Ryby to zmiennocieplne kręgowce wodne. Są najliczniejszą gromadą kręgowców. Stanowią ponad połowę wszystkich współcześnie występujących gatunków zwierząt kręgowych.
Ryby charakterystyka
Ryby żyjąc w wodzie wykazują wiele morfologicznych i anatomicznych przystosowań do tego środowiska, np. opływowy kształt ciała, głowa nieruchomo połączona z tułowiem, oczy bez powiek, skóra pokryta łuskami i śluzem. Posiadają płetwy parzyste (odpowiedniki kończyn kręgowców lądowych) i płetwy nieparzyste, w tym płetwę ogonową. Po bokach ciała występuje narząd linii nabocznej. Wiele gatunków posiada narząd hydrostatyczny w postaci pęcherza pławnego. Ryby oddychają skrzelami. Serce składa się z przedsionka i komory i ma charakter żylny, bo przepływa przez nie krew odtlenowana. Występuje jeden obieg krwi. Szkielet ryb jest chrzęstny lub kostny.
Ryby rozmnażanie i rozwój
Ryby są rozdzielnopłciowe, jajorodne lub żyworodne (np. rekiny). Są bezowodniowcami. Zapłodnienie (z wyjątkiem żyworodnych) jest zewnętrzne. Jaja ryb (ikra) po zapłodnieniu rozwijają się w narybek. Rozwój może być prosty lub złożony - z postacią larwalną (np. węgorze).
Klasyfikacja ryb
Współczesne ryby dzieli się na kilka podgromad: chrzęstnoszkieletowe (spodouste), np. rekin, płaszczka; kostnoszkieletowe, np. śledź, dorsz, karp, okoń; dwudyszne: prapłaziec, prapłetwiec i rogoząb oraz trzonopłetwe - latimeria.