Buszujący w zbożu

Jerome David Salinger

Geneza utworu i gatunek

Powieść Buszujący w zbożu ma charakter pamiętnika, spisywanego przez Holdena w jakiś czas po przedstawionych przez niego wydarzeniach, a utrzymanego w konwencji romansu łotrzykowskiego.

Powieść pikarejska (inaczej romans łotrzykowski) - gatunek, który ukształtował się w XVI-wiecznej literaturze hiszpańskiej. Jego cechy to: autobiograficzna narracja, awanturniczy charakter fabuły, obfitość obserwacji społeczno-obyczajowych oraz elementy krytyki społecznej i satyry. Bohaterem tego typu narracyjnych opowieści był zwykle włóczęga, przebiegły oszust, zabijaka lub żebrak, czyli postacie tkwiące na marginesie życia społecznego.

Głównym motywem kształtującym fabułę utworu jest podróż-włóczęga-wędrówka.

Buszujący w zbożu jest zatem powieścią o kolejach własnego losu bohatera, w której ciąg zdarzeń ubarwiony zostaje krytycznymi obserwacjami społeczno-obyczajowymi, utrzymanymi w konwencji satyry na mieszczańskie społeczeństwo Ameryki lat czterdziestych. Awanturnicza fabuła realizuje się poprzez łańcuch przygód bohatera (wędrówka po nocnych lokalach, starcie z Mauricem itd.). Główny bohater nie jest jednak łotrzykiem, złodziejem czy spryciarzem, lecz amerykańskim nastolatkiem z dobrego domu.

Potrzebujesz pomocy?

Współczesność (Język polski)

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A. Sabak, D. Stopka, A. Szóstak, D. Pietrzyk, A. Popławska
redaktorzy: Agnieszka Nawrot, Anna Grzesik
korektorzy: Ludmiła Piątkowska, Paweł Habat

Zgodnie z regulaminem serwisu www.bryk.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.

Polityka Cookies. Prywatność. Copyright: INTERIA.PL 1999-2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.