Joseph Conrad

Charakterystyka bohaterów

Jim - wysoki, “potężnie zbudowany” mężczyzna, “głos miał głęboki, donośny; z zachowania jego przebijała jakby uparta pewność siebie, w której nie było nic agresywnego”, “był marynarzem wygnanym z morza”, od dzieciństwa chłonął opowieści o przygodach i romantycznych ideałach, co wpłynęło później znacząco na jego życie. Ojciec, pastor, wychował syna w przekonaniu, że powinno się mieć ideały i dążyć do ich realizacji, wpoił mu wierność sobie, stałość w przekonaniach, utwierdził w tym, że honor, stałość, prawość to największe zalety. Jim zawsze uważał, że jest przeznaczony na bohatera, oczekiwał na okazję, aby dowieść swego męstwa, odwagi, wykazać się. Tymczasem, kiedy znalazł się w sytuacji ekstremalnej (katastrofa “Patny”), Jim nie potrafił przełamać wewnętrznego oporu, instynktownie uchylił się od ryzyka, miał na uwadze swoje życie, które tak bardzo pragnął poświęcić jakiejś honorowej sprawie. Rzeczywistość przerosła bohatera powieści. Świat okazał się zupełnie inny, niż to sobie wyobrażał. On, który miał być przeznaczony na bohatera, został osądzony jako tchórz, co stało się powodem wielkiego kryzysu moralnego Jima. Stracił orientację w świecie zasad moralnych, zagubił umiejętność oceniania innych i samego siebie.

Imponuje jego siła, umiejętność przezwyciężania własnej słabości, odwaga i upór w odbudowaniu systemu wartości, w które Jim wierzył. W Patusanie bohater rozpoczyna nowe życie. Jest mądry, odważny, rozsądny, cieszy się poważaniem i ufnością tubylców. Potrafi być czułym, kochającym mężem. Niestety zbyt wierzy w uczciwość innych ludzi. Nie ma w nim cienia podejrzliwości, dystansu wobec siebie i innych. Angażuje się w obronę Patusanu, ryzykuje życiem, aby następnie uwolnić Browna, który najechał i złupił wyspę. Jest niepoprawnie łatwowierny, patrzy na świat przez pryzmat własnych, czystych zasad moralnych. Nie potrafi zrozumieć, że istnieją ludzie źli, pozbawieni skrupułów, bezwzględni. W imię własnych przekonań Jim w końcu ginie. Trudno ocenić, czy jest to śmierć bohatera. W każdym razie Jim to postać dużego formatu, idealista, który za wszelką cenę starał się sprostać swoim ideałom i realizować je w życiu.

Marlow - kapitan marynarki handlowej, świadek losu Jima, starszy od Jima o dwadzieścia lat, główny narrator całej opowieści.

Montague Brierly - kapitan parowca “Ossa”, jednego z najlepszych statków pływających na wschodnich liniach, człowiek niezwykle dumny i traktujący innych z pewną pogardą, szybko zrobił karierę, gdyż “Ossa” dostała się pod jego dowództwo, gdy miał zaledwie 32 lata, jeden z sędziów wydających wyrok w sprawie “Patny”.

Chester - “zachodni Australijczyk” trudniący się “poławianiem pereł, przewożeniem ładunków z rozbitych statków, handlem, polowaniem na wieloryby” i wszelkimi morskimi zajęciami, które mogły mu przynieść dochód.

Denver - przyjaciel Marlowa, “kawaler w więcej niż średnim wieku, cynik o reputacji dziwaka”, odludek, właściciel łuszczarni ryżu, przez pewien czas zatrudniał u siebie Jima, którego Marlow bardzo mu polecał.

Egström - “wychudły, ociężały Skandynaw o olbrzymich jasnych bokobrodach, wiecznie czymś zajęty”, jeden z współwłaścicieli magazynu zaopatrującego wchodzące do portu statki, gdzie Jim pracował przez jakiś czas jako akwizytor.

Blake - “mały człowieczek o gładkich włosach, czarnych jak dżet, i smutnych, okrągłych oczach”, kłótliwy współwłaściciel firmy “Egström i Blake”.

Stein - Bawarczyk z pochodzenia, ok. 60-letni, handlowiec i przyrodnik, człowiek o burzliwej przeszłości, ale “o naturze prawej, pełnej wyrozumiałości, o duchu nieustraszonym i fizycznej odwadze”, bogaty, jego “dom handlowy prowadził na wielką skałę interesy na wyspach”. W wieku dwudziestu lat brał udział w Wiośnie Ludów w 1848 r., potem zaś szukał szczęścia po świecie, wędrując przez Triest i Trypolis, aż trafił na Celebes. Tam usynowiony przez pewnego starego Szkota, jedynego białego na tej wyspie, został jego spadkobiercą, ożenił się z córką starej królowej i był przyjacielem jednego z książąt, Mohammeda Bonso. Po śmierci królowej brał u jego boku udział w wojnie pomiędzy spadkobiercami, zajmując się równocześnie gromadzeniem swego bogatego zbioru owadów. Po śmierci żony i córki, które zmarły na “jakąś zakaźną gorączkę”, opuścił swój dom i wędrował po różnych wyspach, aż w końcu osiadł na stałe.

Cornelius - Portugalczyk, przedstawiciel handlowy Steina w Patusanie, człowiek chciwy i nikczemny, ojczym żony Jima.

Potrzebujesz pomocy?

Młoda Polska (Język polski)

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A. Sabak, D. Stopka, A. Szóstak, D. Pietrzyk, A. Popławska
redaktorzy: Agnieszka Nawrot, Anna Grzesik
korektorzy: Ludmiła Piątkowska, Paweł Habat

Zgodnie z regulaminem serwisu www.bryk.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.

Polityka Cookies. Prywatność. Copyright: INTERIA.PL 1999-2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.