Przejdź na stronę główną Interia.pl

Mały lord

Frances Hodgson Burnett

Charakterystyka bohaterów

Cedryk

Kim jest? Nazywa się Cedryk Errol lord Fauntleroy. Jest jedynym wnuczkiem i spadkobiercą hrabiego of Dorincourt. Ojciec chłopca, Cedryk Errol, był najmłodszym synem hrabiego, kapitanem w armii angielskiej, zmarł, gdy Cedryk był jeszcze mały. Matka chłopca jest z pochodzenia Amerykanką, kiedyś pracowała jako pokojówka. W czasie, gdy rozgrywają się wydarzenia opisane w powieści, Cedryk ma siedem lat.

Jak wygląda? Cedryk od dzieciństwa zachwycał swoim wyglądem. Jest dobrze zbudowany, zawsze starannie ubrany. Uwagę zwracają jego jasne, złociste, delikatne włosy, które skręcone w loki spadają na ramiona. Miłą twarz ozdabiają wielkie piwne oczy i długie rzęsy. To właśnie ze względu na jego wygląd Marianna nazwała go kiedyś „małym lordem”.

Jak się zachowuje? Cedryk jest chłopcem niezwykle rezolutnym i śmiałym. Z łatwością nawiązuje znajomości, także z dorosłymi. Wzbudza w nich sympatię, dzięki czemu zyskuje wśród nich wielu przyjaciół. Chętnie dyskutuje na różne tematy, zdarza się wtedy, że używając trudnych słów, przekręca je. Swoją odwagą zaimponował nawet hrabiemu. Zawsze jest bardzo uprzejmy. Trochę onieśmielają go tylko objawy szacunku, okazywanego mu przez służących dziadka. Jest bardzo miły, dobry i pogodny. Stara się być zawsze uśmiechnięty. Jego cechą jest także samodzielność.

Jak odnosi się do innych? Cedryk przede wszystkim bardzo kocha matkę. Nazywa ją Najmilsza, tak jak kiedyś nazywał ją ojciec, który dla chłopca był wzorem do naśladowania. Bardzo przeżywa to, że nie może z nią mieszkać. Codzienne jednak ją odwiedza i opowiada o wszystkim, co się wydarzyło.

Inne są uczucia chłopca do dziadka. Cedryk nie zna prawdziwego charakteru hrabiego, toteż nie jest do niego uprzedzony. W każdym człowieku widzi same dobre cechy, więc dziadek jest dla niego prawdziwym ideałem. Niestety Cedryk jest prawdopodobnie jedynym człowiekiem, który wierzy w dobroć hrabiego. Współczuje dziadkowi, że jest chory i samotny. Bardzo go kocha.

Cedryk jest bardzo wrażliwym dzieckiem, rozumie uczucia innych. Po śmierci ojca stara się na swój dziecinny sposób pocieszyć mamę. Kiedy zwycięża kolegów w wyścigu, tłumaczy im, że przecież następnym razem to oni mogą zwyciężyć. Jeśli tylko może, stara się pomóc innym, np. Brygidzie i Higginsowi.

Jak można go ocenić? Cedryk z pewnością jest chłopcem niezwykłym. Ma wiele zalet, co pewnie wynika ze sposobu jego wychowania - matka bohatera bardzo dbała, by jej syn wyrósł na prawego i dobrego człowieka. Myślę, że to się jej całkowicie udało. Cedryka nie zmieniło bogactwo i przepych - pozostał taki jak był: dobry, troskliwy wobec innych, współczujący cierpiącym, a co najważniejsze potrafi cieszyć się z życia.

Jan Artur Molyneux Errol hrabia of Dorincourt

Kim jest i jak wygląda? Jest magnatem - bardzo bogatym i wpływowym. Miał trzech synów i najstarszemu z nich przeznaczył majątek i tytuł. Niestety wszyscy synowie hrabiego zmarli, w dodatku dwaj starsi nie mieli dzieci.

Stary hrabia ma około siedemdziesięciu lat. Jest wysokim siwym mężczyzną o pięknej, lecz srogiej orlej twarzy (twarz o ostrych rysach). Jego surowe oczy okolone są gęstymi krzaczastymi brwiami.

Jaki jest? Kiedy był młody korzystał z życia i nie stronił od rozrywek. Później jednak przeżył wiele rozczarowań. Zawiódł się na starszych synach. Najmłodszego z nich wyrzucił z domu, rozwścieczony jego decyzją o małżeństwie z amerykańską pokojówką. Wszyscy trzej synowie zmarli.

Hrabia jest samotnym, zgorzkniałym człowiekiem. Nikogo nie kocha - wręcz przeciwnie: wszystkich podejrzewa o chęć zagarnięcia jego majątku. Nie sprowadza do siebie Cedryka ze względu na uczucie - to duma rodowa każe mu odnaleźć wnuka, by mógł mu przekazać tytuł i majątek. O matce chłopca wyraża się z lekceważeniem i niechęcią, nie pozwala jej mieszkać z synem w pałacu. Nawet do Cedryka jest uprzedzony.

Hrabia to człowiek samolubny. Wobec innych jest wyniosły i arogancki, nie szczędzi im drwin. Służący mówią, że jest złośnikiem, i mają rację. W dodatku dręczy go bolesna choroba nóg (podagra).

Jak się zmienia? Cedryk zaimponował dziadkowi odwagą, wytrwałością i bezpośredniością już podczas pierwszego spotkania. Okazało się, że prawdziwego lorda poznaje się nie po majątku, a po wewnętrznej sile i zaletach charakteru. Z czasem chłopiec wywarł na dziadka ogromny wpływ. Początkowo hrabiego napełniało dumą uwielbienie, jakie okazywał mu wnuk. Z czasem zaczął się zastanawiać nad swoim życiem - w oczach wnuka był dobry i szlachetny, ale on wiedział przecież, że wcale tak nie jest.

Z czasem bardzo pokochał chłopca i czuł, że byłoby mu bardzo wstyd, gdyby wnuk poznał o nim prawdę. Powoli zmieniał się charakter hrabiego. Stał się mniej złośliwy, zaczął dostrzegać i rozumieć potrzeby innych. Zmienił się pod wpływem miłości chłopca.

Jak można go ocenić? Początkowo ten bohater nie budzi sympatii - jest dostojnym, starszym panem, wyniosłym, pełnym dumy starego rodu of Dorincourt. Z czasem zaczyna wzruszać jego samotność, którą on sam zaczyna dostrzegać tym lepiej, im więcej przebywa z Cedrykiem. Okazuje się, że hrabia po prostu czuł się samotny i niekochany, odrzucił od siebie bliskich i na starość pozostał sam w swoim wielkim zamku. Dzięki wnukowi hrabia staje się wspaniałym dziadkiem i dobrym człowiekiem.

Pani Errol - matka Cedryka, z pochodzenia Amerykanka. W młodości pracowała jako pokojówka i wtedy poznała kapitana Errola. Niestety, w parę lat po ślubie została wdową. Jest bardzo piękną kobietą o szczupłej figurze i młodzieńczej twarzy. Zawsze nosi czarne proste suknie.

Kocha Cedryka i stara się go jak najlepiej wychować. Uczy go odnajdywać dobro w innych ludziach. Nie mówi chłopcu o charakterze i przyczynach decyzji hrabiego, bo nie chce, by Cedryk był uprzedzony do dziadka.

Jest dumna i niezależna, nie chce przyjąć pieniędzy od hrabiego. Bardzo natomiast cierpi, widząc nieszczęście innych, dlatego stara się pomóc najbiedniejszym. Szybko staje się popularna wśród poddanych hrabiego. Zjednuje ich sobie dobrocią i serdecznością.

Kapitan Cedryk Errol - ojciec małego lorda. Kiedy rozgrywa się akcja powieści, już nie żyje. Poznajemy go tylko z opowiadań innych. Był najmłodszym synem hrabiego of Dorincourt. Nigdy nie był kochany przez ojca. Miał piękną twarz, był pełen wdzięku. Był to człowiek prawego charakteru. Dzięki stanowczości, wytrwałości i pracowitości zdołał utrzymać rodzinę. Bardzo cierpiał, kiedy ojciec zabronił mu powrotu do domu.

Marianna - Amerykanka, pracuje jako pokojówka pani Errol. Bardzo lubi Cedryka, jest z niego dumna, to ona pierwsza nazwała go „małym lordem”. Wyjeżdża ze swoją panią do Anglii.

Brygida - siostra Marianny, ma dwanaścioro dzieci. Jej mąż, Michał, jest chory. Nie stać ich na zapłacenie komornego. Cedryk pomaga jej, dzięki pieniądzom otrzymanym od dziadka.

Silas Hobbs - prowadzi sklep korzenny na rogu ulicy, przyjaźni się z Cedrykiem. Prowadzą ze sobą długie dyskusje. Hobbs jest republikaninem, nie lubi Brytyjczyków, szczególnie arystokracji. Interesująca jest jego przemiana po przybyciu do Anglii - zaczyna się tam zachowywać niczym hrabia.

Dick Tipton - czyścibut, przyjaciel Cedryka z Nowego Jorku. Mały lord pomaga mu spłacić wspólnika. Jest uczciwy i rzetelny, dobrze wykonuje swoją pracę. Za pierwsze zaoszczędzone pieniądze kupuje pamiątkę dla Cedryka. To właśnie on rozpoznaje oszustkę na fotografii w gazecie. Dzięki pomocy hrabiego kończy studia w Anglii.

Havisham - adwokat hrabiego. To starszy, nieco łysawy człowiek. Od wielu już lat jest związany z rodziną of Dorincourt. Docenia jej pozycję w świecie i ogromny majątek. Znany jest jako człowiek oschły i zamknięty w sobie. Dzięki wieloletniej praktyce prawniczej zna się na ludziach. Nie ma zbyt dobrego zdania o Amerykanach. Zmienia je jednak po poznaniu Cedryka i jego matki. Cedryk szybko wzbudził jego sympatię i miał w nim dzięki temu sojusznika i przyjaciela.

Higgins - biedny dzierżawca majątku w dobrach hrabiego, dzięki wstawiennictwu Cedryka nie zostaje usunięty z domu.

Vivian Herbert - piękna arystokratka, w czasie uczty Cedryk zachwyca się jej urodą.

Ben Tipton - brat Dicka, po nieudanym małżeństwie osiedlił się w Kalifornii.

Minna - żona Dicka, z pochodzenia Włoszka. Rozstała się z mężem, zabierając syna. Podaje się za żonę starszego syna hrabiego, by wyłudzić tytuł lorda i majątek dla swojego dziecka. Rozpoznana przez Dicka i Bena wyjeżdża w niewiadomym kierunku. Ben zabiera syna do siebie.

Newick - pracownik hrabiego, zajmuje się pobieraniem opłat za dzierżawę, surowy i bezwzględny.

Wilkins - masztalerz - zajmuje się końmi hrabiego, uczy Cedryka konnej jazdy.

Tomasz - starszy lokaj w zamku hrabiego, lubi opowiadać o tym, co się dzieje w zamku.

Pastor Mordaunt - jest proboszczem w parafii, do której należą dobra hrabiego. Troszczy się o parafian, szczególnie tych najbiedniejszych, i często prosi magnata o wsparcie dla nich. Nie są to dla niego miłe spotkania, gdyż hrabia nienawidzi akcji charytatywnych (dobroczynnych).

Potrzebujesz pomocy?

Pozytywizm (Język polski)

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A. Sabak, D. Stopka, A. Szóstak, D. Pietrzyk, A. Popławska
redaktorzy: Agnieszka Nawrot, Anna Grzesik
korektorzy: Ludmiła Piątkowska, Paweł Habat

Zgodnie z regulaminem serwisu www.bryk.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.

Polityka Cookies. Prywatność. Copyright: INTERIA.PL 1999-2019 Wszystkie prawa zastrzeżone.