Moralność Pani Dulskiej

Gabriela Zapolska

Streszczenie szczegółowe

AKT 1

Scena 1

Poranek. Pani Dulska budzi kucharkę, Hankę i córki.

Scena 2

Hanka budzi Hesię i Melę, a następnie zwraca się do Dulskiej z prośbą, by od kolejnego miesiąca mogła odejść z pracy na służbie z powodu Zbyszka (syna Dulskiej). Dulska się nie zgadza.

Scena 3

Mela i Hesia rozmawiają o tym, jak się to dzieje, że dzieci podobne są do rodziców. Hesia twierdzi, że wie, ale nie powie siostrze. Dodaje, że ich brat Zbyszek znów nie wrócił z nocnych imprez i że lata za Hanką. Mela w swej niewinności nic z tego nie rozumie, a Hesia się z niej wyśmiewa. 

Obejrzyj za darmo ekranizację tej lektury w Polsat Go >>

Scena 4

Dulska pogania córki do grania gam. Hesia nadal dopytuje o nocne kawiarnie, Mela wstydzi się o tym słuchać.

Scena 5

Zbyszko wraca do domu. Dulska strofuje Zbyszka, by nie włóczył się po nocach, jednak ten odnosi się do matki wyraźnie lekceważąco. Wypomina także matce obłudę – Dulska wynajmuje pewnej kokocie mieszkanie, choć oficjalnie jej się nie kłania. Twierdzi, że pieniądze za czynsz od niej przeznacza na podatki, a nie na własne potrzeby.

Scena 6

Dulski wchodzi do pokoju i w milczeniu szykuje się do wyjścia. Zbyszko podaje ojcu cygaro i przekomarza się z matką. 

Scena 7

Zbyszek zaczepia Hankę, ale ta nie chce z nim rozmawiać i odsyła do panien z kawiarni. Mela widzi ich rozmowę i obiecuje dochować tajemnicy. Sądzi, że Zbyszko i Hanka żywią do siebie jakieś piękne uczucie.

Scena 8

Dziewczynki wychodzą z domu na pensję. Dulska upomina dziewczynki, aby zachowywały się skromnie. Dziewczynki wychodzą z Hanką. 

Scena 9

Do mieszkania przychodzi lokatorka, której Dulska wypowiedziała najem z powodu jej próby samobójczej z żalu o romans męża ze służącą. Dulska twierdzi, że lokatorka, trując się, sprowadziła wstyd na jej kamienicę i nie może tego dłużej tolerować. Dodaje, że własne brudy pierze się we własnych ścianach. 

Scena 10

Rozmowa Dulskiej z Juliasiewiczową, która chce wynająć mieszkanie po lokatorce. Dulska nie zgadza się na to, obawiając się, że Juliasiewiczowa nie będzie płacić, bo żyje z mężem ponad stan.

Scena 11

Zbyszko wstaje z drzemki i dołącza do rozmowy Dulskiej i Juliasiewiczowej. Staje w obronie lokatorki, jako uczciwej osoby. 

Scena 12

Wraca Hanka, Juliasiewiczowa zauważa, jak Zbyszek się patrzy na Hankę. Zbyszek mówi, że jest kołtunem i choćby nie wiadomo co robił, ów kołtuństwa nie zdoła się pozbyć i przekaże je kolejnym pokoleniom. Juliasiewoczowa mówi Zbyszkowi, by lepiej trzymał się od Hanki z daleka.

Scena 13

Dulska bezskutecznie goni Zbyszka do pracy. 

Scena 14

Juliasiewiczowa ostrzega Dulską, że Hanka się Zbyszkowi podoba i będą z tego kłopoty. Radzi by odprawić Hankę. Dulska na to, że lepiej, jak Zbyszek wyszumi się w domu zamiast lumpić się po kawiarniach. 

AKT 2

Scena 1

Dulska pilnuje, aby mąż spacerował po pokoju, ponieważ lekarz zalecił mu chodzić tyle, co droga na Wysoki Zamek (we Lwowie). Dulski bierze ukradkiem cygaro z pieca i ubiera się do wyjścia. Hesia po wyjściu wszystkich z pokoju kradnie jedno cygaro.

Scena 2

Wchodzi Mela, zauważa, że Hesia ukradła cygaro i strofuje siostrę. Mela źle się czuje.

Scena 3

Hesia pyta Hankę co taka blada. Mela mówi, że wie dlaczego, ale nie może powiedzieć. Następnie Hesia każe Meli grać na fortepianie i tańczyć.

Scena 4

Do pokoju wchodzi Zbyszek. Hesia chce by nauczył ją tańczyć cake walk. W trakcie tańca do pokoju wchodzi Dulska.

Scena 5

Dulska gani tańce, jako nieprzyzwoite. Zbyszek przekomarza się z matką. Mela nadal źle się czuje i zostaje w domu ze Zbyszkiem. Dulska z Hesią wychodzi na balet.

Scena 6

Zbyszek z Hanką czulą się do siebie, Hanka mówi, że pójdzie tam, gdzie kazał jej Zbyszek.

Scena 7

Mela pyta czemu Zbyszek wszystkich nie lubi. On odpowiada, że nienawidzi wszystkich i siebie także. Potem nawiązuje do miłości – jak sądzi – Zbyszka i Hanki. Brat każe jej nie mieszać się w nieswoje sprawy.

Scena 8

Hanka mówi Zbyszkowi, że potwierdziły się jej przypuszczenia i nie wie co robić. Zbyszek każe jej jechać do domu i nie płakać, wychodzi do swojego pokoju.

Scena 9

Hanka płacze, Mela cicho stara się ją pocieszyć i wesprzeć obiecując, że jej pomoże. Hanka na to, że nikt jej z dzieckiem nie przyjmie. Mela nie rozumie, o co chodzi, Hanka rozpacza.

Scena 10

Mela rozmawia z Juliasiewiczową. Opowiada jej o rozmowie z Hanką, mając nadzieję, że ciotka pomoże jej w przekonaniu matki do ślubu Zbyszka z Hanką. 

Scena 11

Zbyszek ubiera się do wyjścia do kawiarni i każe na siebie nie czekać. Juliasiewiczowa próbuje go bezskutecznie zatrzymać. 

Scena 12

Dulska wraca zdenerwowana z Hesią. Dulska zaprasza Juliasiewiczową na herbatę. Dulska zarzuca Juliasiewiczowej, że ta nie dba o swoją reputację, na co rozzłoszczona Juliasiewiczowa mówi Dulskiej, że ta będzie babką, bo Zbyszek zrobił dziecko Hance. Dulska się wścieka i woła Hankę. 

Scena 13

Dulska pyta Hankę, czy jest w ciąży, ta potwierdza. Dulska chce, by służąca od przyszłego miesiąca się wyniosła, Hanka proponuje, że może odejść od razu. 

Scena 14

Hanka mówi Julasiewiczowej, że Dulska ją wypędza. Wraca Zbyszek, dowiaduje się, że ciąża wyszła na jaw.

Scena 15

Juliasiewiczowa mówi Zbyszkowi, że Dulska wiedziała wcześniej o jego romansie, a teraz wyrzuca Hankę. Zbyszek postanawia, że wobec tego on się z Hanką ożeni. Dulska wściekła.

AKT 3

Scena 1

Poranek. Mela budzi Hankę, podaje jej jedzenie i pociesza. Do pokoju wpada Hesia i wyśmiewa się z Hanki.

Scena 2

Dulska odsyła Hankę do pokoju z bielizną i nakazuje tam siedzieć. Posyła po Juliasiewiczową i po matkę chrzestną Hanki. 

Scena 3

Wstaje Zbyszko i pyta gdzie Hanka. Zabrania wykorzystywać ją do pracy.

Scena 4

Dulska prosi o pomoc Juliasiewiczową, aby pomogła wywinąć się jej rodzinie ze skandalu. Ta radzi jej dobrze przyjąć matkę chrzestną - Tadrachową.

Scena 5

Przychodzi Tadrachowa. Juliasiewiczowa wypytuje ją o to, czy Hanka dobrze się zawsze prowadziła. 

Scena 6

Wpada Zbyszko i informuje Tadrachową, że żeni się z Hanką, po czym wychodzi z pokoju. Chrzestna nie może uwierzyć, sugeruje, że jeśli Dulska nie zgadza się na ślub, to pieniądze mogą pomóc Hance zniknąć z ich życia. 

Scena 7

Dulska prosi Juliasiewiczową, aby porozmawiała jeszcze ze Zbyszkiem, by zrezygnował ze ślubu.

Scena 8

Juliasiewiczowa mówi Zbyszkowi, że nie poradzi sobie finansowo bez pomocy rodziców. W końcu Zbyszek ulega i zgadza się zrezygnować ze ślubu, choć widział w nim jedyną ucieczkę od kołtuństwa.

Scena 9

Zbyszek wzburzony mówi matce, że cofa decyzję o ślubie.

Scena 10

Juliasiewiczowa mówi Tadrachowej, że ślubu nie będzie, ale że Dulska chce Hance wynagrodzić sytuację pieniędzmi.

Scena 11

Matka chrzestna rozmawia z Hanką i przekonuje ją, by Hanka wzięła pieniądze od Dulskich.

Scena 12

Hanka żąda 1000 koron za swoje odejście, grozi sądem i alimentami. Dulska się wreszcie zgadza.

Scena 13

Mela dalej naiwnie ma nadzieje na szczęśliwy finał.

Scena 14

Hanka odchodzi z Tadrachową. Mela zrozpaczona ją żegna, jakby nie wierząc w to, co się dzieje. Juliasiewiczowa pyta czy teraz Dulska jej wynajmie mieszkanie, ale ta nie zamierza zmienić zdania. Twierdzi, że tylko ona wie, jak żyje się po bożemu. Życie w domu Dulskich wraca do normy.

Potrzebujesz pomocy?

Młoda Polska (Język polski)

Teksty dostarczone przez Grupę Interia. © Copyright by Grupa Interia.pl Sp. z o.o. sp. k.

Opracowania lektur zostały przygotowane przez nauczycieli i specjalistów.

Materiały są opracowane z najwyższą starannością pod kątem przygotowania uczniów do egzaminów.

Zgodnie z regulaminem serwisu www.bryk.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.

Polityka Cookies. Prywatność. Copyright: INTERIA.PL 1999-2023 Wszystkie prawa zastrzeżone.