Niewiarygodne przygody Marka Piegusa

Edmund Niziurski

Streszczenie szczegółowe

Marek Piegus to trzynastoletni chłopiec, którego prześladuje straszny pech. Ciągle wpada w kłopoty i przydarzają mu się zupełnie nieprawdopodobne przygody. Dwie z nich opowiada narratorowi książki.

Pierwsza z nich to opowieść o odrabianiu lekcji. Marek nie jest w stanie ich odrobić, ponieważ bez przerwy ktoś mu przeszkadza. Przychodzą między innymi koledzy, którzy rozbijają w pokoju probówkę z pchłami. Potem pojawia się grupa szkolnych bokserów i jeden z nich przez przypadek niszczy saksofon pana Surmy. Dwóch innych chłopców przychodzi przetestować w domu Marka domowej roboty bombę i tylko dzięki pomyłce jednego z nich nie dochodzi do tragedii (bombę zabrał jego ojciec, a chłopcy wzięli ze sobą manierkę z mlekiem). Wreszcie zjawia się znajomy taty Marka z wędką, którą po kolei rozbija całe wyposażenie pokoju, a na koniec chce wymienić stłuczoną żarówkę i pada ogłuszony żyrandolem. Zabiera go pogotowie, które wcześniej wezwał w ramach dowcipu przyjaciel pana Surmy, zdenerwowany, że nie może pożyczyć saksofonu. Na dźwięk kolejnego dzwonka Marek ucieka przez okno i spędza noc w Lasku Bielańskim. Jego tata ogłasza sto złotych nagrody dla osoby, która wskaże, gdzie jest chłopiec. Wtedy Marek umawia się z przyjacielem, że ten weźmie obiecaną nagrodę i kupią za nią obiady dla dziewczynek w szkole. Chcą im w ten sposób dokuczyć, bo obiady są niesmaczne.

Druga przygoda Marka przydarza mu się w szkole. Marek jest dyżurnym i ma udekorować salę z okazji imienin nauczycielki, pani Okulusowej. Jednak ciągle przeszkadzają mu „przerośnięci”, czyli uczniowie powtarzający klasę. Dekorowanie kończy się rozbiciem doniczek z pelargoniami. Na lekcji matematyki Marek wpada w coraz gorsze kłopoty, do tego ucieka mu szczeniak, który miał być prezentem dla pani Okulusowej. Nauczyciele są bardzo zawiedzeni zachowaniem Marka.

Najdziwniejsza jest trzecia przygoda Marka. Chłopiec idzie na wagary i przez przypadek zamienia tornistry z obcym chłopcem. Wtedy zaczyna go śledzić tajemniczy mężczyzna w okularach, następuje włamanie do jego domu, a potem Marek znika. Szukaniem go zajmuje się początkowo znany detektyw, Hippollit Kwass. Pierwsza teoria dotyczy udziału w porwaniu złodzieja Wieńczysława Nieszczególnego. Detektyw, pan Cedur i kuzyn Alek śledzą go, ale detektyw znika bez śladu, a pan Cedur i Alek zostają uwięzieni w korytarzu wybiegu dla lwów. W ostatniej chwili ratują ich z niej dwaj harcerze, Teodor i Pirydion. Teodor przyłącza się do poszukiwań Marka. Udaje mu się złamać szyfr zastosowany przez detektywa Kwassa w liście do państwa Piegusów i okazuje się, że zarówno detektywa, jak i Marka porwała szajka warszawskich złodziei pod dowództwem Alberta Flasza, gdyż zamieniony tornister służył do przemycania skradzionych kosztowności. Harcerze odkrywają melinę szajki, mieszczącą się w lochach pod kościołem św. Bazylego. Chłopcy schodzą tam, unieszkodliwiają spotkanych po drodze bandytów (Teofila Bosmanna i Chryzostoma Cherlawego) i odnajdują detektywa oraz Marka. Wtedy zostają zauważeni przez strażnika bandytów i uwięzieni w zamkniętym kratami kawałku korytarza. Teodor spostrzega wyróżniający się fragment ściany i znajduje zamurowane przejście do dawnego otworu kominowego. Wszyscy uciekają nim i wychodzą na powierzchnię w miejskiej łaźni, budząc panikę wśród klientów. Kapitan milicji obiecuje harcerzom medal, ale Teodor twierdzi, że lepsze byłyby usprawiedliwienia do szkoły, bo nie zdążą już odrobić lekcji.

Potrzebujesz pomocy?

Współczesność (Język polski)

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG
autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A. Sabak, D. Stopka, A. Szóstak, D. Pietrzyk, A. Popławska
redaktorzy: Agnieszka Nawrot, Anna Grzesik
korektorzy: Ludmiła Piątkowska, Paweł Habat

Zgodnie z regulaminem serwisu www.bryk.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.

Polityka Cookies. Prywatność. Copyright: INTERIA.PL 1999-2023 Wszystkie prawa zastrzeżone.