Joseph Conrad

Streszczenie krótkie

Główny bohater powieści, Jim, był marynarzem. Zdarzyło się, że płynął jako pierwszy oficer na statku „Patna” wiozącym pielgrzymów. Nastąpiła katastrofa. Jim, kierując się instynktownym pragnieniem uratowania własnego życia, wraz z innymi marynarzami opuścił statek, pozostawiając pielgrzymów na pastwę losu. „Patna” została uratowana przez inny statek, jej załogę postawiono przed sądem. Jim nie wypierał się swojej winy. Jego dalsze życie upływało na nieustannych próbach odzyskania utraconego honoru.

Zamieszkał na wyspie Patusan, gdzie został swego rodzaju przywódcą tamtejszych mieszkańców. Niestety, tam także podjął błędną decyzję o pozwoleniu na przejście przez wyspę bandytów pod wodzą Browna. Ci zabili Daina Warrisa, syna Doramina, naczelnika Bugisów (mieszkańców Patusanu). Jim udał się do Doramina z tą tragiczną wieścią i zginął z jego ręki.

Potrzebujesz pomocy?

Młoda Polska (Język polski)

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A. Sabak, D. Stopka, A. Szóstak, D. Pietrzyk, A. Popławska
redaktorzy: Agnieszka Nawrot, Anna Grzesik
korektorzy: Ludmiła Piątkowska, Paweł Habat

Zgodnie z regulaminem serwisu www.bryk.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.

Polityka Cookies. Prywatność. Copyright: INTERIA.PL 1999-2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.