2. Jakie cechy prawidłowej postawy ciała w procesie emisji głosu• Sylwetka wyprostowana.• Ruchy mimiczne świadome, a nie przypadkowe, wymuszane przez naprężenia towarzyszące fonacji.• Szyja swobodna, rozluźniona, ale jednocześnie aktywna, przygotowana do ruchu, np. skrętu głową.• Mięśnie barków luźne, ramiona i ręce swobodne.• Plecy nie napięte, nie zgarbione, łopatki oddalone od siebie.• Lekko napięte mięśnie brzucha i pośladków dla uzyskania estetycznego wyglądu.• Uda i łydki rozluźnione z jednoczesnym uczuciem stabilnego stania na obu nogach.• Stopy oparte całą powierzchnią o podłoże i jednakowo obciążone.

 

 

3. Typy oddychaniaSzczytowe (obojczykowo – żebrowe), w którym przeważa praca górnych mięśni żebrowych i mięśni mostka przy braku aktywności mięśni dolnożebrowych i przepony. Dla fonacji ten typ oddychania nie ma żadnego znaczenia, jest oddechem płytkim i wręcz wadliwym.

Piersiowe (żebrowe), w którym przeważają mięśnie dolnożebrowe. Na skutek ich pracy żebra unoszą się do góry. Gdy skurcz mięśni ustaje, żebra opadają i następuje wydech. Klatka piersiowa uzyskuje położenie równowagi. Jeśli potrzebny byłby pogłębiony wydech, pracę muszą przejąć mięśnie wydechowe. Jest to szczególnie potrzebne w sytuacjach nienaturalnych, np. kaszel, śmiech – a także przy fonacji.

Brzuszne (przeponowe), w którym przeważa praca przepony. Klatka piersiowa powiększa swoje rozmiary wskutek jej obniżenia. Pracę przepony obserwujemy po ruchach brzucha. Gdy mięśnie powłok brzusznych kurczą się, przepona ulega rozluźnieniu i uwypukla się w górę, wracając do pierwotnego położenia. Wówczas następuje wydech.

Całościowy tor oddechowy:Żebrowo – brzuszne (żebrowo – przeponowo – brzuszne bądź całościowe), w którym biorą udział wszystkie mięśnie oddechowe. Daje on najlepsze rezultaty i maksymalnie powiększa rozmiary klatki piersiowej. Ten typ oddychania uważa się za najlepszy w fonacji, gdyż pozwala uzyskać najlepsze parametry. Polecany jest także jako oddech leczniczy. Poprawia on bowiem w stopniu wysokim wentylację pęcherzyków płucnych (dotlenienie organizmu), obniża tempo oddychania (co ma wpływ na obniżenie częstotliwości pracy serca) oraz zmniejsza ilość powietrza zalegającego