Przejdź na stronę główną Interia.pl
Sofokles

Mit o rodzie Labdakidów

Założycielem rodu był Kadmos, brat Europy, uprowadzonej przez Zeusa, który przybrał postać byka. Jego następcą był Labdakos, a później jego syn Lajos. Został on przeklęty przez króla Elidy Pelopsa, ponieważ doprowadził jego syna Chryzypa do samobójstwa. Wyrocznia delficka ostrzegła Lajosa, iż zginie z ręki syna. Kiedy więc Lajosowi i jego żonie Jokaście urodził się syn, oddali go słudze, by porzucił dziecko w górach. Ten jednak oddał chłopca pewnemu pasterzowi z Koryntu. Ów ulitował się nad niemowlęciem i przyniósł je na dwór króla Koryntu, Polibosa. Jego żona, Merope, była bezdzietna, toteż zajęła się chłopcem jak własnym synem. Nazwano go Ojdipusem (Edypem), tzn. “nabrzmiałonogim”, gdyż przed porzuceniem przekłuto mu pięty, które spuchły. Rósł, więc Edyp jako królewskie dziecko.

Gdy dorósł, ktoś poinformował go złośliwie, że jest tylko przybranym synem króla. Polibos i Merope zaprzeczali. Edyp udał się do wyroczni delfickiej, a ta powiedziała mu, że zabije własnego ojca i ożeni się z matką. Będąc przekonanym, że Polibos jest jego prawdziwym ojcem, młodzieniec już nie wrócił do Koryntu. Przechodząc przez wąwóz w górach, zabił w sprzeczce jakiegoś rycerza i zabrał jego zbroję. Dotarł do Teb. W mieście żył okrutny potwór, Sfinks. Zadawał przechodzącym zagadkę, a ponieważ nikt nie potrafił jej rozwiązać, każdego zabijał. Zagadka brzmiała: Co to za stworzenie, które rankiem chodzi na czterech nogach, w południe na dwóch, a wieczorem na trzech. Edyp odgadł, że chodzi o człowieka i poszczególne etapy jego życia - niemowlęctwo, wiek dojrzały i starość. Pokonany Sfinks rzucił się w przepaść. W ten sposób Edyp uwolnił miasto od potwora i w nagrodę dostał rękę królowej-wdowy. Przepowiednia się spełniła. Zabitym rycerzem był bowiem Lajos, a królowa-wdowa jego żoną, a matką Edypa - Jokastą.

Z Jokastą miał Edyp dwóch synów, Eteoklesa i Polinejkesa i dwie córki, Antygonę i Ismenę. Gdy po pewnym czasie Teby nawiedziła zaraza, według wyroczni jej przyczyną był przebywający nadal w Tebach zabójca Lajosa. Edyp rozpoczął dochodzenie. Jego wynik był szokujący. To on sam był zabójcą Lajosa, własnego ojca, i mężem swojej matki. Jokasta na wieść o tym odebrała sobie życie, a Edyp oślepił się. Rządy przejęli jego synowie - Eteokles i Polinejkes. Jednak nie szanowali ojca, odmawiając mu czci królewskiej. Edyp przeklął ich, by zginęli w bratobójczej walce. W wyniku sporu o władzę Eteokles przepędził Polinika, a ten udał się na dwór króla Argos. Ożenił się z jego córką, a następnie namówił do wyprawy przeciwko Tebom. Udało się zyskać przychylność jeszcze innych wodzów i w ten sposób zorganizowano wyprawę zwaną siedmiu przeciw Tebom. Doszło do oblężenia miasta. Każdy z wodzów atakował jedną z siedmiu bram tebańskich. Bramę Eteoklesa atakował Polinejkes. Zginęli w bratobójczym pojedynku. Spełniło się przekleństwo Edypa. Po ich śmierci władzę w Tebach objął, jako najbliższy krewny, brat Jokasty, Kreon. Jego pierwszym rozkazem był zakaz grzebania zwłok wodzów - najeźdźców, w tym także Polinejkesa, dodatkowo zdrajcy ojczyzny.

Potrzebujesz pomocy?

Antyk i Biblia (Język polski)

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A. Sabak, D. Stopka, A. Szóstak, D. Pietrzyk, A. Popławska
redaktorzy: Agnieszka Nawrot, Anna Grzesik
korektorzy: Ludmiła Piątkowska, Paweł Habat

Zgodnie z regulaminem serwisu www.bryk.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.

Polityka Cookies. Prywatność. Copyright: INTERIA.PL 1999-2020 Wszystkie prawa zastrzeżone.