Biały kieł

Jack London

drukuj

14

Dodaj do listy

Streszczenie krótkie

Biały Kieł jest dzieckiem Kiche, pół psa, pół wilczycy, i wilka Jednookiego. Przychodzi na świat w lesie, dokąd uciekła jego matka, gdy jej ludzki właściciel nie miał czym jej karmić, i tam przyłączyła się do stada wilków. Matka Matka J. Kochanowski Treny, bohaterka liryczna cyklu; matka Jana Kochanowskiego. Pojawia się w Trenie XIX z Urszulką na ręku. Przybywa w chwili, kiedy jej syn odrzucił już wszystkie wartości, nawet ... Czytaj dalej Słownik bohaterów literackich - liceum opiekuje się Białym Kłem troskliwie, uczy go polowania, pokazuje, co jest niebezpieczne, a czego nie trzeba się bać. Pewnego dnia Biały Kieł spotyka w lesie ludzi. Okazuje się, że jednym z nich jest Szary Bóbr, pan Kiche, i tym sposobem szczeniak wraz z matką trafiają do ludzkiej wioski.

Biały Kieł uczy się, że należy do człowieka i musi mu być posłuszny. Szary Bóbr jest dla niego sprawiedliwym panem, choć nie okazuje mu ciepłych uczuć, więc Biały Kieł darzy go szacunkiem i przywiązuje się do niego, ale go nie kocha. Nienawidzi za to innych psów, ponieważ one wyczuwają w nim wilka i nie akceptują go; boi się też ludzi, ponieważ często go biją. Wyrasta na potężne, agresywne, nieprzystępne zwierzę, budzi lęk i respekt zarówno w ludziach, jak i psach. Jest doskonałym myśliwym, a w walce żaden pies Pies Pies symbolizuje wierność, ochronę, odwagę, przyjaźń, czujność, usłużność, wartę, straż, ciemność, podziemia, śmierć, księżyc, świat, wiatr, płodność, inteligencja, cynizm, ... Czytaj dalej Słownik symboli literackich nie ma z nim szans.

Biały Kieł przyciąga uwagę „Pięknego Smitha”, człowieka specjalizującego się w walkach psów. Kupuje on wilka od Szarego Bobra i zaczyna tresować go na maszynę do zabijania. Jest nieludzko okrutny, katuje i głodzi Białego Kła, trzyma go w ciasnej klatce i wypuszcza tylko do walki. Wilk Wilk Wilk symbolizuje winę, ciemność, noc, szatana, demony, zniszczenie, dzikość, drapieżność, wojnę, agresję, nieustępliwość, chytrość, przebiegłość, zawiść, chciwość, ... Czytaj dalej Słownik symboli literackich uczy się u niego nienawiści do ludzi i tego, że z ich strony można się spodziewać tylko najgorszego. Pewnego dnia zostaje wystawiony do walki z buldogiem Cherokee, który omal go nie zabija. Dogorywającego Białego Kła odkupuje Weedon Scott.

Dla wilka zaczynają się nowe czasy. Weedon powoli zdobywa jego zaufanie, w sercu Białego Kła budzi się wierna miłość. Wraz z nowym panem wyjeżdża do Kalifornii. Tam, w posiadłości Weedona, poznaje Collie – piękną suczkę, która początkowo go nie cierpi, a potem wybiera go na ojca swoich szczeniąt. Także rodzina Rodzina jednostka systematyczna - jedna z kategorii w systemie klasyfikacji organizmów, wyższa od rodzaju, a niższa od rzędu, np. rodzina: liliowate, rodzina: trawy, rodzina: jaskrowate, ... Czytaj dalej Słownik biologiczny Weedona docenia Białego Kła, który daje dowody swojego przywiązania, ratując od śmierci swego pana, a potem jego ojca. Biały Kieł odnajduje szczęście i swoje miejsce na ziemi.

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A. Sabak, D. Stopka, A. Szóstak, D. Pietrzyk, A. Popławska
redaktorzy: Agnieszka Nawrot, Anna Grzesik
korektorzy: Ludmiła Piątkowska, Paweł Habat

Zgodnie z regulaminem serwisu www.bryk.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.

Polityka Cookies. Copyright: INTERIA.PL 1999-2018 Wszystkie prawa zastrzeżone.