Joseph Conrad

Plan wydarzeń

 1. Prezentacja Jima: syn duchownego, wychowany w poczuciu, że wiara i uczciwość to podstawowe wartości; fascynuje go morze, zaczyna pływać zawodowo; uważa się za człowieka przeznaczonego na bohatera.
 2. Praca na statku: awans na pierwszego oficera, wypadek - Jim jest zmuszony leczyć się na lądzie; po wyzdrowieniu zaciąga się na statek „Patna” - stary i zniszczony.
 3. Rejs: na pokładzie „Patny” płyną pielgrzymi, statek spokojnie zmierza do Perimu.
 4. Zeznanie Jima przed sądem, dotyczące katastrofy „Patny”.
 5. Jim rozmawia z Marlowem. Próbuje wyjaśnić motywy swego postępowania: jako jedyny zeznawał na procesie, ponieważ uważał to za swój obowiązek, mówi, że zupełnie odruchowo wskoczył do łodzi ratunkowej ratując własne życie; czuje się niepewny i zagubiony.
 6. Ogłoszenie wyroku: Jim traci marynarskie uprawnienia.
 7. Marlow opiekuje się Jimem; na skutek jego starań bohater rozpoczyna pracę u Denvera, potem w firmie „Egström i Blake”.
 8. Jim trafia do Patusanu jako dyrektor stacji handlowej należącej do Steina - przyjaciela Marlowa. Staje się niemal władcą wyspy. Odzyskuje pewność siebie i poczucie własnej wartości.
 9. Walka z Szafirem. Ślub z Jewel-Klejnotem.
 10. Uwięzienie piratów, których wodzem jest Brown. Rozmowa Browna z Jimem. Jim postanawia uwolnić piratów.
 11. Walka. Śmierć Jima.

Potrzebujesz pomocy?

Młoda Polska (Język polski)

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A. Sabak, D. Stopka, A. Szóstak, D. Pietrzyk, A. Popławska
redaktorzy: Agnieszka Nawrot, Anna Grzesik
korektorzy: Ludmiła Piątkowska, Paweł Habat

Zgodnie z regulaminem serwisu www.bryk.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.

Polityka Cookies. Prywatność. Copyright: INTERIA.PL 1999-2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.