Przejdź na stronę główną Interia.pl

Knyps z Czubkiem

Charles Perrault

Czas i miejsce akcji

We wszystkich baśniach czas akcji jest nieokreślony. Każdy z utworów Perraulta rozpoczyna się od słów: „Dawno, dawno temu...”. Akcja baśni Knyps z Czubkiem obejmuje kilkanaście lat. Pierwszy jej dzień to narodziny Knypsa i otrzymanie daru od wróżki, po kilku latach w sąsiednim królestwie rodzą się dwie królewny i również dostają dary. Po kilkunastu latach następuje spotkanie Knypsa z piękną królewną, a rok później — ponowne spotkanie i ślub.

Podobnie jak czas, miejsce wydarzeń jest bliżej nieokreślone. Każda baśń rozpoczyna się słowami: „…za siedmioma górami, za siedmioma lasami…”. Czasami autor już na początku uściśla miejsce, w którym rozpoczyna się akcja utworu, np. jak w baśni Knyps z Czubkiem: „...było sobie królestwo”.

Bardzo często wiele ważnych zdarzeń ma miejsce w lesie, który może być tajemniczy i groźny lub magiczny — w Knypsie z Czubkiem mieszkają w nim krasnoludki. Może być też miejscem schronienia — piękna królewna spaceruje po zaczarowanym lesie, gdy jest jej smutno.

Potrzebujesz pomocy?

Barok (Język polski)

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A. Sabak, D. Stopka, A. Szóstak, D. Pietrzyk, A. Popławska
redaktorzy: Agnieszka Nawrot, Anna Grzesik
korektorzy: Ludmiła Piątkowska, Paweł Habat

Zgodnie z regulaminem serwisu www.bryk.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.

Polityka Cookies. Prywatność. Copyright: INTERIA.PL 1999-2020 Wszystkie prawa zastrzeżone.