Joseph Conrad

Problematyka

Wydany w roku 1901 Lord Jim jest najpopularniejszą powieścią Josepha Conrada (Teodora Józefa Konrada Korzeniowskiego). Problematyka psychologiczno-moralna, jaka dominuje w utworze, wynika z przekonania, że każdy człowiek musi bezwzględnie przestrzegać zasady nadrzędnego kodeksu etyczno-moralnego. Pojawia się tu kwestia winy i kary. Za swoje czyny ludzie ponoszą całkowitą odpowiedzialność, każde złamanie zasad etycznych czy prawnych musi zrodzić poważne konsekwencje, odbić się na życiu człowieka. Spowodować może konsekwencje, przede wszystkim w wymiarze moralnym. Tak dzieje się z tytułowym bohaterem powieści, Jimem, który jest przykładem determinacji życia człowieka przez poczucie winy i dążenie do odkupienia swych błędów. Jim każdą niemalże wypowiedź widzi jako aluzję do swojej osoby, do wydarzeń związanych z tragedią “Patny”, o której bezustannie pamięta, która prześladuje go przez całe życie, idzie za nim krok w krok. Lord Jim staje się przez swą pamięć nadwrażliwy, nie umie zapanować nad swoimi emocjami, nie potrafi żyć w zgodzie z samym sobą. Jest na pewno człowiekiem uczciwym, szlachetnym, lecz ma jednocześnie słaby charakter, nie potrafi podjąć natychmiastowej, jednoznacznej decyzji, gubi się w ekstremalnie trudnych sytuacjach. Brak mu również umiejętności właściwej oceny innych ludzi, co świadczy o jego niedojrzałości i staje się przyczyną wielu tragedii. Mimo ukazania Jima z perspektywy kilku osób, Joseph Conrad do końca nie odsłania przed czytelnikami wnętrze swego bohatera, czyniąc go postacią zrelatywizowaną, wymykającą się jednoznacznej ocenie.

Lord Jim jest powieścią uniwersalną, aktualną i cenną dla każdego, gdyż jej autor mówi o sprawach zawsze aktualnych; o ważnych decyzjach, jakie każdy człowiek musi podjąć i o konsekwencjach wyborów dokonywanych w różnych sytuacjach. Powieść dowodzi, że każda decyzja, którą podejmuje się czasem w ułamku sekundy, może zaważyć na całym życiu.

Potrzebujesz pomocy?

Młoda Polska (Język polski)

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A. Sabak, D. Stopka, A. Szóstak, D. Pietrzyk, A. Popławska
redaktorzy: Agnieszka Nawrot, Anna Grzesik
korektorzy: Ludmiła Piątkowska, Paweł Habat

Zgodnie z regulaminem serwisu www.bryk.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.

Polityka Cookies. Prywatność. Copyright: INTERIA.PL 1999-2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.