Przejdź na stronę główną Interia.pl

Bracia Lwie Serce

Astrid Lindgren

Problematyka

Walka o wolność

W opowiadaniach Jonatana Nangijala była krajem, w którym wszyscy są sobie życzliwi, każdy jest zdrowy i szczęśliwy. I tak było do czasu pojawienia się tyrana. Tengil, żyjący w górach, postanowił podbić Nangijalę. Zajął Dolinę Dzikich Róż. Kazał ją otoczyć murem, by nikt nie mógł się do niej dostać i z niej wydostać. Z jej mieszkańców chciał zrobić niewolników. Wprowadził bardzo surowe kary za nieprzestrzeganie jego zarządzeń. W Dolinie Dzikich Róż wciąż byli jego żołnierze, o złych okrutnych charakterach. Nie traktowali dobrze mieszkańców doliny.

Jednak mimo siły, jaką rozporządzał, Tengil jak każdy tyran bał się o swoje życie. Dlatego zawsze towarzyszyła mu duża grupa żołnierzy.

Ciemiężeni mieszkańcy Doliny Dzikich Róż podjęli walkę o wolność. Nie było to łatwe, za coś takiego groziła śmierć. Jednak organizowali się, by kiedyś stanąć do walki zbrojnej. Miejsce uwięzionych zajmowali inni. Kiedy schwytano Orwara, walką kierował Mateusz.

Także niektórzy mieszkańcy wolnej jeszcze doliny Wiśni pomagali w tej walce (Sofia, Hubert, Jonatan). Nie mogli pozwolić, by zło się rozprzestrzeniało.

Niestety wśród nich znajdowali się też zdrajcy, np. Jossi, który służył Tengilowi za obietnicę, że kiedyś zostanie wodzem w Dolinie Wiśni.

Mateusz powiedział, że nigdy się nie uda złamać ludzi, którzy walczą o swoją wolność i trzymają się razem”.

Miał rację. Nadszedł dzień powstania i Tengil został pokonany.

Braterska miłość

Karol i Jonatan bardzo się kochali. Starszy brat bardzo dbał o młodszego. Siadał przy jego łóżku i opowiadał. Zapewniał chorego, że dla niego jest najważniejszy. Nie wahał się skoczyć z trzeciego piętra, aby ocalić mu życie.

Sucharek bardzo podziwiał Jonatana i był mu wdzięczny za zainteresowanie. Jego oddanie starszemu bratu było ogromne.

Nie chciał się z nim nigdy rozstawać. Ani na Ziemi, ani potem w Nangijali. Ruszył mu na pomoc, mimo że zdawał sobie sprawę z własnej bezradności. Starał się zawsze przy nim być. Kiedy Jonatan został sparaliżowany ogniem Katli, Sucharek zdecydował się na wspólny skok w przepaść, mimo że tak bardzo się bał.

Wzajemna miłość braci była silniejsza od śmierci.

Wartość honoru i godności

Jonatan żył sobie spokojnie w Dolinie Wiśni. Kiedy jednak w sąsiedniej dolinie pojawił się wróg, podjął z nim trudną walkę. Wymagało to wiele trudu i poświęcenia. Niejeden raz narażał życie, zresztą po ostatniej walce, kiedy odprowadzał Katlę, został porażony jej płomieniem.

Z narażeniem życia uratował ze spienionego nurtu tonącego Pärka i jego klacz. Uważał, że takie postępowanie jest jego obowiązkiem.

Także Karol starał się naśladować brata. Widząc, że opóźnia ucieczkę, postanowił zostać sam i ukryć się, by Orwar i Jonatan mogli uciec.

Chłopcy postępowali tak, bo jak powiedział Jonatan „Czasem trzeba robić rzeczy niebezpieczne, bo inaczej nie jest się człowiekiem, tylko śmieciem”.

Problem życia i śmierci

Bohaterowie powieści wiele razy umierają. Jonatan ginie, ratując brata z pożaru, Sucharek umiera na skutek choroby dwa miesiące później. Jonatan zostaje sparaliżowany przez jadowity ogień Katli i obaj chłopcy skaczą w przepaść. Mateusz ginie w walce.

Jednak ich śmierć niczego nie kończy. Jest tylko przejściem do innego, lepszego, baśniowego świata. Są tam zdrowi i szczęśliwi. Z Ziemi trafiają do Nangijali, a stąd do Nangilimy.

Ci, którzy reprezentowali zło, znaleźli się w miejscu zwanym Lokrume.

Potrzebujesz pomocy?

Współczesność (Język polski)

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A. Sabak, D. Stopka, A. Szóstak, D. Pietrzyk, A. Popławska
redaktorzy: Agnieszka Nawrot, Anna Grzesik
korektorzy: Ludmiła Piątkowska, Paweł Habat

Zgodnie z regulaminem serwisu www.bryk.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.

Polityka Cookies. Prywatność. Copyright: INTERIA.PL 1999-2020 Wszystkie prawa zastrzeżone.