018 Wszystkie prawa zastrzeżone.