Przejdź na stronę główną Interia.pl

Knyps z Czubkiem

Charles Perrault

Charakterystyka bohaterów

Knyps z Czubkiem – nazwany tak przez wróżkę obecną przy jego narodzinach ze względu na to, że urodził się malutki i zawsze miał być niski, a na jego głowie włosy miały zawsze odstawać, tworząc czubek. Jedyny, długo oczekiwany syn królewskiej pary. Tuż po urodzeniu był malutki, miał wielką głowę z odstającymi uszami, zadartym noskiem i zezowatymi oczyma. Na czubku głowy sterczał mu czub rudych włosów. Był bardzo brzydki i taki miał pozostać na zawsze. Gdy dorósł, niewiele się zmienił. Był niski, na wielkiej głowie nadal sterczał czub rudych włosów, uszy były nadal odstające, a oczy zezowate. Na dodatek utykał. Ubierał się jednak bardzo elegancko i bogato. Był mądry, roztropny i dobry. Cierpiał z powodu swojej brzydoty. Był grzeczny dla wszystkich, uprzejmy, uwielbiany przez cały dwór. Miał miły głos i przyjemnie było go słuchać. Po magicznej przemianie zakochana królewna dostrzegła, że Knyps wcale nie jest aż taki brzydki. Budzi sympatię u królewny, ma dobre maniery. Knyps jest postacią bardzo sympatyczną. Wie, że jest brzydki, marzy o miłości, obdarowuje królewnę mądrością, ale pozwala jej samodzielnie podjąć decyzję, czy chce go poślubić.

Starsza królewna — jest prześliczna tuż po narodzinach, z wiekiem staje się coraz piękniejsza i równocześnie coraz głupsza. Wszyscy byli początkowo oczarowani jej urodą, blaskiem oczu, barwą włosów i gracją ruchów, ale szybko przekonywali się, że nie mają z nią o czym rozmawiać. Po ślubie siostry czuje się coraz bardziej samotna. Zdaje sobie sprawę z własnej głupoty i cierpi z tego powodu. Wie, że wszyscy się z niej śmieją. Stara się wypełniać dobrze swoje obowiązki, ale popełnia gafy i nie potrafi sensownie odpowiedzieć na żadne pytanie. Po przemianie królewna staje się dowcipna, mądra, roztropna, zawsze umie się zachować i każdemu powiedzieć coś miłego.

Młodsza królewna — jest niewiarygodnie brzydka jako dziecko, gdy dorasta, staje się coraz brzydsza, ale za to coraz mądrzejsza. Jest dowcipna, roztropna i niezwykle inteligentna. Pomimo swojej brzydoty szybko wychodzi za mąż.

Wróżka — obecna przy narodzinach Knypsa i dwóch królewien, obdarowała królewicza i obie królewny niezwykłymi darami.

Rodzice Knypsa i rodzice królewien — dwie pary królewskie, obie przerażone przyszłością swoich dzieci i rozczarowane darami wróżek.

Krasnoludki z magicznego lasu — przygotowują ucztę weselną Knypsa.

Potrzebujesz pomocy?

Barok (Język polski)

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A. Sabak, D. Stopka, A. Szóstak, D. Pietrzyk, A. Popławska
redaktorzy: Agnieszka Nawrot, Anna Grzesik
korektorzy: Ludmiła Piątkowska, Paweł Habat

Zgodnie z regulaminem serwisu www.bryk.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.

Polityka Cookies. Prywatność. Copyright: INTERIA.PL 1999-2020 Wszystkie prawa zastrzeżone.