Bracia Lwie Serce

Astrid Lindgren

Streszczenie szczegółowe

Rozdział 1

W rozdziale I autorka przedstawiła bohaterów. Dziesięcioletni Karol Lew jest chory. Wie, że niedługo umrze. Pyta brata, czy to prawda. Trzynastoletni Jonatan jest wobec niego szczery. Mówi, że tak. Ale zaraz go pociesza, mówiąc, że to nie takie straszne i że potem znajdzie się w Nangijali, tajemniczej krainie po drugiej stronie gwiazd, gdzie panują jeszcze czasy ognisk i bajek. Zresztą, dodaje, wkrótce tam się spotkają. Kiedy Sucharek smuci się, że może to trwać długo, Jonatan pociesza go, że czas o wiele bardziej dłuży się na Ziemi.

Rozdział 2

Tymczasem to Jonatan pierwszy odszedł do Nangijali. Sucharkowi trudno o tym mówić, cytuje więc artykuł z gazety. Zapalił się dom, w którym mieszkali chłopcy. Jonatan ratował brata, ale klatka schodowa już się paliła. Skoczył więc z trzeciego piętra. Niestety, zmarł wskutek upadku. Przed śmiercią wyszeptał do brata: „Spotkamy się w Nangijali”. Wtedy w gazecie nazwano Jonatana Lwim Sercem.

Kiedy wieczorem po kilku dniach Sucharek leżał w łóżku i było mu smutno, na oknie usiadła śnieżnobiała gołębica. To brat przybył, by go pocieszyć. Opowiedział mu o tajemniczej krainie po drugiej stronie gwiazd. Sucharek był już spokojny. Po dwóch miesiącach od pożaru on też podążył do Nangijali.

Rozdział 3

Sucharek, sam nie wiedząc jak, znalazł się przed chatą w Nangijali. Brata nie było w domu, więc pobiegł nad rzekę. Radość ze spotkania była ogromna. Karol zauważył, że jest już zdrowy i sprawny. Pływał i czuł się szczęśliwy. Potem Jonatan pokazał mu dom i stajnię. Sucharek szybko zaprzyjaźnił się ze swoim koniem, Fialarem. W domu chłopcy przeznaczyli pokój dla mamy, a sami zamieszkali w kuchni.

Rozdział 4

Następnego dnia chłopcy jeździli konno. Sucharkowi bardzo podobało się w Dolinie Wiśni. Spotkali Sofię, która niosła im jedzenie. Jonatan wyjął z koszyka jeszcze jakąś kartkę, ale nie pokazał jej bratu. Następnego dnia uczyli się strzelać z łuku, a Sucharek odważył się skakać do wody. Wieczorem wybrali się do karczmy „Złoty kogut”. Jonatan przedstawił brata mieszkańcom doliny. Gospodarz Jossi zaprosił Karola do częstszych odwiedzin. Spotkali też Huberta, który nie zrobił na Sucharku dobrego wrażenia.

Rozdział 5

Któregoś dnia chłopcy odwiedzili królową gołębi, czyli Sofię. Przyjęła ich uprzejmie, ale nie była zbyt wesoła. Ktoś zabił gołębicę niosącą wiadomość. Oznaczało to, że w Dolinie Wiśni jest zdrajca. Tymczasem nadleciała druga gołębica z wiadomością o uwięzieniu Orwara. Jonatan opowiedział bratu o Tengilu i walce o wolność w Dolinie Dzikich Róż. Sofia kierowała tą walką. W domu Jonatan pokazał bratu skrytkę w kredensie. Nocą wydawało się Sucharkowi, że widział w doku kogoś obcego. Rano chłopcy uznali, że to mógł być ów zdrajca.

Rozdział 6

Jonatan oznajmił Sucharkowi, że będzie musiał pojechać do Doliny Dzikich Róż. Z trudnością przekonał brata, by pozostał w domu. Powiedział mu, dlaczego to robi - musiał uwolnić Orwara. Następnego dnia wyjechał. Sucharek był bardzo smutny. Przed wyjazdem Jonatan powiedział mu, że gdyby nie wrócił, spotkają się w Nangilimie.

Dni płynęły powoli. Karol czasami spotykał się z Sofią. Martwił ją zdrajca w Dolinie. Kiedyś Karol wstąpił do karczmy. Hubert i Jossi interesowali się, gdzie jest jego brat. Nocą Karol usłyszał przez sen krzyk Jonatana, który wołał go na pomoc. Rano nie wiedział, co ma robić. Wreszcie podjął decyzję - pojedzie. Na ścianie napisał węglem wiadomość dla Sofii, żeby się nie martwiła. W stajni spotkał Huberta, który rozmawiając o koniach, wspomniał, że lubi siwki. To sprawiło, że Karol zaczął podejrzewać Huberta o zdradę (wiedział, że Tengil obiecał 15 siwych koni temu, kto schwyta Sofię). Dopisał więc na ścianie ostrzeżenie przed Hubertem i wyjechał.

Rozdział 7

Sucharek jechał z radością. Kiedy był w górach, zapadła noc, toteż rozpalił ognisko i położył się. Jednak nie zasnął, bo napadły go wilki. W ostatniej chwili uratował go Hubert, strzelając z łuku do zwierząt. Wypytywał chłopca, co robi nocą w górach, a także o to, gdzie jest Jonatan. Potem wyciągnął nóż. Sucharek krzyknął przerażony, bo myślał, że Hubert chce go zabić. Myśliwy jednak zajął się zdejmowaniem skóry z wilka, w tym czasie chłopiec odjechał. Dotarł do jakiejś groty, gdzie położył się spać. Obudziły go donośne głosy - to byli żołnierze Tengila, Weder i Kader, którzy czekali na zdrajcę z Doliny Wiśni. Okazał się nim nie Hubert, ale Jossi.

Rozdział 8

Żołnierze kazali Jossiemu, by po powrocie w dolinę pozbył się Huberta. Potem wypalili mu na piersi piętno Katli, które nosili wszyscy ludzie Tengila. Zdrajca obiecał, że już wkrótce złapie w sidła Sofię i Huberta. Z rozmowy wynikało, że Jonatan jest nadal na wolności, co bardzo ucieszyło Sucharka. Jossi zaproponował, by schwytać brata Jonatana Lwie Serce i wykorzystać go jako przynętę w zasadzce. Wreszcie zdrajca odjechał.

Żołnierze przypadkiem schwytali Karola. Chłopiec wymyślił historyjkę, że jest z Doliny Dzikich Róż, mieszka u dziadka i wyjechał w góry oglądać księżyc. Weder i Kader, niczego nie podejrzewając, kazali mu pokazać dom dziadka. W ten sposób Sucharek przedostał się przez bramę w murze i znalazł się w dolinie. Oczywiście nikogo tu nie znał, więc nie mógł wskazać domu dziadka. Zauważył staruszka karmiącego gołębie, wśród których jeden był śnieżnobiały. Poprosił go więc o pomoc. Staruszek udał, że chłopiec jest jego wnukiem, i w ten sposób uwolnił go od żołnierzy, a sam został przez nich skarcony za to, że „wnuk” znalazł się za murem. W rozmowie z Mateuszem Karol dwukrotnie niemal zdradził, kim jest. Wtedy staruszek pokazał mu ukryty pokoik za kredensem. W kryjówce spał Jonatan.

Rozdział 9

Po obudzeniu Sucharek opowiedział bratu o swojej wyprawie. Wysłali do Sofii wiadomość gołębiem. Kiedy wypuszczali gołębia, do domu weszli żołnierze. Jednak niczego nie znaleźli. Wieczorem Sucharek wyjął z chlebaka chleb i udziec barani, który zabrał ze sobą na drogę. Ucieszył tym dziadka i Jonatana, gdyż ludzie w Dolinie Dzikich Róż od dawna już głodowali. Chłopiec dowiedział się, że Mateusz kieruje walką od czasu schwytania Orwara. Nocą Jonatan kopał tunel, kończący się za murem otaczającym dolinę. Kiedy Mateusz rozrzucał ziemię z wykopu, do domu znów wszedł strażnik. Zapytał Karola o dziadka. Tym razem też udało się oszukać wroga.

Rozdział 10

Do Doliny Dzikich Róż przybył Tengil. Otoczony żołnierzami przemawiał do ludzi. Właściwie mówił do swego doradcy, Piwke, a ten powtarzał jego słowa. Obiecywał dużą nagrodę temu, kto złapie Jonatana Lwie Serce. Jakiś staruszek stojący w pobliżu Karola i Mateusza stwierdził, że musi mieć tę nagrodę. Okazało się, że był to przebrany Jonatan. Tymczasem Tengil wybierał niewolników, których miał zabrać do Karmaniaki. Jednego, który zaprotestował, kazał zabić. Kiedy wieczorem żołnierze ucztowali, Jonatanowi udało się ukraść jeden hełm i płaszcz żołnierski. Razem z Karolem mieli za kilka dni jechać uwolnić Orwara.

Rozdział 11

Następnego dnia żołnierze znów zrobili rewizję w domu Mateusza. Niewiele brakowało, by znaleźli Jonatana. Uniknięto tego dzięki podstępowi Mateusza. Jednak żołnierze postanowili zabrać Fialara, bo Tengil pozwalał mieć tylko jednego konia. Wieczorem Karol powiedział bratu, jakie jest hasło potrzebne do przejścia bramy (poznał je, gdy podsłuchiwał rozmowę Jossiego z żołnierzami). Jonatan wyszedł przejściem podziemnym. Później pojawił się żołnierz, który miał zabrać Fialara. Był to przebrany Jonatan. Zabrał obydwa konie i miał je przeprowadzić przez bramę. Karol pożegnał się z Mateuszem i wyszedł przejściem podziemnym, mimo iż bardzo się bał.

Rozdział 12

Następnego dnia bracia dotarli do domku Elfridy, która długo o czymś rozmawiała z Jonatanem. W południe znaleźli się nad rzeką. Postanowili się wykąpać. W tym momencie nadjechali żołnierze. Chłopcy ukryli się na drzewie, a jeden z żołnierzy, Pärk, aby się popisać, próbował konno przepłynąć rzekę. Omal nie utopił siebie i konia, gdyż nurt był bardzo silny. Jonatanowi było żal zwierzęcia, toteż uratował je i jego pana. Żołnierze odjechali. Wieczorem chłopcy dotarli do wodospadu Karma, na granicy Nangijali i Karmaniaki. Tam rozpalili ognisko. Przyglądali się ogromnemu mostowi nad rzeką i rozmawiali. Nocą była burza. W świetle błyskawicy zobaczyli Katlę.

Rozdział 13

To jest historia Katli - olbrzymiego smoka rodzaju żeńskiego. Przez milion lat spała w Grocie Katli. Kiedy się obudziła i wypełzła na zewnątrz, Tengil zdołał ją sobie podporządkować. Przykuł ją złotym łańcuchem do skały nad wodospadem i karmił więźniami skazanymi na śmierć. Grota Katli była zaś wykorzystywana jako więzienie. Tam przebywał zamknięty Orwar. Chłopcy dotarli do Góry Katli. Potężna brama więzienia była dobrze strzeżona, ale Jonatan powiedział, że Katla musiała wyjść inną drogą. Przypadkiem udało im się ją odnaleźć. Przez całą noc przedzierali się przez wnętrze góry. Kiedy dotarli do Orwara, okazało się, że za godzinę ma być wyprowadzony na śmierć. Udało im się uwolnić go z klatki i w ostatniej chwili ukryć się w skalnym tunelu, którym przyszli.

Rozdział 14

Po wyjściu z jaskini Orwar założył płaszcz i hełm żołnierza Tengila. W ten sposób dotarli do granicy z Nangijalą. Tu jednak natknęli się na Pärka z żołnierzami, którzy rozpoczęli pościg. Wtedy Sucharek zaproponował, że się ukryje, by Jonatan i Orwar mogli umknąć. Tak też zrobili. Karol ukrył się na drzewie.

Wieczorem dostrzegł Sofię wędrującą w towarzystwie Huberta i Jossiego. Dołączył do nich. Oskarżył Jossiego o zdradę, lecz Sofia nie chciała mu uwierzyć. Ptak z wiadomością nie doleciał. Wtedy Karol przypomniał sobie o piętnie Katli. Jossi chciał uciec i wskoczył do łódki. Jednak potężna rzeka porwała go wprost do wodospadu Karma.

Rozdział 15

To rozdział, w którym nastąpiły rozstrzygające wydarzenia. W Dolinie Dzikich Róż trwały przygotowania do walki. Wreszcie nadszedł dzień powstania. Wszyscy otrzymali zadania, jakie mieli wykonać. Jonatan zapowiedział, że nikogo nie zabije. Do walki stanie, bo wie, że musi. Karol został w domu z Fialarem. Bardzo się bał.

Rozpoczęła się walka. Pojawił się Tengil z Katlą. Grał na rogu i wskazywał jej kolejne ofiary. Zwycięstwo przechylało się już na jego stronę. Wtedy Jonatan pogalopował w kierunku księcia, wyrwał mu róg i zagrał na nim. Katla, widząc, że ma nowego pana zwróciła, się przeciw dotychczasowemu. Tengil zginął.

W walce polegli także Hubert, Mateusz, Weder i Kader, Gruby Dodik i wielu innych. Orwar był ranny. Sofia wróciła do Doliny Wiśni. Karol został z bratem. Miał jeszcze jedno zadanie do wykonania. Trzeba było znów przykuć Katlę do skały, by kiedyś, osłabioną głodem, można było ją zabić. Kiedy przejeżdżał nad wodospadem, Grim spłoszył się, a Jonatan upuścił róg Tengila, który wpadł do rzeki. Katla rzuciła się na chłopców. Udało im się umknąć na skalną półkę nad wodospadem. Jonatan zepchnął na smoka głaz. Nie zabił go, ale strącił do wodospadu.

Rozdział 16

Wtedy z wody podniósł się inny potwór, olbrzymi wąż Karm. Obydwa stwory zaczęły walczyć i pozabijały się nawzajem. Przed nocą chłopcy zdołali wrócić do Nangijali. Jednak zaraz za granicą musieli się zatrzymać. Założyli obóz tuż nad przepaścią. Jonatan opowiedział bratu o wspaniałej krainie Nangilimie, do której trafił Mateusz. Tam wszyscy są zdrowi i szczęśliwi.

O zmroku Jonatan powiedział coś jeszcze. Został oparzony ogniem Katli i będzie sparaliżowany, chyba że znajdzie się w Nangilimie. Sucharek nie chciał, by brat sam odchodził i znów zostawiał go samego. Jonatan wyjaśnił mu, że musieliby skoczyć do przepaści. Sucharek przypomniał sobie, jak brat skoczył z nim z płonącego domu i znalazł się w Nangijali. Wziął więc brata na ramiona i razem rzucili się w przepaść.

Na dole ujrzeli jasne światło Nangilimy.

Posłowie

Jest to list autorki do czytelników. Dziękuje wszystkim, że do niej napisali, ale nie napisze już drugiej książki o braciach Lwie Serce. Opowie tylko, co było dalej.

Mateusz bardzo się ucieszył, kiedy chłopcy przyjechali do niego w Nangilimie. Zamieszkali razem. Jonatan i Sucharek chodzili na ryby, palili ogniska, pomagali dziadkowi. Oswoili sobie dzikiego psa.

Tengil i Jossi znaleźli się w Lokrume. „Spojrzeli na siebie i każdy odszedł w swoją stronę”. Nie wiadomo, co się stało z Katlą i Karmem. Jonatan przypuszcza, że trafiły do Sorokast. Po jakimś czasie mama chłopców znalazła się w Nangijali, gdzie zaprzyjaźniła się z Sofią. Potem obie przyszły do Nangilimy i zamieszkały w pobliżu zagrody Mateusza. Tak właśnie ułożyły się dalsze losy bohaterów książki.

Potrzebujesz pomocy?

Współczesność (Język polski)

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A. Sabak, D. Stopka, A. Szóstak, D. Pietrzyk, A. Popławska
redaktorzy: Agnieszka Nawrot, Anna Grzesik
korektorzy: Ludmiła Piątkowska, Paweł Habat

Zgodnie z regulaminem serwisu www.bryk.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.

Polityka Cookies. Prywatność. Copyright: INTERIA.PL 1999-2023 Wszystkie prawa zastrzeżone.