Top 1O ZABYTKÓW NIEMIEC z opisem:

  1. Wyspa Muzeów w Berlinie - położona na rzece Sprewie w centrum Berlina. W sieci muzeów można odnaleźć: Muzeum Brodiego – można tam zobaczyć część dorobku włoskich artystów takich jak Donatello, Verrocchio czy Bernini. Obok dzieł renesansowych, barokowych i bizantyjskich, swoje miejsce mają tam kolekcje rzeźb z kości słoniowej z XVII i XVIII wieku oraz zbiór monet od VII wieku p.n.e. do XX wieku; Muzeum Pergamońskie – mieszczą się tam Zbiory Sztuki Starożytnej, Muzeum Azji Przedniej oraz Muzeum Sztuki Islamskiej. Popularność muzeum zawdzięcza unikatowej architekturze, hellenistycznym rzeźbom i przede wszystkim dwóm, zrekonstruowanym zabytkom. Jest to Wielki Ołtarz Zeusa, zwany inaczej ołtarzem pergamońskim oraz babilońska Brama Isztar; Nowe Muzeum – dla zainteresowanych sztuką egipską, prehistoryczną, starożytna i pochodzącą z wczesnego średniowiecza. Jednym z ważniejszych zabytków jest popiersie królowej Nefretete z XIV w. p.n.e.; Starą Galerię Narodową – umieszczono tam malarstwo i rzeźbę z XIX w. Galeria podzielona jest na trzy poziomy (I piętro: rzeźba klasyczne, II piętro: realizm i impresjonizm; III piętro: romantyzm i klasycyzm) zbudowana na kształt świątyni w najbogatszym, korynckim stylu starożytnej Grecji; Stare Muzeum – są tam położone zabytki sztuki antycznej, w tym zbiory rzeźb greckich, etruskich i rzymskich.
  2. Zamek w Heidelbergu – umiejscowiony na południu Niemiec. Panujący w mieście nastrój uniwersytecki zwiększa zainteresowanie samym zamkiem, podziwianym za dobrze zachowane ruiny i budowlę z czerwonego piaskowca. Zamek powstał między XIII a XVII w., kojarzony symbolicznie z romantyzmem. Interesowali się tym miejscem tacy pisarze jak Johann Wolfgang van Goethe, Victor Hugo, czy Mark Twain. Często organizowane są tutaj wystawy, festiwale – niezmienna jest część Muzeum Farmacji. Największą atrakcja znajduje się w piwnicy zamku: jest to mieszcząca 200 litrów beczka wina.
  3. Brama Brandenburska – jedna z najbardziej charakterystycznych budowli w Berlinie. Zbudowana z piaskowca na wzór Akropolu ateńskiego, w stylu klasycznym, w latach 1788-1791. Dziś kojarzona głównie ze zjednoczeniem Niemiec z 1990 r. Główna część bramy złożona z 12 kolumn doryckich ma 5 przejść. Na szczycie bramy można zobaczyć kwadrygę, antyczny rydwan zaprzężony w cztery konie, dowodzony przez triumfującego Rzymianina, trzymającego w dłoni kopię z Krzyżem Żelaznym (niemieckie odznaczenie za odwagę), na którym siedzi czarny orzeł – symbol cesarzy rzymskich a także samych Niemiec. W obu przybudówkach znajduje się posąg Marsa i Minerwy.
  4. Skała Lorelei na Renie – znajduje się w południowo-zachodnich Niemczech. W średniowieczu charakterystyczne miejsce orientacyjne dla żeglujących. Z racji silnego nurtu rzeki w tym miejscu dochodziło do częstych katastrof morskich. Prawdopodobnie skała Lorelei swoją nazwę zawdzięcza legendarnej Lorelei. Jest to imię (oznaczające „szemrzącą skałę”) dziewczyny, która - z powodu zawodu miłosnego - utopiła się w Renie. Powraca ona w to miejsce jako syrena, wabiąc swym śpiewem rybaków, kierując ich właśnie na skały. Miejsce związane z wieloma innymi podaniami i legendami stało się przyczyną weny wielu artystów: Clemensa Brentano, Heinricha Heinego, Richarda Wagnera.
  5. Mur Berliński – betonowy, 165 km mur, będący najbardziej charakterystycznym symbolem czasów „żelaznej kurtyny” i zimnej wojny. Umocniony minami, drutem kolczastym i okopami skutecznie zamykał przejście z NRD do Berlina Zachodniego. Zbudowany w sierpniu 1961 r. a zburzony w listopadzie 1989 r. Dzisiaj, po jednej ze stron muru znajdują się krzyże – symbol pamięci po ginących w tym miejscu, niedoszłych uciekinierach.
  6. Katedra Św. Piotra i Najświętszej Marii Panny w Kolonii – druga najwyższa katolicka świątynia na świecie i symbol Kolonii. Zbudowana na przełomie XIII-XIV w. jest czwartym, najważniejszym punktem pielgrzymek: obok Ziemi Świętej, Rzymu i Santiago del Compostela. Wschodnia część bazyliki dedykowana jest św. Piotrowi, zaś zachodnia Najświętszej Marii Pannie. Umieszczone zostały tutaj wizerunek Chrystusa na krzyżu z X w., relikwiarz Trzech Króli i wiele średniowiecznych rzeźb i zabytków.
  7. Zamek Neuschwanstein – położony w Bawarii, w południowej części Niemiec. Jego nazwa oznacza Nowego Kamiennego Łabędzia. Zamek zbudowany z białej, kamiennej bryły w sercu ciemnego lasu, na szczycie skalistego wzgórza, znany jest z bajek Walta Disneya. Zbudowany w XIX w. dla Króla Bawarii, zwanego Bajkowym Królem lub Ludwikiem Szalonym, który zginał w niewyjaśnionych okolicznościach. Budowla miała być rekompensatą dla władcy, niegodzącego się na podporządkowanie Bawarii Niemcom.
  8. Czarny las – Schwarzwald – niewielkie pasmo górskie, znajdujące się w południowo-zachodnich Niemczech, rozciągające się na 160 km. Najwyższy szczyt (Hornisgrinde) wynosi 1164 m n. p. m. Swoją nazwę zawdzięcza niegdyś bardzo gęsto zalesionemu lasowi. Dziś kojarzona z niemieckim romantyzmem i związana z wieloma legendami i podaniami, symbol niemieckiego romantyzmu.
  9. Dolina Mozeli – dolina licząca 65 km, znajduje się w zachodniej części Niemiec. Zwiedzana ze względu na przepiękne krajobrazy, zamki i winnice, wśród których można odpoczywać czynnie i biernie. Charakterystyczne jest ułożenie doliny: z trzech stron znajduje się inne pasmo górskie. Reńskie Góry Łupkowe, opływane przez Ren tworzącą wysokie klify, góry Hunsrück z rzeką Mozele, góry Taunus i góry Westerwald.
  10. Stare miasto w Hamburgu – umiejscowione w północnej części Niemiec. Miejsce historyczne i symboliczne dla Niemiec. Założone w IX w. przez cesarza Karola Wielkiego, w większości zniszczone w 1943 r. Znajduje się tam największy port w Niemczech. Główną atrakcją jest dzielnica portowa, w której znajdują się stuletnie, gotyckie budynki z czerwonej cegły. Na uwagę zasługują także podświetlane mosty, place i wiele muzeów.

Dziękuję bardzo serdecznie.