Spis treści:
- Międzynarodowa Olimpiada Matematyczna
- Międzynarodowa Olimpiada Fizyczna
- Międzynarodowa Olimpiada Biologiczna
- Międzynarodowa Olimpiada Chemiczna
- Sukcesy polskich uczniów
- Międzynarodowe olimpiady przedmiotowe
Międzynarodowa Olimpiada Matematyczna
Polscy uczniowie wrócili z medalami z 64. Międzynarodowej Olimpiady Matematycznej, która odbyła się w Chibie (Japonia) w dniach 3–13 lipca 2023 roku. Młodzi matematycy zdobyli:
- srebrny medal – Mateusz Gabzdyl,
- brązowe medale – Konstanty Smolira, Michał Piotr Lipiec, Krzysztof Salata, Piotr Maksymilian Miernik,
- wyróżnienie honorowe – Robert Soboński.
O wygraną rywalizowało aż 618 uczestników z 112 krajów świata. Opiekę nad polską reprezentacją sprawowali Tomasz Cieśla i Łukasz Bożyk.
Mateusz Gabzdyl mierzył się z podobnym wzywaniem już rok wcześniej. W 2022 r. również zdobył srebrny medal w międzynarodowej olimpiadzie matematycznej.
Przeczytaj również: Ranking Szkół Wyższych „Perspektywy” 2023. Które uczelnie w Polsce są najlepsze?
Międzynarodowa Olimpiada Fizyczna
Polska reprezentacja wystartowała w 53. Międzynarodowej Olimpiadzie Fizycznej. Konkurencja była ogromna, bo wydarzenie gromadzi za każdym razem ok. 400 uczniów, dlatego wyniki młodych Polaków cieszą tym bardziej.
Tegoroczna olimpiada odbyła się w Tokio w dniach 10–17 lipca. Młodzi fizycy przywieźli do kraju aż pięć medali:
- złoty – Filip Baciak,
- srebrne – Michał Lipiec, Andrzej Maroń i Stanisław Karpiejczyk,
- brązowy – Mateusz Kamiński.
W tej olimpiadzie biorą udział najlepsi uczniowie ze szkół ponadpodstawowych z 90 państw świata. Aby udowodnić swoje umiejętności i wiedzę, zdają egzaminy teoretyczne (rozwiązują zadania) i praktyczne (wykonują pomiary i obliczenia).
Przeczytaj również: Polak stworzył nową wersję ChataGPT. Jest 570 razy silniejsza od poprzedniej
Międzynarodowa Olimpiada Biologiczna
Uczniowie ze szkół ponadpodstawowych z Polski zdobyli aż cztery medale w 34. Międzynarodowej Olimpiadzie Biologicznej, w tym trzy srebrne i jeden brązowy. Laureaci to: Olaf Geyderowicz, Aleksandra Sznel, Krzysztof Gryboś, Aleksander Skóra.
Młodzi biolodzy musieli wykazać się wiedzą w dwóch egzaminach teoretycznych oraz umiejętnościami w aż czterech egzaminach praktycznych z: biologii molekularnej, biochemii, bioinformatyki oraz ekologii i etologii.
Tegoroczna olimpiada odbyła się w Al-Ajn w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Trwała kilka dni (2 –11 lipca). Opiekunami uczniów z naszego kraju byli naukowcy z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego: dr hab. Piotr Bębas, dr hab. Agnieszka Kwiatek i dr hab. Monika Adamczyk-Popławska.
Przeczytaj również: Boom na kształcenie lekarzy. Nowe kierunki lekarskie oblegane na uczelniach niemedycznych
Międzynarodowa Olimpiada Chemiczna
Wszyscy uczniowie reprezentujący Polskę podczas 55. Międzynarodowej Olimpiady Chemicznej wrócili w Zurychu z medalami. Zdobyli:
- złoty medal – Michał Lipiec,
- srebrne medale – Piotr Olbryś, Szymon Różański,
- brązowy medal – Mikołaj Warda.
Do egzaminu przystąpiło aż 340 osób w wieku 16–19 lat. Uczniów z Polski przygotowywali: dr Wojciech Przybylski, mgr Jakub Narodowiec, mgr inż. Agnieszka Kuś, mgr Małgorzata Augustynowicz-Kłyszewska oraz dr Andrzej Wolan. Podczas olimpiady towarzyszyli im również naukowcy z Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego: prof. dr hab. Aleksandra Misicka-Kęsik oraz prof. dr hab. Marek Orlik.
Przeczytaj również: 500 złotych dla ucznia. Stypendium w roku szkolnym 2023/2024, zasady i nowe stawki
Sukcesy polskich uczniów
Nie tylko olimpijczycy mogli się pochwalić wspaniałymi wynikami naukowymi. Oliwia Raniszewska ze Świecia znalazła się w gronie finalistów prestiżowego konkursu TOP 50 Global Student Prize. W ten sposób doceniono jej wkład m.in. w rozwój Skin Preventer – inteligentnego systemu wspomagania diagnostyki zmian skórnych.
W 2023 r. Oliwia Raniszewska jest jedyną Polką wśród najlepszych uczniów i studentów na świecie, którzy rywalizują o wyróżnienie i znaczne wsparcie finansowe. W poprzedniej edycji nagrodę w wysokości 100 tysięcy dolarów otrzymał Igor Klymenko, student nauk fizycznych i matematycznych z Politechniki Kijowskiej.
Przeczytaj również: 24-letni Polak będzie zarządzał Wikipedią. Kim jest Maciej Nadzikiewicz?
Międzynarodowe olimpiady przedmiotowe – historia, harmonogram
Międzynarodowa Olimpiada Matematyczna to najstarsza międzynarodowa olimpiada przedmiotowa na świecie. Pierwsza odbyły się w 1959 r. w Rumunii. Kilka lat później w Warszawie przeprowadzono pierwszą Międzynarodową Olimpiadę Fizyczną. Zaledwie rok po niej, w 1968 r., z inicjatywy Czechosłowacji, Polski i Węgier odbyła się Międzynarodowa Olimpiada Chemiczna.
W kolejnych latach pojawiały się inne olimpiady, dzięki czemu uczniowie, którzy okazali się najlepsi z wybranych dziedzin w swoim państwie, mają szansę zmierzyć się z rówieśnikami z innych krajów.
Olimpiady są organizowane głównie w okresie wakacyjnym. Pod koniec czerwca br. odbyły się 7. Europejska Olimpiada Fizyczna oraz 9. Bałtycka Olimpiada Geograficzna. W lipcu 2023 r. przeprowadzono:
- 64. Międzynarodową Olimpiadę Matematyczną,
- 34. Międzynarodową Olimpiadę Biologiczną,
- 53. Międzynarodową Olimpiadę Fizyczną,
- 3. Europejską Olimpiadę Informatyczną Dziewcząt,
- 55. Międzynarodową Olimpiadę Chemiczną,
- 20. Międzynarodową Olimpiadę Lingwistyczną.
Do 2 sierpnia br. będzie trwała 6. Międzynarodowa Olimpiada Ekonomiczna. W sierpniu w Słowacji, Niemczech i na Węgrzech zostaną przeprowadzone:
- 19. Międzynarodowa Olimpiada Geograficzna,
- 30. Środkowoeuropejska Olimpiada Informatyczna,
- 17. Środkowoeuropejska Olimpiada Matematyczna.
Natomiast 16. Międzynarodowa Olimpiada z Astronomii i Astrofizyki odbędzie się w Polsce. W sierpniu br. o medale powalczą reprezentanci z 53 krajów, w tym z naszego. Będą rozwiązywali zadania teoretyczne i z analizy danych w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach oraz w Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika w Chorzowie.
Na przełomie sierpnia i września 203 r. zostanie przeprowadzona 35. Międzynarodowa Olimpiada Informatyczna. W połowie września poznamy laureatów 8. Europejskiej Olimpiady Informatycznej Juniorów. Na listopad 2023 r. zaplanowano Zawody Matematyczne Państw Bałtyckich.
Źródła: www.gov.pl, glos.pl, perspektywy.pl, bryk.pl
Oprac. Redakcja
Odpowiedzi do zadań z podręczników znajdziesz tutaj:
Matematyka – rozwiązania zadań z podręczników
Rozwiązania zadań z zeszytu ćwiczeń do fizyki
Biologia – rozwiązania zadań z podręcznika
Komentarze (0)