W tym artykule przeczytasz o:

Nikola Tesla – życiorys geniusza

Kim był i jak żył Nikola Tesla? Życiorys tego niesamowitego wynalazcy zaskakuje. Urodził się 10 lipca 1856 r. w Smiljanie. Wieś należała wówczas do Cesarstwa Austrii, dziś mieści się w Chorwacji.

Narodowość Tesli od lat jest jednak przedmiotem sporu Serbów i Chorwatów. Dlaczego? Chociaż Smiljan dziś należy do Chorwacji, rodzina Tesli była prawosławna, a to jest charakterystyczne dla Serbów.

Ojciec Nikoli był duchownym i taką samą drogę miał obrać wynalazca. W szkole dostrzeżono jednak jego niesamowity talent, dzięki czemu otrzymał stypendium i zaczął studiować. Już jako dziecko tworzył pierwsze wynalazki i interesował się przede wszystkim elektrycznością.

Przeczytaj również: „Kiedyś to była matura” – tak kiedyś wyglądały matury w Polsce

Początki pracy zawodowej i oszustwo Edisona

Tesla pracował w Budapeszcie, a następnie w Paryżu – dla Continental Edison Company. W tej drugiej firmie za jeden z dużych projektów nie otrzymał godziwej zapłaty. Udał się więc do USA, by osobiście spotkać się z Edisonem. Miał wówczas 28 lat.

W Stanach Zjednoczonych rozpoczął pracę w laboratorium Edisona, który był pod wrażeniem umiejętności swojego późniejszego rywala. Jego ostatnim zleceniem było poprawienie wydajności elektrowni Edisona o 50%, za co miał otrzymać 50 tys. dolarów.

Nikola zaproponował rozwiązanie z wykorzystaniem prądu przemiennego. To nie spodobało się Edisonowi, który… nie wypłacił Tesli należnych pieniędzy! Z tego powodu geniusz musiał imać się różnych prac, żeby tylko utrzymać się w USA. Był m.in. kopaczem rowów.

Własna firma Tesli, wynalazki i problemy finansowe

W 1886 r. Tesla utworzył swoją firmę – Tesla Electric Light Company. Skupiał się przede wszystkim na prądzie przemiennym i tworzył urządzenia zasilane tym typem energii. W pewnym momencie Edison stworzył nawet kampanię wymierzoną przeciwko Nikoli i prądowi zmiennemu, by pokazać, że ta energia jest rzekomo niebezpieczna.

Mimo wszystko Tesla cieszył się ogromną popularnością w USA, a jego firma patentowała coraz to nowsze wynalazki. Ostatecznie geniusz rozstał się z firmą, gdy oczekiwania inwestorów mijały się z jego planami. Nadal jednak tworzył i konstruował kolejne niesamowite urządzenia.

Ostatnie lata życia upłynęły mu na problemach. Tym razem procesował się z Marconim – walczyli o to, który z nich powinien mieć prawo do radia, na co Tesla wydawał ogromne sumy pieniędzy. W 1916 r. Nikola zbankrutował. Tymczasem Marconi za ten wynalazek dostał nawet nagrodę Nobla. Ostatecznie Tesli przyznano rację, jednak już po jego śmierci.

Przeczytaj również: Dom na wyspie obok Wawelu, czyli historia willi Rożnowskich

Samotna śmierć Tesli w pokoju hotelowym

Kiedy i jak zmarł Nikola Tesla? Życiorys wynalazcy kończy się 7 stycznia 1943 r. w Nowym Jorku. Zwłoki znaleziono w apartamencie nr 3327 hotelu New Yorker. Przyczyną śmierci był zator tętnicy wieńcowej.

Siostrzeniec Tesli zeznał, że gdy udał się do jego pokoju, nie było w nim już ważnych zapisków wynalazcy i jego czarnego zeszytu. Następnie wszystkie rzeczy Nikoli zostały też skonfiskowane. To stało się powodem powstania wielu teorii spiskowych na temat nieznanych dotąd wynalazków Tesli. Pogrzeb odbył się 12 stycznia 1943 r. Aktualnie urna z jego prochami znajduje się w muzeum w Belgradzie.

N.Tesladd
Nikola Tesla /fot. Wikipedia (domena publiczna)

 

300 patentów Tesli – jakie są najważniejsze wynalazki geniusza?

Pierwszy wynalazek Tesla stworzył w wieku zaledwie 5 lat. Eksperymentował też z silnikiem napędzanym chrabąszczami. Od dziecka interesował się prądem i elektrycznością – mówi się, że zainspirował go to tego naelektryzowany kot!

Geniusz Tesli wyprzedził epokę. Tworzył m.in. silniki prądu przemiennego i rozpropagował ten rodzaj zasilania. Prąd przemienny dziś stosowany jest np. w gniazdkach. To różnica w poglądach dotyczących prądu przemiennego napędziła jego walkę z Edisonem (który był zwolennikiem prądu stałego, stosowanego np. w bateriach).

Wśród 300 patentów Tesli (bo tyle prawdopodobnie początkowo ich zgłosił) i jego najważniejszych wynalazków znajdziesz:

  • silnik indukcyjny – wykorzystywany do dziś w samochodach, np. Tesla Roadster;
  • prądnicę wykorzystującą prąd naprzemienny;
  • dynamo rowerowe;
  • baterię słoneczną;
  • turbinę wodną – pierwsza elektrownia wodna została stworzona na wodospadzie Niagara;
  • radio;
  • pierwszy pilot radiowy i pierwszy robot mobilny.

To, co świat zawdzięcza Tesli, to więc przede wszystkim rozpropagowanie prądu zmiennego i alternatywnych źródeł energii. Sam wynalazca całe życie poświęcił przede wszystkim koncepcji tzw. wolnej energii.

Przeczytaj również: Zdarzyło się w maju. Jakie ważne wydarzenia miały kiedyś miejsce w tym miesiącu?

Czym jest wolna energia Tesli?

Koncepcja wolnej energii Tesli polega na wytwarzaniu bardzo taniej lub nawet darmowej energii przy pomocy sił, które nie są do końca poznane. Nikola pracował nad tym, by do wytwarzania prądu wykorzystać np. promienie kosmiczne.

Tesla opatentował nawet wynalazek nazwany aparatem do wykorzystywania energii promienistej. Nie został on jednak szerzej zastosowany i do dziś nie wiadomo, czy w jakikolwiek sposób działał.

Kontrowersje wokół Tesli – czy stworzył tajemniczą broń?

W swoich listach Tesla pisał, że stworzył broń mogącą w kilka sekund zniszczyć np. samolot. Rzekomo to właśnie projekt broni death beam – promień śmierci – chciano wykraść w trakcie plądrowania pokoju geniusza po jego odejściu. Według Tesli broń taka miałaby być gwarancją pokoju na świecie. Każdy kraj byłby w jej posiadaniu.

Do dziś nie wiadomo, czy projekt broni istniał i czy ktokolwiek przejął notatki. Powstało jednak wiele plotek i teorii spiskowych na ten temat. FBI oficjalnie przyznaje, że nigdy nie przeszukiwało zapisków Tesli. Z drugiej strony twierdzi, że informacje Nikoli o promieniu śmierci zawsze miały charakter teoretyczny i w jego notatkach nie ma rzeczywistych projektów.

Nikola Tesla to bez wątpienia jeden z największych geniuszy współczesnego świata. Trudno wyobrazić sobie życie bez jego wkładu w prace nad elektrycznością!

 

RAPORT MATURA 2022

Aktualności, arkusze i rozwiązania – Matura 2022

Matura 2022 z Brykiem

Podróż w czasie. Tak kiedyś wyglądały matury w Polsce