Buszujący w zbożu

Jerome David Salinger

Charakterystyka bohaterów

a) pierwszoplanowy

Holden Caulfield - to zarazem narrator i główny bohater powieści Buszujący w zbożu.

Ma siedemnaście lat. Został kolejno wyrzucony z czterech szkół średnich (był między innymi w Ekton Hills, w szkole w Whooton, w „Pencey”).

Jest szczupły, wysoki na swój wiek, ma włosy przystrzyżone na jeża. Nie przywiązuje specjalnej wagi do swojego wyglądu, ale fakt, że pochodzi z dobrze sytuowanej rodziny - ojciec jest prawnikiem, sprawia, że nosi eleganckie ubrania, a jego walizy i przedmioty codziennego użytku kupione zostały w drogich, markowych sklepach (np. opowieść o skórzanych walizach przy okazji spotkania z zakonnicami). Nie brak mu inteligencji, ale raczej chęci do pracy. Jedynym przedmiotem, do którego się przykłada, jest język angielski, pisze świetne wypracowania. Uwagi i refleksje, które zamieszcza w swej opowieści, dowodzą spostrzegawczości, umiejętności krytycznego spojrzenia na świat i ironicznego podejścia do życia. Ma zadatki na doskonałego pisarza. W trakcie wędrówki po Nowym Jorku i snutych okazjonalnie wspomnień ujawnia wiele cech swojego charakteru. Ma dobre serce, nie potrafi zapomnieć drobnej krzywdy wyrządzonej zmarłemu bratu Alikowi, akceptuje odrzucanego przez większość kolegów z „Pencey” pryszczatego Ackleya. Wzrusza go poświęcenie zakonnic. Jest chłopcem bardzo wrażliwym. Nie może znieść myśli o prostackim zachowaniu Stradlatera wobec Jane i pomimo przewagi fizycznej porywa się na niego z pięściami. Do łez rozczula go gest Phoebe, ofiarowującej mu wszystkie swoje oszczędności. Natychmiast poprawia mu nastrój widok malca, maszerującego brzegiem jezdni i podśpiewującego piosenkę. Bardzo kocha swą małą siostrzyczkę, podobnie jak zmarłego brata Alika. Po jego śmierci długo nie mógł przyjść do siebie, a właściwie ciągle nie potrafi pogodzić się z okrucieństwem losu. Chłopiec jest ciągle obecny w jego myślach. Ceni też i szanuje starszego z braci, choć ma mu za złe, że sprzeniewierzył się swemu pisarskiemu powołaniu.

Jak każdego młodego człowieka w jego wieku, fascynują go dziewczęta. Nie potrafi się oprzeć urodzie atrakcyjnej, choć niezbyt inteligentnej Sally. W jego życiu pojawia się też pierwsze głębokie uczucie do Jane, którą poznał w czasie wakacji. Wspomnienie rozmów, jakie prowadzili, wspólnie rozegranych partii tenisa, gry w warcaby czy leniuchowania na basenie ciągle powraca w jego opowieściach. Każde spotkanie było dla niego okazją, by lepiej poznać i polubić Jane za jej wrażliwość, dowcip, rozsądek.

Holden, pomimo swych siedemnastu lat, ma w sobie dużo z dziecka - nazbyt wybujałą wyobraźnię, impulsywność, a także łatwo poddaje się nastrojom.

b) drugoplanowi

D. B. - tymi inicjałami określany jest w tekście starszy brat Holdena, świetnie zapowiadający się pisarz, który dla kariery i pieniędzy przeniósł się do Hollywood, by zostać autorem scenariuszy filmowych. Choć główny bohater wypowiada się momentami krytycznie na jego temat, wyraźnie da się odczuć jego silny wpływ na życie i poglądy Holdena, który często mówi o wspólnych wyprawach, dyskusjach na temat książek.

Alik - młodszy o dwa lata brat Holdena, który zmarł w wieku jedenastu lat na białaczkę (w 1946 roku). Pozostał w jego pamięci jako sympatyczny, rudowłosy smyk, który nigdy się nie złościł, ani nie obrażał. Cieszył się sympatią wszystkich: rodzeństwa, kolegów, nauczycieli. Nieustannie chwalono jego inteligencję i pilność w nauce. Ilekroć Holden czuje się nieszczęśliwy lub zagubiony przywołuje w myślach swego zmarłego brata, czerpiąc siłę ze wspomnień o nim.

Phoebe - najmłodsza z rodzeństwa, ma dziesięć lat, podobnie jak u Alika, jej włosy są rude. Zwinna, szczupła, wprost naładowana energią wyraźnie wyróżnia się wśród innych dzieci. Reaguje spontanicznie, z entuzjazmem i radością wita Holdena. Bez wahania okazuje też zniecierpliwienie i złość. Jest bardzo spostrzegawcza i dojrzała, jak na swój wiek.

Z opowieści Holdena wynika, że całe rodzeństwo łączą bardzo silne więzy. Obdarzając się wzajemnie miłością, są wobec siebie lojalni i szczerzy. Główny bohater kocha też swoich rodziców, martwi się reakcją matki na jego kolejne usunięcie ze szkoły, świadom, że od śmierci Alika stała się ona bardziej nerwowa i niespokojna o swe dzieci. Nie ma też wątpliwości, że ojciec troszczy się o niego, a kolejne potknięcie Holdena przysparzają mu zmartwień i kłopotów.

c) epizodyczni

• Spencer - nauczyciel historii w „Pencey”

• Stradlater, Ackley - koledzy szkolni

• matka Ernesta Morrowa

• Maurice - windziarz w hotelu „Edmont”

• trzy kobiety z Seattle

• zakonnice spotkane na dworcu

• taksówkarze

• nauczyciel języka angielskiego Antolini i jego żona

• Lillian Simons - dawna dziewczyna D. B.

• dziewczynka w parku

• dwaj chłopcy w muzeum

• inni

• ponadto narrator - bohater, Holden wspomina przy różnych okazjach o wielu chłopcach, których poznał, uczęszczając do kolejnych szkół.

Potrzebujesz pomocy?

Współczesność (Język polski)

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A. Sabak, D. Stopka, A. Szóstak, D. Pietrzyk, A. Popławska
redaktorzy: Agnieszka Nawrot, Anna Grzesik
korektorzy: Ludmiła Piątkowska, Paweł Habat

Zgodnie z regulaminem serwisu www.bryk.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.

Polityka Cookies. Prywatność. Copyright: INTERIA.PL 1999-2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.