Ania z Zielonego Wzgórza

Lucy Maud Montgomery

Streszczenie szczegółowe

1. Zdumienie Małgorzaty Linde

Pani Linde - osoba około pięćdziesięcioletnia, wzorowa gospodyni, szybkim krokiem zdąża na Zielone Wzgórze. Powodem tego jest zdziwienie, że Mateusz Cuthbert, zamiast o tej porze pracować w polu, podążył gdzieś powozem. Po przybyciu na miejsce, pani Małgorzata dowiaduje się od Maryli, siostry Mateusza, że rodzeństwo z Zielonego Wzgórza postanowiło adoptować chłopca z domu sierot, aby pomagał w gospodarstwie. Sąsiadka jest zbulwersowana. Próbuje wyperswadować Maryli ten pomysł. Powołuje się na wiek rodzeństwa i tragiczne przypadki spowodowane przez adoptowane dzieci. Bezskutecznie - pani Linde odchodzi pełna złych przeczuć.

2. Zdumienie Mateusza

Mateusz dojeżdża na dworzec. Ma tam odebrać przywiezionego przez panią Spencer chłopca. Peron jest pusty. Siedzi tam tylko samotna dziewczynka. Kolejarz objaśnia, że pociąg już odjechał, a pani Spencer przywiozła dla Mateusza to dziecko. Zaszła jakaś pomyłka. Cuthbert postanawia jednak zabrać dziewczynkę do domu, aby nie musiała nocować na dworcu. Po drodze Ania, nieświadoma nieporozumienia, opowiada Mateuszowi o swojej wielkiej radości z tego, że będzie miała swój dom. Dziecko zachwyca się przyrodą, ma wielką wyobraźnię. Mateuszowi robi się żal dziewczynki.

3. Zdumienie Maryli Cuthbert

Maryla jest zaskoczona. Nie zamierza przyjąć pod swój dach dziewczynki. Widzi jednak, że Mateusz polubił dziecko. On, który tak rzadko czegoś pragnie, chce stworzyć tej dziewczynce dom. Gdy Ania ma się przedstawić, prosi, by nazywano ją Kordelią, gdyż nie lubi swego prostego imienia. Maryla się nie zgadza . Gadulstwo sieroty trochę ją drażni, trochę bawi. Kładzie Anię spać na facjatce. Rankiem odwiezie dziewczynkę do pani Spencer.

4. Poranek na Zielonym Wzgórzu

Anię napawa smutkiem myśl o odesłaniu jej do domu sierot. Ponownie jednak zachwyca się widokiem z okna, drzewem, strumykiem. Maryla obawia się, że może, podobnie jak brat, ulec urokowi dziecka. Gdy wsiada z Anią do powozu, dowiaduje się, że brat umówił się z parobkiem, aby ten mu pomagał.

5. Historia Ani

Po drodze Ania opowiada swoje dzieje. Urodziła się w Nowej Szkocji, jej rodzice uczyli w miejscowym liceum. Matka zmarła wkrótce po jej urodzeniu, później zmarł też ojciec. Dziewczynką zaopiekowała się posługaczka. U niej, a później u pani Hammond, Ania często głodowała. Zajmowała się gospodarstwem domowym, wychowywaniem licznych dzieci. Po śmierci pana Hammonda odesłano sierotę do przytułku. Tam również była niechciana. W domu sierot spędziła 4 miesiące, aż do przybycia pani Spencer. Maryla żałuje dziecka, któremu jedenastoletnie życie upłynęło pod znakiem ciężkiej pracy i złego traktowania.

6. Co postanowiła Maryla

W domu pani Spencer mechanizm pomyłki zostaje szybko wyjaśniony. Nadchodzi jednak pani Blewett - osoba niesympatyczna, złośliwa i wymagająca. Oświadcza, że chętnie zabierze Anię. Wówczas Maryla wycofuje się. Żal jej oddać to niezwykłe dziecko takiej osobie. Po powrocie do domu oznajmia Mateuszowi, że postanowiła zatrzymać dziewczynkę. Prosi jednak, aby on nie wtrącał się do jej wychowania. Brat prosi o pobłażliwość w stosunku do dziecka.

7. Modlitwa Ani

Wieczorem okazuje się, że Ania nigdy się nie modliła. Zna jednak katechizm. Opiekunka jest przerażona, że przyszło jej wychowywać pogankę. Każe jej natychmiast ułożyć modlitwę. Słowa Ani są patetyczne i niezwykłe. Dziewczynka prosi Boga o możliwość pozostania na Zielonym Wzgórzu i o to, aby była piękna, gdy dorośnie.

8. Zaczyna się wychowanie Ani

Maryla dopiero po południu mówi dziewczynce o swojej decyzji. Prosi, by nazywała ją i jej brata po imieniu. Ania opowiada opiekunce o swych wyobrażeniach religijnych oraz o marzeniach posiadania przyjaciółki. Dowiaduje się, iż po sąsiedzku mieszka Diana Barry - jej rówieśniczka.

9. Oburzenie pani Linde

Pani Małgorzata odwiedza Zielone Wzgórze. Nie rozumie decyzji Maryli. Mówi Ani, że jest chuda, brzydka i ma rude włosy. Ania reaguje gwałtownie. Wyraża swą nienawiść do pani Linde, zarzuca jej, że jest niezgrabna, tłusta i bez wyobraźni. Sąsiadka wychodzi obrażona. Ania płacze, lecz nie odczuwa skruchy. Nie przeprosi pani Małgorzaty, bo nie żałuje swego postępku. Maryla każe jej pozostać w swoim pokoju.

10. Wyznanie winy

Mateusz w sekrecie namawia Anię do przeprosin. Ania czyni to w sposób egzaltowany, przy okazji zaznacza, że to, co powiedziała o pani Małgorzacie, jest prawdą. Pani Linde przekonuje się do tej niezwykłej dziewczynki. Zyskuje też jej sympatię, wyrażając wiarę, że włosy Ani w przyszłości staną się kasztanowe.

11. Wrażenia Ani w szkole niedzielnej

Dziewczynka otrzymuje od opiekunki trzy sukienki. Wszystkie jednakowo brzydkie, ale praktyczne. Maryla wyprawia wychowankę do szkoły niedzielnej. Niezadowolona ze swego wyglądu, Ania ozdabia kapelusz polnymi kwiatami. Wzbudza tym sensację. Jest znudzona kazaniem i sposobem pracy w szkole niedzielnej. Mówi o tym Maryli.

12. Uroczysta przysięga i obietnica

Ania poznaje Dianę, która przypada jej do gustu. Dziewczynki ślubują sobie wieczną przyjaźń, dzielą się wrażeniami i opiniami. Maryla obserwuje wychowankę, czuje się szczęśliwa.

13. Rozkosze oczekiwania

Pastor zapowiada piknik dla uczniów szkoły niedzielnej. Maryla wyraża zgodę na uczestnictwo w nim Ani. Dziewczynka czeka niecierpliwie. Zachwyca się ametystową broszką opiekunki.

14. Przyznanie się do winy

Broszka ginie, a Maryla jest przekonana, że Ania wzięła ją bez pozwolenia i zgubiła. Nie pozwala jej opuścić pokoju, póki nie przyzna się do winy. Nadchodzi czas pikniku. Dziewczynka opowiada zmyśloną historię o zgubieniu broszki, gdyż chce iść na wycieczkę. Karą jest jednak pozostanie w domu. Po krótkim czasie broszka znajduje się, była wpięta w szal. Panna Cuthbert rozumie swój błąd i wyprawia Anię na piknik.

15. Burza w szkolnej szklance wody

Ania rozpoczyna naukę w szkole. Wkrótce zostaje prymuską. Po dłuższej nieobecności do szkoły wraca Gilbert Blythe. Znajomość z Anią rozpoczyna od ciągnięcia jej za włosy i nazywania „marchewką”. Dziewczynka rozbija mu na głowie tabliczkę szyfrową. Zostaje ukarana i postanawia nigdy chłopcu nie wybaczyć. Kolejnego dnia spóźnia się na lekcje i za karę musi usiąść w jednej ławce ze znienawidzonym kolegą. Postanawia więc nie iść więcej do szkoły. Maryla, naradziwszy się z panią Linde, wyraża na to zgodę.

16. Tragiczne skutki podwieczorku

Ania zaprasza Dianę na podwieczorek. Jednak zamiast soku owocowego, podaje jej przez pomyłkę wino. Po wypiciu trzech szklanek Diana upija się. Pani Barry uznaje, że jej córka została umyślnie spojona i zabrania Dianie kontaktów z przyjaciółką. Nie pomaga wizyta Ani ani interwencja Maryli. Pozbawiona towarzystwa bohaterka wraca do szkoły.

17. Nowy cel w życiu

Jej nowym celem jest absolutne pierwszeństwo w nauce. Ma jednak silnego konkurenta w osobie Gilberta. Piętą achillesową Ani jest geometria. Dziewczynka przeżywa szkolne radości i smutki.

18. Ania w roli zbawcy

Maryla, pani Linde i państwo Barry wyjeżdżają na spotkanie z premierem. Do Ani przybiega zdyszana Diana z prośbą o pomoc. Jej młodsza siostra, Minnie, jest chora na krup. Dusi się. Mateusz jedzie po lekarza. Ania biegnie do chorego dziecka. Z czasów opieki nad dziećmi Hammondów zna domowe sposoby leczenia tej choroby. Przed przyjazdem doktora kryzys mija. Lekarz uznaje, że Ania uratowała dziecku życie. Pani Barry jest wzruszona, przeprasza dziewczynkę za swe dotychczasowe zachowanie.

19. Koncert, katastrofa i wyznanie

Matka Diany zaprasza Anię, aby z okazji urodzin Diany pojechała z nią na koncert, a potem nocowała w ich gościnnym pokoju. Po powrocie dziewczynki urządzają konkurs w skakaniu do łóżka. Niespodziewanie okazuje się, że śpi tam ciotka Diany - Józefina. Starsza pani czuje się obrażona. Postanawia wyjechać. Ania zdobywa się na odwagę i rusza z wyjaśnieniami. Wzbudza ciekawość i sympatię pani Józefiny Barry.

20. Bezdroża wyobraźni

Wyobraźnia prowadzi Anię tak daleko, że dziewczynka boi się przejść przez lasek sosnowy, gdyż nazwała go Lasem Duchów. Maryla przełamuje jej opory. Wychowanka przyznaje, iż nierzeczywisty świat, jaki sobie stwarza, może okazać się niebezpieczniejszy niż myślała.

21. Nowe zastosowanie kropli walerianowych

Do Avonlea przybywa nowy pastor - pan Allan - wraz z żoną. Kolejno odwiedza parafian. Maryla przygotowuje poczęstunek, Ania piecze tort. Podczas degustacji okazuje się, że zamiast dodać do niego wanilii, dodała kropli walerianowych. Tort trzeba wyrzucić. Ania rozpacza, pastorowa zaś okazuje się pokrewną duszą.

22. Odwiedziny Ani u pastorostwa

Dziewczynka jest zaproszona na plebanię, tam zaprzyjaźnia się z panią Allan i dowiaduje się o przybyciu nowej nauczycielki - panny Muriel Stacy. Niecierpliwie oczekuje nowego roku szkolnego.

23. Ofiara Ani dla sprawy honorowej

W tydzień później Diana zaprasza koleżanki do siebie. Dzieci bawią się w „wyzywankę”. Ania zostaje „wyzwana” do przejścia po szczycie dachu nad kuchnią. Dziewczynka podejmuje się wykonania próby, spada i łamie nogę. Osłodą choroby i rekonwalescencji są częste wizyty Diany.

24. Wychowankowie panny Stacy urządzają koncert

Po trzech miesiącach spędzonych w domu Ania wraca do szkoły. Nauczycielka urządza koncert z udziałem wychowanków. Dochód z imprezy ma być przeznaczony na potrzeby szkoły. Ania przygotowuje dwie role. Jest ogromnie przejęta.

25. Mateusz rzecznikiem bufiastych rękawów

Mateusz zauważa, że dziewczynka jest ubrana znacznie gorzej niż jej koleżanki. Postanawia sprawić jej suknię. Nie ma jednak odwagi kupić jej w sklepie. Prosi o pomoc panią Linde. Wręcza wychowance wspaniały wigilijny prezent: satynową suknię z bufiastymi rękawami, pani Józefina zaś przysyła skórkowe pantofelki. Występ Ani na koncercie spotyka się ze wspaniałym przyjęciem.

26. Klub Powieściowy

Dziewczęta z Avonlea zakładają Klub Powieściowy. Piszą sentymentalne powieści i głośno je odczytują na spotkaniach klubu. Maryla uznaje pisaninę za wariactwo, co jednak nie zniechęca Ani.

27. Próżność ukarana

Ania kupuje farbę do włosów od wędrownego handlarza. Jednak włosy jej nie stają się czarne, a zielone. Koloru nie daje się zmyć. Włosy dziewczynki zostają krótko ostrzyżone. Ania zauważa, że może być coś gorszego od rudych włosów - włosy zielone.

28. Niefortunne przedstawienie

W ramach zajęć Klubu Powieściowego dziewczynki organizują przedstawienie. Jedna z nich, udając martwą, ma płynąć łódką z nurtem rzeki. Wybór pada na Anię. Łódź okazuje się dziurawa. Dziewczynka, szukając ratunku, wdrapuje się na pal mostu. Tam znajduje ją Gilbert Blythe. Mimo uzyskanej odeń pomocy, Ania nie przyjmuje propozycji pogodzenia się.

29. Epoka w życiu Ani

Pani Józefina Barry zaprasza przyjaciółki do Charlottetown. Dziewczynki zachwycają się mieszkaniem starszej pani, oczarowują je wystawy, onieśmiela duże miasto. Mimo niezwykłych wrażeń najmilszy jest powrót do domu.

30. Utworzenie kompletu seminarzystów

Panna Stacy odwiedza Marylę. Proponuje skierowanie Ani do seminarium. Dziewczynka wdzięczna jest opiekunom za zgodę. Między nią a Gilbertem toczy się otwarte współzawodnictwo o pierwszeństwo w nauce. Gilbert stara się ignorować koleżankę. Mateusz przechodzi lekki atak serca.

31. Zwierzenia

Rozpoczyna się nowy rok szkolny. Dla Ani jest to czas wytężonej pracy. Nadchodzą egzaminy. Dziewczynka obawia się, że może wypaść gorzej niż jej rywal. Zajęcie miejsca lepszego niż Gilbert jest dla niej rzeczą najważniejszą.

32. Ogłoszenie listy przyjętych

Lista przyjętych zostaje wydrukowana dopiero po miesiącu. Ania wypada najlepiej ze wszystkich dwustu zdających, Gilbert jest tuż za nią. Wszyscy uczniowie z Avonlea zostają przyjęci. Opiekunowie Ani oraz wszyscy mieszkańcy wioski są z niej dumni.

33. Koncert w hotelu

Ania i Diana wybierają się na koncert. Stremowana Ania swą deklamacją przyćmiewa nawet zawodową deklamatorkę. Ten wieczór jest wielkim tryumfem dziewczyny. Przyjaciółka zauważa, że Gilbert oklaskiwał Anię szczególnie gorąco.

34. Seminarzystka

Ania wyjeżdża z Avonlea, aby kontynuować naukę w seminarium. Jedyną znajomą osobą w jej klasie jest Gilbert. Zarówno ona, jak i on starają się zdobyć zaszczytne stypendium Avery'ego, dające możliwość czteroletnich studiów wyższych.

35. Zima w seminarium

Gilbert zdaje się być zainteresowany Ruby Gilis. Ania żałuje, że nie może z nim swobodnie porozmawiać. Wie, że byłby wspaniałym przyjacielem. Pełna radości oczekuje spełnienia obietnic, jakie daje jej życie.

36. Sława i marzenie

Nadchodzi koniec roku. Gilbert zdobywa medal za naukę, Ania wymarzone stypendium. Avonlea jest dumne z wychowanków panny Stacy. Cuthbertowie martwią się, gdyż krążą plotki, iż bank, w którym złożyli wszystkie swoje oszczędności, upada.

37. Żniwiarz, którego imię jest śmierć

Otrzymawszy wiadomość o upadku banku, Mateusz umiera na atak serca. Maryla postanawia sprzedać Zielone Wzgórze, gdyż obawia się, że nie podoła obowiązkom. Opowiada wychowance o swej niespełnionej miłości do ojca Gilberta.

38. Zakręt na drodze

Ania postanawia nie wyjeżdżać do Redmond na studia i opiekować się Marylą. Pragnie objąć posadę nauczycielki w pobliskim Carmody. Gdy Gilbert dowiaduje się o tych planach, ustępuje Ani obiecany mu etat w Avonlea. Ania jest naprawdę wdzięczna. Niechęć przeradza się w przyjaźń.

Potrzebujesz pomocy?

Młoda Polska (Język polski)

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A. Sabak, D. Stopka, A. Szóstak, D. Pietrzyk, A. Popławska
redaktorzy: Agnieszka Nawrot, Anna Grzesik
korektorzy: Ludmiła Piątkowska, Paweł Habat

Zgodnie z regulaminem serwisu www.bryk.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.

Polityka Cookies. Prywatność. Copyright: INTERIA.PL 1999-2023 Wszystkie prawa zastrzeżone.