Temat ogólny: Edukacja czytelnicza i medialna

Scenariusz zajęć dla klasy trzeciej liceum ogólnokształcącego.

Temat zajęć: Jak tworzyć przypisy i bibliografię.

Czas trwania zajęć: 45 min.

Cel ogólny zajęć: Umiejętność opracowywania przypisów i bibliografii.

Cele operacyjne zajęć:

Uczeń wie: czym jest przypis i bibliografia, kiedy podaje się przypis.

Uczeń umie: rozróżniać rożne formy jednostek bibliograficznych, stworzyć opis o charakterze bibliograficzny książki lub pracy zbiorowej, a także rozdziału w danej pracy, tomu lubego części, artykułu i recenzji w podanym czasopiśmie,

Uczeń potrafi: potrafi utworzyć przypisy, odczytać przypisy, zebrać materiał do bibliografii oraz utworzyć załącznikową bibliografię.

Uczeń rozumie: potrzebę tworzenia przypisów oraz bibliografii załącznikowej

Metody:

Podająca - w skład wchodzą: wykład informacyjny oraz instrukcja

Aktywizująca - praca w grupach

Użyte środki dydaktyczne:

  • M. M. Grzybowski, D. Gurzyńska - Bociek, "Wzory sporządzania przypisów i bibliografii", Bydgoszcz-Łowicz" Wydawnictwo Wyższej Szkoły Pedagogicznej 1999
  • Polska Norma PN-ISO 690:2002;
  • Różne książki oraz czasopisma;
  • plansza z wypisanymi informacjami;
  • tablica ewentualnie arkusz szarego papieru;
  • kartki papieru.

Przebieg zajęć:

1. Powitanie uczniów, podanie tematu lekcji, ogólne wprowadzenie do zajęć.

2. Wspólne przez nauczyciela i uczniów określenie pojęć: bibliografia, bibliografia załącznikowa, przypisy. Ochotnik spośród uczniów czyta definicje z "Encyklopedii Wiedzy o Książce".

3. Nauczyciel dzieli uczniów na małe grupy, na przykład przez odliczanie, najlepsze grupy są wielkości pięcio - , sześcioosobowej. Udziela instrukcji, podaje wzory tworzenia bibliografii i przypisów. Prosi o zapisanie notatki w zeszytach.

1. bibliografia załącznikowa

Nauczyciel podaje uczniom informacje, że jest możliwość stosowania między poszczególnymi fragmentami opisu znaków interpunkcyjnych. Mogą nimi być: kropka, przecinek, dwukropek, myślnik. W większości stosowania używa się przecinki i kropki. Imię można pisać całe lub można stosować inicjał, czyli pierwszą literę. Ważną uwagą jest aby stosować znaki konsekwentne w całej pracy. Na przykład Kowalik S., lub Kowalik Sylwia - można zdecydować się na jedną z możliwości. Tytuły wyróżniamy graficznie, na przykład kursywą, zaś tytuły czasopism podajemy zawsze w cudzysłowiu.

Wydawnictwa zwarte:

Nazwisko autora i imię, tytuł książki, kolejność wydania (wyjątek stanowi pierwsze wydanie), miejsce wydania: wydawnictwo, rok wydania.

Portman R., Schneider E. , Zabawy na odprężenie i koncentrację, Jedność: Kielce 1999.

Praca pod redakcją ( praca zbiorowa ):

O pracy zbiorowej mówimy wówczas gdy mamy kilku autorów pracy, pracę pod redakcją, lub tłumacza dzieła, wówczas opis zaczynamy od tytułu.

Dzieci w świecie marzeń. Red. B. Dybkarska, Kraków: Wydaw. "Impuls" 1997.

Rozdział w pracy zbiorowej:

Wpisujemy: nazwisko oraz imię autora potrzebnego rozdziału, tytuł tekstu. W: tytuł pracy, nazwisko redaktora, kolejność wydania (wyjątek stanowi pierwsze wydanie), miejsce wydania: wydawnictwo, rok wydania.

Wójcik W., Uzupełnianie i gromadzenie zbiorów. W: Bibliotekarstwo w Polsce. Red. Z. Żmigrodzki.

Wyd. 3 uzup. i rozsz., Łódź: Wydaw. SBP 1988.

Gry cytujemy jeden tom lub jego część:

Po tytule wspólnym dla wszystkich tomów, piszemy oznaczenie potrzebnego tomu wraz z jego numerem, po przecinku wpisujemy tytuł tomu.

Teksty źródłowe z dziejów wychowania. Wybór i oprac. N.K. Możdżer. Cz.7, Szkolnictwo w Polsce 1919-1944, Katowice: Wydaw. "Oświata" 1995.

Dygnat S., Dzieje sztuki Polski w zarysie. T. 2, Od średniowiecza po barok, Lublin:

"E&M" 1982.

Recenzje w czasopismach:

W pierwszej kolejności przedstawiamy informację na temat dzieła recenzowanego, następnie nazwisko recenzenta oraz miejsce publikacji recenzji.

Kotowski B., Drzeworytowe książki w Średniowieczu, Warszawa: Wydaw. SBP 1997. Rec.

K. Lgutko, "Studia o Książce" 1977, nr 6, s. 263 - 265.

Artykuły w czasopismach:

Nazwisko i imię autora artykułu, tytuł artykułu, tytuł czasopisma z którego korzystamy, rok wydania,

nr kolejny lub nr zeszytu, strony z których korzystamy.

.

Buryt - Kalas A., Jak wygląda bibliotekarka dzisiaj?, "Poradnik Bibliotekarzy" 2005, nr 4, s. 10.

Tymbark J., Cechy dobrych nauczycieli bibliotekarzy! , "Biblioteka w Szkole" 2005, nr 12,

s. 21-25.

Przypisy

Nauczyciel podaje uczniom, że stosowany opis bibliograficzny w poszczególnych jednostkach bibliograficznych jest taki sam. Różnica polega jedynie na tym, że na pierwszym miejscu pisze się imię lub inicjał imienia, a następnie nazwisko autora. Reszta pozostaje bez zmian.

Przykłady przypisów:

Janina Tanarybka, Szlaki kultury na polskiej prowincji, Warszawa: Państ. Inst. Wydaw. 1975, s. 111 - 157.

jeżeli korzystaliśmy w naszej pracy informacje ze stron 111 i 112, to zaznaczamy strony: 111 - 112, gdy zaś korzystaliśmy dodatkowo ze strony 114, pomijając 112, to wówczas piszemy: s. 111 - 111, 114.

gdy odwołujemy się do pozycji podanej we wcześniejszym przypisie, stosujemy wówczas następujący wzór zapisu:

Tamże, s. 117.

można stosować także zapis w języku łacińskim - ibidem lub ibid.

gdy kolejny raz powołujemy się na tę samą pozycję książkową, a dodatkowa informacja jest także na stronie 117, stosujemy wówczas zapis:

Tamże.

Aneta Rachela, Podstawy Fizyki: podręcznik dla studentów uczelni technicznych, Kraków: Państ. Wydaw. Naukowe 1991, s. 336.

Aneta Rachela, Fizyka dla laików, Białystok: Polskie Towarzystwo Fizyczne 1987, s 196-199.

kolejnym krokiem jest powołanie się na wcześniejszą pozycję Anety Racheli, aby odróżnić

o którą nam chodzi, podajemy pierwszy wyraz tytułu.

Aneta Rachela, Podstawy Fizyki..., s. 334.

Inny przykład: teraz powołujemy się na książkę Janiny Tanarybki, stosujemy wówczas następujący zapis:

Janina Tanarybka, op. cit., s. 220.

Powołując się na drugą książkę z cytowanych Anety Racheli:

Aneta Rachela, Podstawy Fizyki..., s. 465.

Wówczas, gdy w swojej książce Błażej Sermat cytował tekst Juliusza Słowackiego, a za nim dosłownie cytowaliśmy ten sam fragment, to stosujemy zapis następujący:

Cyt. za: Błażej Sermat, W moim mieście. Wyd. 3, Wrocław: Państ. Inst. Wydaw. 1989.

odsyłanie do innego przypisu w danej pracy jest jak pokazuje przykład:

Por. informację zawartą w przypisie 8 do rozdz. II.

skierowanie do innych prac wyjaśniających potrzebny termin: .

Kompilacja - por. definicje podane W: - A. Leszczykowski, Szkolny słownik terminów informatycznych, Kraków: Wydaw. Techniczne 2005, s. 165 oraz - A. Korczyński, Komputer i świat, Gliwice: Wydaw. "Komputer" 1998, s. 149. ..

wyjaśnienia terminów z dokładnym podaniem miejsca, skąd zaczerpnięto informację:

Kompatybilność - zgodność programów lub urządzeń, najczęściej rozumiana jako binarna zdolność. - A. Kontarbiński, op. cit., s. 364.

Kiedy podajemy w przypisie krótką notatkę biograficzną i odsyłamy czytelnika do opracowania wówczas zapisujemy:

Estreicher Karol (1827-1908) bibliotekarz, bibliograf... - Słownik pracowników biblioteki polskiej. Red. I. Treichmel, Warszawa: PWB 1978, s. 205 - 208.

Kiedy wszystkie informacje zostaną wyjaśnione, a przykłady podane uczniom, wówczas nauczyciel podaje instrukcje i wzory, przydziela tematy wydaje polecenie zrobienia krótkiej notatki, utworzenie kilku przypisów do podanych niżej książek oraz bibliografii:

Dzieje bibliotekarstwa od początków wynalezienia pisma:

Chrzęściewski Kazimierz, Szweykowska Maja, Książki rękopiśmienne i dzieje pisma , Wrocław: Państ. Wydaw. Biblioteczne 1979.

Rzeniewski Bartłomiej, Dzieje bibliotek, "Czasopismo Biblioteczne" 2001,

nr 5, s. 36 - 45.

Komputery:

Nowakowski Marian, Informatyka bez tajemnic. Warszawa: Mikomp 2005.

Olearz Maciej, Komputer od środka, "Komputer i świat "2005, nr 2, s. 14 - 21.

Stanisław Lem:

Literatura polska: encyklopedyczny przewodnik. T. 3, L - M. Red. Romana Łopatowska, Warszawa: PWN 1991.

Wielki słownik autorów polskich. Cz. 2. Red. Zofia Gobilna, Warszawa: "Powszechna Wiedza " 1989.

Arystoteles:

Didlet Julie, Słownik filozofii starożytnej, Kraków: Wydaw. "Wiedza" 1998.

Kartonowicz Eustachy, Historia starożytnej kultury Rzymu i Grecji. Wyd. 5, Warszawa: Państ. Wydaw. Filozoficzne 1985.

Krzyżanowski Ludwik, Historia filozofii. T. 1, Filozofia starożytna i wieki średnie. Wyd. 5, Wrocław: Wydaw. Naukowe i Filozoficzne 1989.

W teatrze greckim:

Białek Bernadetta, Szkolna encyklopedia wiedzy o teatrze PWS, T. 3, Białystok: Wydaw. Naukowe PWS 1989.

Skamielny Grzegorz, Teatr w starożytnej Grecji, Warszawa: Impas 1984.

Uwaga do tekstu: wszystkie powyższe książki stanowią tylko przykład i zostały dla potrzeb pracy przez autora wymyślone.