Profesor Andrews w Warszawie

Olga Tokarczuk

Streszczenie szczegółowe

Do Warszawy przyjeżdża profesor Andrews, przedstawiciel jednej z szkół psychologicznych. Ma on promować reprezentowane przez siebie koncepcje psychologiczne, dlatego też oprócz spotkań ze studentami, ma również w planach spotkanie z psychiatrami i wywiad do czasopisma psychologicznego.

Andrews pojawia się na lotnisku i już pierwsze lądowanie w Warszawie sprawia, że ma on poczucie, że jest w zupełnie innym kraju. Nie umie jeszcze znaleźć przyczyny tego wrażenia. Narrator od samego początku wskazuje zaś na inną nieco cechę profesora, a mianowicie jego zdolność i tendencję do analizowania otaczającej go rzeczywistości, traktowania wielu jej elementów jako symboli, które mogą stanowić wskazówkę dotyczącą kolejnych wydarzeń.

Na lotnisku pojawia się Małgorzata, Gosha, czyli przewodniczka profesora w Polsce. Szybko okazuje się, że zagubiona została torba profesora z jego książkami, a także ubraniami. Gosha obiecuje, że pojawi się na lotnisku kolejnego dnia i ponowi próbę odzyskania walizki. Dziewczyna przedstawia profesorowi plan na najbliższe dni. Potem zabiera go na kolację ze swoim narzeczonym. W końcu oboje odprowadzają profesora do wynajętego dla niego mieszkania. Ten upojony wieczorem i towarzyszącym mu alkoholem szybko zasypia w ubraniu.

Kiedy budzi się rano, orientuje się, że spał w ubraniu, jedynym ubraniu, którym na razie dysponuje. Czekając cierpliwie na asystentkę lub telefon od niej, profesor próbuje się ogarnąć, znaleźć kawę albo coś, co będzie ją przypominać. Profesor oczekując na Goshę, spogląda na otaczające go bloki. Ma poczucie opasającej go zewsząd szarości. W końcu dostrzega stojący na ulicy czołg, co wywołuje w nim konsternację. Chce zadzwonić do dziewczyny, ale okazuje się, że telefony nie działają. Profesor wychodzi więc z bloku, błąka się po okolicy, prawie się gubi, ale w końcu szczęśliwie udaje mu się wrócić do mieszkania.

Kolejnego dnia podejmuje próbę zrozumienia, co się wokół niego dzieje. Ponieważ telefony dalej nie działają, wychodzi na ulice. Chce znaleźć ambasadę. Mija po drodze smutnych, przestraszonych ludzi. Nie rozumie, co się wokół niego dzieje. Czołg znika, ale za to pojawia się kolumna wozów opancerzonych. W końcu profesor trafia do baru, gdzie na migi udaje mu się zamówić coś do jedzenia. Wsiada do autobusu, który jedzie w inną stronę, więc musi się wracać. Po drodze do domu widzi witrynę sklepową z pełnym zatowarowaniem, sklep jest jednak zamknięty, mimo że zgodnie z godzinami pracy, powinien działać. Mijający profesora człowiek tylko ironicznie się do niego uśmiecha. Profesor wraca do mieszkania.

Kolejnego dnia staje w kolejce do sklepu, gdzie właśnie pojawia się pieczywo. W końcu udaje mu się kupić także przezroczysty płyn w butelce. Ludzie w kolejkach wydają się źle nastawieni, smutni, przybici, przygnębieni, spięci. Profesor Andrews widzi także kupno świątecznych ryb („żywą czy na miejscu”), a scena ogłuszania ryby robi na nim przeogromne wrażenie. Kupił choinkę. W końcu wrócił do domu, otworzył zakupioną butelkę, napił się i zorientował, że ma do czynienia z octem. To przelało szalę goryczy. Profesor spakował wszystko i wyszedł z mieszkania z myślą o ambasadzie. Przed blokiem jednak natknął się na mężczyznę, przed którym wylał cały swój żal i brak zrozumienia. Człowiek zabiera go do swojego mieszkania i częstuje wódką, a jego żona podaje kawał ciepłej kiełbasy. Ludzie ci nie rozumieją do końca profesora, ale przekazują mu informację kluczową: „war”.

Profesor w łazience natyka się na rybę w wannie, co ostatecznie doprowadza go do załamania. Zostaje odstawiony przez spotkanych ludzi do ambasady. Żegnając się z dobroczyńcą, pyta łamanym polskim: „Ziwo czy na miescu?”.

Potrzebujesz pomocy?

Współczesność (Język polski)

Teksty dostarczone przez Grupę Interia. © Copyright by Grupa Interia.pl Sp. z o.o. sp. k.

Opracowania lektur zostały przygotowane przez nauczycieli i specjalistów.

Materiały są opracowane z najwyższą starannością pod kątem przygotowania uczniów do egzaminów.

Zgodnie z regulaminem serwisu www.bryk.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.

Polityka Cookies. Prywatność. Copyright: INTERIA.PL 1999-2023 Wszystkie prawa zastrzeżone.