Przejdź na stronę główną Interia.pl

Mały lord

Frances Hodgson Burnett

Problematyka

Zmiana charakteru hrabiego

Hrabia of Dorincourt jest starym człowiekiem. Od wielu lat żył samotnie. W młodości korzystał ze swojej pozycji i majątku. Nie zdołał przywiązać do siebie synów, nie spełniali jego oczekiwań. Po ich śmierci nie miał już nikogo. Dalsi krewni się go bali, bo miał bardzo trudny charakter: był zgorzkniały, złośliwy, łatwo wpadał w gniew. Czuł uprzedzenie do ludzi, był egoistą.

Spotkanie z wnukiem, który wierzył w jego dobroć i szlachetność, wywołało początkowo zdziwienie hrabiego. Przebywając dłużej z Cedrykiem, bardzo go pokochał. Widząc jego ogromną ufność i prostolinijność, zaczął zastanawiać się nad swoim życiem. Ulegając życzeniom chłopca, postanowił pomagać innym. Z czasem zaczął odczuwać wstyd wobec wnuka - nie chciał, żeby chłopiec poznał jego prawdziwy charakter. Zmieniał się coraz bardziej.

Pod wpływem miłości dziecka stał się innym, lepszym człowiekiem.

Życie w XIX wieku

Główni bohaterowie powieści wywodzą się z arystokracji. Według „Słownika języka polskiego” arystokracja (rodowa) to „grupa ludzi wywodząca się ze starych możnych rodów, utrzymująca swe tytuły rodowe, kultywująca swoją tradycyjną obyczajowość i styl życia”. Takim właśnie człowiekiem jest hrabia. Jest bardzo bogaty, mieszka we wspaniałym zamku otoczonym rozległym parkiem. Nad utrzymaniem zamku i obsługiwaniem jego mieszkańców czuwa wielu ludzi, samych lokajów jest kilkunastu.

Do ulubionych rozrywek mieszkańców zamku należą: jazda konna, urządzanie przyjęć, na które zapraszano sąsiadów.

Hrabia był właścicielem rozległych ziem. Większość gruntów dzierżawił, pobierając za to opłaty. Zajmowali się tym poborcy, których przedstawicielem w powieści jest Newick.

Los dzierżawców był nie do pozazdroszczenia. Cena, jaką musieli płacić za wydzierżawienie ziemi, była bardzo wysoka. Często nie mieli też własnych domów, ale musieli je wynajmować. Zdarzało się, że nie mieli czym zapłacić należności. Wtedy musieli pożyczać pieniądze albo usuwano ich z dzierżawionej ziemi. Taki właśnie los czekałby Higginsa, gdyby nie wstawiennictwo Cedryka. Czasem zdarzało się, że zamożniejsi pomagali najuboższym, np. pani Errol, pastor Mordaunt.

Potrzebujesz pomocy?

Pozytywizm (Język polski)

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A. Sabak, D. Stopka, A. Szóstak, D. Pietrzyk, A. Popławska
redaktorzy: Agnieszka Nawrot, Anna Grzesik
korektorzy: Ludmiła Piątkowska, Paweł Habat

Zgodnie z regulaminem serwisu www.bryk.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.

Polityka Cookies. Prywatność. Copyright: INTERIA.PL 1999-2019 Wszystkie prawa zastrzeżone.