Z tego artykułu dowiesz się:

Chyba każdy kojarzy to zjawisko – łuk mieniący się delikatnymi kolorami, przecinający niebo w miejscu, w którym promienie słoneczne oświetlają padające krople deszczu. Tęcza – bo o niej tutaj mowa – czasem przyjmuje zaskakujące formy. I nie chodzi tu jedynie o jej kształt. Tak — nie zawsze jest to zwykły łuk, czasem może być to koło. Tęcza zaskakuje też kolorem, a czasami jego brakiem. W takich przypadkach mamy do czynienia z białą tęczą. 

Jak powstaje biała tęcza? 

Biała tęcza to niezwykłe zjawisko optyczne, do którego zaistnienia konieczne są bardzo określone warunki atmosferyczne. Nie pojawia się ona zbyt często. Abyśmy mogli ją zaobserwować, musi równocześnie zaistnieć kilka elementów. 

Biała tęcza powstaje na bazie mgły. To stąd jej wyjątkowy kolor – albo raczej jego brak. Światło przechodzące przez krople mgły nie załamuje się w nich tak jak w przypadku kropel deszczu, które są znacznie większe. Równocześnie do tego, by biała tęcza mogła pojawić się w danym miejscu, promienie muszą padać na mgłę znajdującą się na wprost słońca pod kątem około 30-40 stopni. Przekłada się to oczywiście na moment, w którym można zaobserwować to niezwykłe zjawisko. Zatem kiedy powstaje biała tęcza? Jej obserwatorzy mogą najczęściej trafić na nią w czasie zmierzchu bądź o poranku. Gdy słońce jest nisko, a w chłodnym powietrzu tworzy się mgła. Tęcza we mgle najczęściej pojawia się jesienią i na wiosnę – obie pory roku w naszym klimacie kojarzą się z warunkami idealnymi wręcz do tego, by zjawisko mogło się ukazać. 

Przeczytaj także: Ciekawe zjawiska optyczne na niebie

Białą tęczę można zaobserwować w wielu miejscach na świecie. Na szczęście koneserzy nietypowych zjawisk atmosferycznych nie muszą daleko podróżować, by na nią trafić. Biała tęcza pojawia się także w Polsce. 

Biała tęcza – ciekawostki 

Choć biała tęcza to zjawisko pojawiające głównie rano i wieczorem, można zobaczyć ją także w ciągu dnia, choć w takim przypadku musi pojawić się jeszcze więcej zależnych. Warunkiem jej zobaczenia o innej porze jest znalezienie miejsca obserwacji, które umiejscowione będzie powyżej ciągle utrzymującej się mgły. Oznacza to wysoki punkt widokowy albo wieżę. Równocześnie tęcza we mgle tworzy się czasem także na sporych wysokościach, w chmurach. W takim przypadku daje się ją zaobserwować z samolotu. 

O kolorze tęczy decyduje wielkość kropli, które działając jak pryzmat, załamują światło słoneczne, rozszczepiając je na poszczególne barwy. W przypadku tradycyjnej formy tego zjawiska jest ich siedem – czerwony, pomarańczowy, żółty, zielony, niebieski, granatowy i fioletowy. Biała tęcza powstaje we mgle, której cząsteczki są znacznie mniejsze od deszczowych kropli i nie załamują tak dobrze światła. Tęcza we mgle nie zawsze ma czysto biały kolor. Może zabarwiać się lekko w odcienie czerwieni na zewnątrz łuku i niebieskie wewnątrz. Wszystko zależy od wielkości cząsteczek wody, na które pada słońce. 

Przeczytaj także: Wybuch na Słońcu i zorza polarna w Polce

Co ciekawe, w przeciwieństwie do zwykłej tęczy, tęcza we mgle jest szersza. Równocześnie wcale nie jest łatwiejsza do wypatrzenia. Czasem mocno zlewa się z mgłą pod nią. Białej mgle może towarzyszyć także gloria. Ta pojawi się wówczas, gdy cień obserwującego zjawisko będzie skierowany w stronę łuku tęczy. Co więcej, tęcza może pojawić się także w nocy, dzięki światłu odbitemu od powierzchni Księżyca. Nie da się jednak określić, czy ma ona wówczas kolor. 

RAPORT UKRAINA — ROSJA

Wojna w Ukrainie — relacje na żywo

„Obudziły mnie strzały". Wywiady, reportaże i historie osobiste z wojny w Ukrainie.

Grupa Polsat Plus i Fundacja Polsat razem dla dzieci z Ukrainy. Dołącz do zbiórki!