Przejdź na stronę główną Interia.pl

Podróże Guliwera

Jonathan Swift

Charakterystyka bohaterów

Guliwer

Jest Anglikiem, lekarzem okrętowym, z zamiłowania jest podróżnikiem i żeglarzem. Od wczesnej młodości marzył o dalekich wyprawach, wykorzystuje każdą okazję, by te marzenia się spełniły. Po ukończeniu studiów w Lejdzie, założeniu rodziny i zarobieniu na utrzymanie żony, wyrusza na morze jako lekarz okrętowy.

Ponieważ narracja w powieści jest pierwszoosobowa, a całość została napisana w konwencji wspomnienia, czytelnik nie znajdzie tu opisu wyglądu bohatera. Na podstawie relacji z wydarzeń można natomiast wnioskować, że: nosił dłuższe włosy (liliputy przywiązały je do ziemi sznurami), kapelusz, ubrany był w skórzany kaftan i wysokie buty, do czytania nosił okulary (które w jego kieszeni znalazły liliputy, i nad którymi odbyły się długie debaty - co to za przedmiot i do czego służy). Był silnym, przystojnym, dobrze zbudowanym mężczyzną.

Guliwer bardzo łatwo nawiązywał kontakty z innymi ludźmi, doskonale porozumiewał się z kapitanami okrętów, zwykłymi marynarzami, umiał pozyskiwać ich sympatię i zaufanie (nawet, kiedy opowiadał im o liliputach i olbrzymach). Był rozmowny, miał wesołe usposobienie. Ciekawość świata i pragnienie przygód pozwalały mu snuć potem wspaniałe opowieści, których chętnie słuchano. Trudno mu odmówić pogody ducha i wrodzonego optymizmu. Wykazał się tymi cechami podczas pobytu w fantastycznych krainach, gdzie dotarł.

Był bardzo odważnym i konsekwentnym człowiekiem. Pełną dłonią czerpał przyjemności życia. Marzył i realizował swoje marzenia. Choć podróże były niebezpieczne, nie zawahał się przed podjęciem trudów żeglugi do dalekich krajów. Otwartość i tolerancja wobec innych pozwoliły mu zaprzyjaźnić się z liliputami i olbrzymami. Starał się cierpliwością, uległością i spokojem pozyskać zaufanie karzełków, dwornością, manierami, inteligencją - przyjaźń olbrzymów. Umiał przy tym odróżnić fałszywe wartości od prawdziwych - przyjaźnił się z królem liliputów, ale kiedy ten zażądał od Guliwera, by zniszczył kraj wroga, który już się poddał, Guliwer nie zgodził się. Był sprawiedliwy - wiedział, że tak prowadzona wojna byłaby nierówna.

Nigdy nie dawał za wygraną, z uporem pokonywał kolejne trudności, na przykład walczył z karłem i olbrzymimi zwierzętami w kraju olbrzymów. Starał się liczyć tylko na siebie, bo wiedział, że tak jest najbezpieczniej. Wykazał się ambicją i dumą - nigdy nie donosił na swojego prześladowcę karła-olbrzyma, choć wiedział, że w starciu z nim może stracić życie.

Ciekawość świata, natura badacza i odkrywcy ujawniały się w nim na każdym kroku: w każdym kraju zbierał pamiątki - zwierzęta dostał od liliputów, przedmioty - krzesła, włosy, kawałek paznokcia zabrał z kraju olbrzymów. Dzięki nim chciał innym udowodnić istnienie tych odległych i jeszcze nieznanych Europejczykom krain, chciał rozszerzyć ich horyzonty, ukazać wielkość świata.

Jednocześnie Guliwer był doskonałym mężem i ojcem. Troszczył się o żonę, która zawsze miała potrzebne środki finansowe, kiedy on wypływał w rejs. Kiedy urodziła dzieci i poprosiła męża, by już jej nie opuszczał, Guliwer zgodził się na to. Potrafił docenić ciepło domowego ogniska i miłość najbliższych.

Jeden z ciekawszych bohaterów literackich. Można go podziwiać przede wszystkim za to, że konsekwentnie, mimo trudności, realizował swoje marzenia o podróżach. Dla współczesnego człowieka Guliwer może stanowić wzór obywatela świata, bo jest tolerancyjny dla wierzeń, obyczajów i przekonań innych ludzi, potrafi ich oceniać z dystansem, jest otwarty na wszelkie nowości, ale nie przejmuje ich bezkrytycznie; umie cenić prawdziwą przyjaźń i bronić się przed fałszem i intrygami innych.

fikcyjni:

Maria Burton - żona Guliwera, cierpliwie czekała na powrót męża z kolejnych rejsów, kiedy urodziły się dzieci, umiała nakłonić męża, by wyrzekł się swojej podróżniczej pasji dla dobra rodziny.

Pan Bates - słynny londyński chirurg, u którego Guliwer uczył się medycyny, zanim pojechał na uniwersytet do Lejdy.

kapitan Prichard - kapitan statku podczas rejsu Guliwera do kraju liliputów.

John Biddel - kapitan statku, na którym Guliwer powrócił z kraju liliputów do Londynu, nie mógł uwierzyć w jego przygody.

John Nicolas - kapitan statku, na którym Guliwer popłynął do kraju Brobdignag.

Tomasz Wilcocks - kapitan statku, na którym Guliwer powrócił z kraju olbrzymów do Londynu.

fantastyczni:

Król liliputów (Golbasto Momarem) - „przystojny i silnie zbudowany, ciemna broda i wąsy ocieniały jego maleńką twarzyczkę, orli nos nadawał mu wyraz stanowczy, a jasne i łagodne oczy budziły zaufanie”, mądry władca, troszczy się o swoich poddanych, surowo przestrzega praw, ma wiele sympatii do olbrzymiego gościa, więc nie chce się zgodzić na jego unicestwienie. Kiedy Guliwer przybywa do jego kraju, władca ma 29 lat. Jest wyższy od swoich poddanych i ma od nich silniejszy głos, zawsze jest bogato i kolorowo ubrany.

Królowa - żona władcy liliputów, Guliwer niewiele o niej mówi, gdyż była ona wrogo do niego nastawiona, zwłaszcza po tym, jak w niekonwencjonalny sposób (nieczystościami) ugasił pożar w królewskim pałacu.

Skyresz Bolgolam - wielki admirał marynarki w kraju liliputów, bardzo zręczny, sprytny i energiczny, cieszył się sympatią i uznaniem króla, bardzo wrogo nastawiony do Guliwera, uważał, że obecność „człowieka-góry” naraża kraj na niebezpieczeństwo.

Flimnap - podskarbi na dworze liliputów, wróg Guliwera, poddał pomysł oślepienia bohatera.

Redresal - tajny radca dworu w kraju liliputów, wielki przyjaciel Guliwera, drugi po Flimnapie baletmistrz na dworze, wspaniały akrobata (tego typu zdolności w kraju liliputów były obowiązkowe, gdy ktoś chciał robić karierę na dworze), bronił Guliwera przed wszystkimi zarzutami, ostrzegł go o niebezpieczeństwie.

Król Blefusku - gościł u siebie Guliwera tuż przed jego powrotem do Anglii, był mu bardzo wdzięczny za sprawiedliwość i uczciwość, które wykazał bohater, nie pozwalając liliputom użyć się jako „taranu” bojowego i nie godząc się na podbicie i zniszczenie Blefusku.

Glumdalklitsz („Mateczka”) - dziewczynka z kraju olbrzymów, opiekunka i przyjaciółka Guliwera, towarzyszyła mu przez cały czas pobytu w ich kraju.

Królowa - wielka entuzjastka Guliwera, w towarzystwie którego spędzała wiele czasu, bo bawiły ją jego obyczaje i dworny sposób, z jakim ją traktował, tolerancyjna, mądra i sprawiedliwa.

Król olbrzymów - nie pałał do Guliwera taką sympatią jak jego żona; bolał nad tym, że istoty tak małe jak Guliwer są zdolne do takich samych czynów jak mieszkańcy jego kraju, tylko na mniejszą skalę, natomiast co do osiągnięć rozumu i uczucia są one jednakowe.

Karzeł-olbrzym - nadworny karzeł, wróg Guliwera, bardzo mu dokuczał, kilka razy omal nie doprowadził do jego śmierci. Za swoje przewinienia został usunięty z pałacu.

Potrzebujesz pomocy?

Oświecenie (Język polski)

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A. Sabak, D. Stopka, A. Szóstak, D. Pietrzyk, A. Popławska
redaktorzy: Agnieszka Nawrot, Anna Grzesik
korektorzy: Ludmiła Piątkowska, Paweł Habat

Zgodnie z regulaminem serwisu www.bryk.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.

Polityka Cookies. Prywatność. Copyright: INTERIA.PL 1999-2020 Wszystkie prawa zastrzeżone.