Wrocław – Rynek Główny i Ratusz

Historyczne centrum Wrocławia jest trzecim pod względem wielkości dawnym placem targowym w Polsce. Otoczony przez różnokolorowe kamienice. W jego centralnej części znajduje się Ratusz, który jest jednym z najlepiej zachowanych historycznych ratuszy w Polsce. W jego nowym gmachu obraduje rada miasta, a w starym jest Muzeum Miejskie.

Wrocław – Bazylika św. Elżbiety

Gotycki kościół z wieżą o wysokości prawie 91,5 m. Stoi przy północno-zachodnim narożniku wrocławskiego rynku. Jest jednym z dwóch dawnych kościołów parafialnych w mieście. Wewnątrz bazyliki znajduje się Mauzoleum Pamięci Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej.

Wałbrzych – Zamek Książ

Znajduje się na terenie Książańskiego Parku Krajobrazowego. Należy do największych zamków w Polsce (jest na trzecim miejscu, zaraz po zamku w Malborku i Zamku Królewskim na Wawelu). Został wybudowany w latach 1288-1292 przez księcia Bolka I Surowego. Był własnością książąt piastowskich, monarchów czeskich, Władysława Jagiellończyka, a także rodziny Hochbergów, pod których panowaniem został.

Leśna – Zamek Czocha

Został wybudowany w pierwszej połowie XIII w. na rozkaz czeskiego władcy Wacława I Przemyślidy. Powstał jako warownia graniczna. Podczas II wojny światowej w budowli mieściła się szkoła szyfrantów Abwehry.

Kłodzko – Twierdza Kłodzko

Obiekt ochronny pochodzący z przełomu XVII i XVIII w. Ma powierzchnię wielkości ponad 30 hektarów. Zwiedzać można nie tylko fort, ale również liczne podziemne labirynty.

Srebrna Góra – Twierdza Srebrnogórska

Twierdza wzniesiona w latach 1765–1777 koło Srebrnej Góry. Jest jedną z największych twierdz na całym kontynencie.

Karpacz – Świątynia Wang

Ewangelicki kościół parafialny w Karpaczu w Karkonoszach, przeniesiony w 1842 r. z miejscowości Vang w Norwegii. Tam też został zbudowany z sosnowych bali. Uważany za najstarszy drewniany kościół w Polsce.

Świdnica – Kościół Pokoju

Największa drewniana budowla barokowa na świecie. W 2001 r. został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.

Grodziec – Zamek Grodziec

Został wybudowany na bazaltowym, powulkanicznym, stromym wzgórzu. 11 maja 1951 r. zamek został wpisany do rejestru zabytków Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Przy zamku przebiega Szlak Zamków Piastowskich.

Kudowa-Zdrój – Kaplica Czaszek

Zabytek sakralny znajdujący się w Kudowie-Zdroju. Zbudowany w latach 1776–1804 przez księdza Wacława Tomaszka. Pewnego dnia w 1776 r. w skarpie koło dzwonnicy zauważył ludzkie czaszki i kości. Wezwał grabarza i kościelnego, z którymi zaczął je wygrzebywać. Natrafili na ogromną ilość ludzkich kości. Okazało się, że były to szczątki ofiar wojen na ziemi kłodzkiej. Ksiądz postanowił je wszystkie zgromadzić w kaplicy. Po jej wybudowaniu razem z grabarzem zbierał ludzkie kości przez blisko 20 lat.

Dziękuję bardzo serdecznie.