Przejdź na stronę główną Interia.pl

Biały kieł

Jack London

Streszczenie krótkie

Biały Kieł jest dzieckiem Kiche, pół psa, pół wilczycy, i wilka Jednookiego. Przychodzi na świat w lesie, dokąd uciekła jego matka, gdy jej ludzki właściciel nie miał czym jej karmić, i tam przyłączyła się do stada wilków. Matka opiekuje się Białym Kłem troskliwie, uczy go polowania, pokazuje, co jest niebezpieczne, a czego nie trzeba się bać. Pewnego dnia Biały Kieł spotyka w lesie ludzi. Okazuje się, że jednym z nich jest Szary Bóbr, pan Kiche, i tym sposobem szczeniak wraz z matką trafiają do ludzkiej wioski.

Biały Kieł uczy się, że należy do człowieka i musi mu być posłuszny. Szary Bóbr jest dla niego sprawiedliwym panem, choć nie okazuje mu ciepłych uczuć, więc Biały Kieł darzy go szacunkiem i przywiązuje się do niego, ale go nie kocha. Nienawidzi za to innych psów, ponieważ one wyczuwają w nim wilka i nie akceptują go; boi się też ludzi, ponieważ często go biją. Wyrasta na potężne, agresywne, nieprzystępne zwierzę, budzi lęk i respekt zarówno w ludziach, jak i psach. Jest doskonałym myśliwym, a w walce żaden pies nie ma z nim szans.

Biały Kieł przyciąga uwagę „Pięknego Smitha”, człowieka specjalizującego się w walkach psów. Kupuje on wilka od Szarego Bobra i zaczyna tresować go na maszynę do zabijania. Jest nieludzko okrutny, katuje i głodzi Białego Kła, trzyma go w ciasnej klatce i wypuszcza tylko do walki. Wilk uczy się u niego nienawiści do ludzi i tego, że z ich strony można się spodziewać tylko najgorszego. Pewnego dnia zostaje wystawiony do walki z buldogiem Cherokee, który omal go nie zabija. Dogorywającego Białego Kła odkupuje Weedon Scott.

Dla wilka zaczynają się nowe czasy. Weedon powoli zdobywa jego zaufanie, w sercu Białego Kła budzi się wierna miłość. Wraz z nowym panem wyjeżdża do Kalifornii. Tam, w posiadłości Weedona, poznaje Collie – piękną suczkę, która początkowo go nie cierpi, a potem wybiera go na ojca swoich szczeniąt. Także rodzina Weedona docenia Białego Kła, który daje dowody swojego przywiązania, ratując od śmierci swego pana, a potem jego ojca. Biały Kieł odnajduje szczęście i swoje miejsce na ziemi.

Potrzebujesz pomocy?

Młoda Polska (Język polski)

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A. Sabak, D. Stopka, A. Szóstak, D. Pietrzyk, A. Popławska
redaktorzy: Agnieszka Nawrot, Anna Grzesik
korektorzy: Ludmiła Piątkowska, Paweł Habat

Zgodnie z regulaminem serwisu www.bryk.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.

Polityka Cookies. Prywatność. Copyright: INTERIA.PL 1999-2020 Wszystkie prawa zastrzeżone.