Przejdź na stronę główną Interia.pl

Stara baśń

Józef Ignacy Kraszewski

Streszczenie krótkie

Akcja powieści rozgrywa się w czasach prehistorycznych. Państwo polskie jeszcze nie istnieje, na terenach Polski mieszkają plemiona słowiańskie. Nad jednym z nich władzę sprawuje okrutny kneź - Popiel i jego żona - Niemka Brunhilda. Dążą oni do całkowitego podporządkowania sobie kmieci, ale ci, widząc, że Popiel staje się coraz bardzie okrutny i zaborczy, postanawiają odebrać mu władzę. Nie jest to sprawa prosta, bo Popielowi gotowi są pomóc agresywni Niemcy, z których wywodzi się Brunhilda. Zwycięża jednak prawdziwa odwaga w obronie wolności i honoru. Kmiecie walczą z Popielem, który ginie. A władza zostaje powierzona prostemu Piastowi.

Drugim, obok politycznego wątkiem powieści jest wątek miłosny. Oto Doman - piękny i młody kmieć - jest zakochany w córce starego Wisza - Dziwie. Ta jednak uważa, że jej powołaniem jest służba bogom, dlatego odmawia zostania żoną Domana, a kiedy ten porywa ją w noc Kupały, rani go i ucieka do chramu Nijoły na Lednicy. Tu przekonuje się, że jednak woli życie u boku Domana, dlatego nie protestuje, kiedy ten porywa ją po raz drugi.

W powieści można poznać wiele zwyczajów słowiańskich, wierzenia naszych przodków, piękne legendy, obrzędy.

Potrzebujesz pomocy?

Romantyzm (Język polski)

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A. Sabak, D. Stopka, A. Szóstak, D. Pietrzyk, A. Popławska
redaktorzy: Agnieszka Nawrot, Anna Grzesik
korektorzy: Ludmiła Piątkowska, Paweł Habat

Zgodnie z regulaminem serwisu www.bryk.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.

Polityka Cookies. Prywatność. Copyright: INTERIA.PL 1999-2020 Wszystkie prawa zastrzeżone.