Spis treści:

Caño Cristales – informacje w pigułce

Zastanawiasz się, z czego wynika unikalność Caño Cristales? Sprawdź najważniejsze informacje na temat tego wyjątkowego miejsca.

  • Caño Cristales to kolumbijska rzeka położona w Serrania de la Macarena w prowincji Meta. Jest dopływem rzeki Guayabero. Została odkryta w 1969 roku przez grupę hodowców bydła. 
  • Koryto rzeki od końca lipca do listopada jest zabarwione na żółto, zielono, niebiesko, czarno, a przede wszystkim na czerwono. Jest to wywołane przez organizmy Macarenia clavigera (z rodziny Podostemaceae).
  • W Caño Cristales rośnie wiele gatunków roślin wodnych. Woda w rzece jest wyjątkowo czysta ze względu na niewielką ilość rozpuszczonych w niej składników odżywczych i drobnych cząsteczek. 
  • Szczególnie warte uwagi jest wyjątkowe jaskrawoczerwono-różowe zabarwienie koryta rzeki po okresie deszczowym od czerwca do listopada.
  • Rzekę można zobaczyć, jednak nie jest to takie łatwe. Aby do niej dotrzeć, trzeba pokonać sporo trudności. W jej okolicach nie ma hoteli ani infrastruktury turystycznej. Jest to więc wyprawa dla prawdziwych śmiałków.

Darmowe rozwiązania zadań z podręczników szkolnych. Bez rejestracji, bez reklam! Sprawdź Skul.pl! >>

Projekt bez nazwy
Caño Cristales jest wyjątkowo czystą rzeką /123RF/PICSEL


Caño Cristales – skąd pochodzą jej piękne kolory?

Miłośnicy unikalnych zjawisk naturalnych z całego świata już od dawna są zainteresowani Caño Cristales. Skąd pochodzą jej piękne kolory?

Rzeka zawdzięcza je między innymi glonom bytującym w jej wodach. Feerię barw wywołuje duża ilość endemicznych (czyli niewystępujących nigdzie indziej) gatunków glonów Macarenia clavígera. Są one spotykane tylko w niektórych lokalnych rzekach, takich jak Caño Siete Machos.  

Czerwone organizmy wodne mocno przylegają do skał w miejscach, gdzie rzeka ma szybszy nurt. Można zobaczyć je tylko w określonym czasie roku. Gdy jest sucho, stan wody w rzece jest niski, więc glony zamierają. Natomiast podczas pory deszczowej jej poziom się podnosi, przez co mają one utrudniony dostęp do słońca, a zatem nie rozwijają się. Właśnie dlatego najlepszy wygląd rzeki pięciu kolorów w Kolumbii można obserwować u schyłku lata i na początku jesieni, gdy poziom wody i dostęp do słońca jest optymalny do rozwoju glonów o pięknym ubarwieniu.

Wśród możliwych do zobaczenia kolorów najbardziej wyróżnia się czerwony, ale można zaobserwować też odcienie żółci, zieleni, fioletu i błękitu. Ze względu na te niezwykłe walory estetyczne Caño Cristales jest uważana za najpiękniejszą rzekę na świecie.

1200px-Caño_Cristales_(36832803395)
Kolor rzeki wynika ze znajdujących się w wodzie glonów /fot. autor: Pedro Szekely, licencja: CC BY-SA 2.0


Jak powstała rzeka pięciu kolorów w Kolumbii?

Do utworzenia się rzeki pięciu kolorów w Kolumbii niezbędne były kwarcytowe skały płaskowyżu Serrania de la Macarena, które zostały ukształtowane już około 1,2 miliarda lat temu. Są one zachodnim przedłużeniem Tarczy Gujany w Wenezueli.

Caño Cristales to szybko płynąca rzeka z wieloma progami tworzącymi wodospady. W wielu częściach koryta można znaleźć niewielkie okrągłe wgłębienia, zwane kotłami, które zostały utworzone przez kamyki lub kawałki twardych skał. Gdy jeden z fragmentów podłoża wpadnie do takiej wnęki, jest obracany przez prąd wody i zaczyna rzeźbić w ścianie jamy, zwiększając wymiary dołu.  

Z tego wynika bardzo zróżnicowane dno rzeki pięciu kolorów w Kolumbii, które sprzyja rozwojowi kolorowych glonów. Są one gatunkiem, który preferuje wyłącznie określone warunki życia. Nie można spotkać ich nigdzie indziej, poza kilkoma rzekami znajdującymi się w pobliżu Caño Cristales.

Przeczytaj również: Najstarsze drzewo świata ma ponad 5 tysięcy lat. Jakie tajemnice kryje?

Projekt bez nazwy
 Rzeka pięciu kolorów w Kolumbii /fot. autor: Mario Carvajal, licencja: CC BY 3.0

 

Czy Caño Cristales jest dostępna dla turystów?

Rzeka Caño Cristales to fenomen na skalę światową. Przepływa przez teren Parku Narodowego Serranía de La Macarena i jeszcze do niedawna była kompletnie niedostępna dla turystów. Przez wiele lat na tych terenach działały partyzanckie bojówki, które blokowały dostęp do przyrodniczych atrakcji znajdujących się na tym obszarze.  

Zastanawiasz się, czy Caño Cristales jest dostępna dla turystów obecnie? Owszem, ale zobaczyć ją nie jest łatwo. W okolicy nie ma żadnego hotelu ani nie prowadzą tam drogi, więc nie da się dotrzeć w to miejsce samochodem. Najpierw trzeba lecieć samolotem do pobliskiego La Macarena. Dalej można podróżować konno, pontonem lub pieszo.

Caño Cristales to unikalna, ale dość nieoczywista atrakcja. Przez większość czasu niczym szczególnym się nie wyróżnia – wygląda jak zwyczajna rzeka. Jednak przez kilka miesięcy w roku staje się miejscem absolutnie wyjątkowym. Zdarza się, że przybiera piękne kolory już w lipcu lub sierpniu i utrzymują się one do grudnia. W tym czasie jest niesamowitą gratką dla wszystkich osób fascynujących się przyrodą.  

Warto wiedzieć, że rzeka 5 kolorów w Kolumbii podlega ochronie. Aby nie zaburzyć warunków naturalnych, nie można w jej pobliżu używać sprayów przeciwko owadom i stosować kosmetyków z filtrami UV.

Skul_002_1080x1080 — kopia (800×800 px)

 

Rozwiąż nasze quizy:

QUIZ językowy. Wiesz, jak to napisać?

QUIZ maturalny. Czy zdałbyś dziś maturę z polskiego? To nie jest proste

Majowy QUIZ z wiedzy ogólnej. 10/15 to duży sukces. Zdobędziesz?