Przejdź na stronę główną Interia.pl

Król Edyp

Sofokles

Geneza utworu i gatunek

GENEZA: Jak wszystkie tragedie ta również miała służyć przeżyciu katharsis - oczyszczeniu wewnętrznemu, które miał przeżyć widz antycznego spektaklu.

GATUNEK: tragedia.

Sofokles respektuje wszystkie założenia dotyczące konstrukcji klasycznej tragedii. Po pierwsze zachowuje bezwzględnie zasad trzech jedności.

Zgodnie z zasadą decorum utwór napisany jest stylem wysokim, język bohaterów jest wzniosły i patetyczny, nie ma w nim mowy potocznej, nawet w wypowiedziach służących. Nie pokazuje się na scenie ludzkiej śmierci, ani innych krwawych momentów. (O tym informują specjalni posłańcy.)

Wszystkie sceny utrzymane są w poważnym tonie, nie przeplata się scen komicznych z tragicznymi. Jest to tzw. zasada jedności estetykiej.

W konstrukcji głównego bohatera wyraźnie zarysowany jest tragizm postaci, jego losy są zdeterminowane, a czyny konsekwentnie prowadzą do katastrofy.

Potrzebujesz pomocy?

Antyk i Biblia (Język polski)

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A. Sabak, D. Stopka, A. Szóstak, D. Pietrzyk, A. Popławska
redaktorzy: Agnieszka Nawrot, Anna Grzesik
korektorzy: Ludmiła Piątkowska, Paweł Habat

Zgodnie z regulaminem serwisu www.bryk.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.

Polityka Cookies. Prywatność. Copyright: INTERIA.PL 1999-2020 Wszystkie prawa zastrzeżone.