Przejdź na stronę główną Interia.pl

Król Edyp

Sofokles

Biografia autora

Sofokles, drugi z wielkiej trójcy tragików greckich, urodził się ok. 496 r. p.n.e. w miejscowości Kolonos, niedaleko Aten. Żył w czasach największej świetności politycznej Aten (czasy Peryklesa), które przeżywały wówczas także rozkwit kultury i sztuki.

Sofokles już od wczesnej młodości był związany z teatrem. Brał udział w życiu politycznym Aten. Według źródeł starożytnych Sofokles był także kapłanem jednego z herosów-lekarzy. Wielką czcią otaczał Asklepiosa. Religijność i zasługi sprawiły, że po śmierci (406 r. p.n.e., miał ok. 91 lat) Sofoklesa otaczano kultem jako herosa Dexiona. W starożytnych zapiskach genialny tragik przedstawiany jest jako człowiek niezwykłej urody, miłego i wesołego usposobienia, obdarzony dużym urokiem osobistym, pogodą ducha i równowagą psychiczną. Na podstawie działalności polityczno-społecznej Sofoklesa oceniano jako sprawiedliwego, praworządnego i wyjątkowo pobożnego człowieka. Arystofanes, jeden ze znakomitych komediopisarzy, miał się o nim wyrazić, że “był zadowolony ze swego losu za życia i po śmierci” (S. Stabryła Antologia tragedii greckiej).

Sofokles jest autorem ok. 123 sztuk, co najmniej 18 razy zwyciężał w konkursach na najlepszą tragedię. Pierwsze zwycięstwo odniósł w 468 r. p.n.e. rywalizując z Ajschylosem. Do naszych czasów zachowało się zaledwie 7 tragedii: Ajas (prawdopodobnie najwcześniejsza), Antygona (wyst. ok. 441 r. p.n.e.), Król Edyp, Trachinki (429 r. p.n.e.), Elektra (powst. ok. 418-410 r. p.n.e.), Filoktet (409 r. p.n.e.), Edyp w Kolonos (wyst. 401 r. p.n.e. - już po śmierci autora). Antygona jest uważana za najdoskonalsze dzieło Sofoklesa i jedną z największych tragedii w dotychczasowym dorobku literackim ludzkości.

Potrzebujesz pomocy?

Antyk i Biblia (Język polski)

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A. Sabak, D. Stopka, A. Szóstak, D. Pietrzyk, A. Popławska
redaktorzy: Agnieszka Nawrot, Anna Grzesik
korektorzy: Ludmiła Piątkowska, Paweł Habat

Zgodnie z regulaminem serwisu www.bryk.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.

Polityka Cookies. Prywatność. Copyright: INTERIA.PL 1999-2020 Wszystkie prawa zastrzeżone.