Przejdź na stronę główną Interia.pl
Stanisław Ignacy Witkiewicz

Streszczenie krótkie

Akcja dramatu rozpoczyna się w zakładzie szewskim. Majster Sajetan Tempe i dwaj Czeladnicy wykonują codzienną żmudną pracę i narzekają na krzywdę społeczną, której są ofiarami. Sajetan ma syna, który należy do organizacji „Dziarskich Chłopców”, zapowiadającej wielkie i szybkie zmiany społeczne. Nagle w warsztacie zjawia się prokurator Robert Scurvy a za nim księżna Zbereźnicka-Podberezka, w której prokurator kocha się nieszczęśliwie. Gardzi przy tym prostymi szewcami. Ci z kolei brzydzą się arystokracją. Posuwają się nawet do otwartego buntu - atakują księżnę. Prokurator wychodzi z warsztatu. W pewnej chwili wpadają tam Dziarscy Chłopcy, którzy aresztują szewców. Pierwsza rewolucja staje się faktem.

W drugim akcie szewcy w więzieniu są torturowani bezczynnością. Przychodzą do nich Scurvy, użalający się na los niezaspokojonego seksualnie mężczyzny, księżna Zbereźnicka-Podberezka, która ma tu za karę naprawiać buty. Ostatecznie znudzeni szewcy rozbijają mury więzienia i wychodzą na wolność, przejmują władzę, dokonuje się druga rewolucja.

W trzecim akcie warsztat szewski staje się siedzibą władzy. Sajetan i Czeladnicy wprowadzili rządy terroru. Wkrótce jednak zaczynają się problemy między nimi, rywalizują o władzę. Sajetan zostaje zabity. Do akcji wkracza Hiper-Robociarz, anarchista, który rzuca na ziemię bombę. Ta okazuje się być zwykłym termosem, co skłania trupa Sajetana do refleksji. Akcja kończy się pojawianiem się na scenie Towarzyszy Abramowskiego i X, którzy prezentują założenia totalitaryzmu, uniformizacji i unifikacji ludzkości.

Dramat powstał na początku lat 30., kiedy w Europie formowały się systemy totalitarne. Witkiewicz podjął w nim temat przewrotów społecznych i rewolucji, pokazał jakie zasady nimi rządzą i jakie przynoszą one efekty.

Potrzebujesz pomocy?

XX-lecie (Język polski)

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A. Sabak, D. Stopka, A. Szóstak, D. Pietrzyk, A. Popławska
redaktorzy: Agnieszka Nawrot, Anna Grzesik
korektorzy: Ludmiła Piątkowska, Paweł Habat

Zgodnie z regulaminem serwisu www.bryk.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.

Polityka Cookies. Prywatność. Copyright: INTERIA.PL 1999-2020 Wszystkie prawa zastrzeżone.